נתניהו מינה את ישראל כץ לממלא מקום שר החוץ

רה"מ התחייב לפני כחודשיים להביא מועמד לתפקיד לאישור הממשלה, על רקע עתירות שהוגשו לבג"ץ נגד ריבוי התיקים שבהם הוא מחזיק. היועמ"ש קבע כי הדבר אפשרי כל עוד מדובר במצב זמני

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כץ, בחודש שעבר
נעה לנדאו

ראש הממשלה בנימין נתניהו מינה היום (ראשון) את שר התחבורה ישראל כץ (הליכוד) לממלא מקום שר החוץ במקומו. כץ אמור לכהן בתפקיד עד למינוי קבוע אחרי הבחירות. כץ הודה היום לנתניהו, ואמר: "זה רגע מרגש עבורי, אני נכנס היום ברגל ימין למשרד החוץ כשתחושת שליחות גדולה מלווה אותי".

נתניהו, שמכהן גם כשר הביטחון וכשר הבריאות, התחייב לפני כחודשיים בכתב להביא לאישור הממשלה מועמד לתפקיד שר החוץ עד סוף ינואר, וזמן קצר אחר כך מינה את יריב לוין לשר הקליטה. המינויים מגיעים על רקע עתירות שהוגשו לבג"ץ נגד ריבוי התיקים שבהם מחזיק ראש הממשלה. הוא צירף את חוות דעתו של היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, שלפיה ריבוי התיקים אפשרי כל עוד יהיה זמני כפי שהתחייב נתניהו.

מהתנועה לאיכות השלטון, שעתרה לבג"ץ בעניין ריבוי התיקים, נמסר היום בתגובה למינויו של כץ: "צר לנו שראש הממשלה גרר רגליו תקופה כה ארוכה, ופעל לבסוף רק בעקבות לחץ של הליך משפטי".

ב-2016 דחה בג"ץ עתירה של יש עתיד נגד ריבוי התיקים שבידי נתניהו. עם זאת, השופט דאז אליקים רובינשטיין ציין שבאופן מסורתי החזיקו ראשי הממשלה בתיק אחד, הביטחון או החוץ. הוא כתב אז כי המצב שבו ראש הממשלה מחזיק ארבעה תיקים (רה"מ, כלכלה, תקשורת ושיתוף פעולה אזורי) אינו תקין. "ייתכן כי המצב נובע בחלקו מאילוצים פוליטיים אמיתיים כאלה ואחרים, אך ברי כי גם אם פורמלית היא תקינה, מהותית אין כאן תקינות. האם איננו מתקרבים ל'קו האדום' של אי-סבירות ההופכת לחוסר סמכות?", תהה רובינשטיין.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ