קצין מ"נצח יהודה" הועמד לדין על שלא מנע מחייליו להכות עצורים פלסטינים

לפי כתב האישום, "המפקד הבחין שחייליו נוהגים באלימות קשה כלפי הפלסטינים אך לא מנע מהם להמשיך". בחודש שעבר הואשמו חמישה מחייליו כי אילצו נער פלסטיני לצפות כיצד הם מכים את אביו

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד הלוחמים מובא להארכת מעצרו, בחודש שעבר
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

קצין בדרגת סגן שפיקד על החיילים מגדוד "נצח יהודה" שהכו עצורים פלסטינים הועמד היום (ראשון) לדין מפני שלא מנע את האלימות. בהודעה שפרסם דובר צה"ל נכתב כי בכתב האישום מיוחסות לקצין עבירות של אי-מניעת פשע, חבלה ברשלנות והתנהגות שאינה הולמת. על פי כתב האישום, "המפקד הבחין שחייליו נוהגים באלימות קשה כלפי עצורים פלסטינים, בעודם אזוקים ומכוסי עיניים, ולמרות זאת לא מנע מהם להמשיך ולהכות את העצורים". הקצין הושעה מתפקידו בעקבות המקרה.

בחודש שעבר הוגש כתב אישום נגד חמישה חיילים מגדוד נצח יהודה שבחטיבת כפיר, על כך שהכו שני עצורים פלסטינים. כתב האישום מייחס לחיילים התעללות בנסיבות מחמירות וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות. מצבו של אחד משני העצורים שהוכו היה כה קשה, עד שלא ניתן היה לחקור אותו בעקבות התקרית. השניים פונו לבית החולים שערי צדק בירושלים, ואחד מהם אושפז שם במשך שלושה ימים.

לפי כתב האישום, החיילים עצרו את שני הפלסטינים, אב ובנו, ב-8 בינואר בכפר אבו שחידם. השניים חשודים שסייעו למחבל שביצע את הפיגוע בצומת הסמוך למאחז גבעת אסף בדצמבר. עם זאת, הם לא היו מעורבים בצורה ישירה בתכנון או בביצוע הפיגוע, בו נורו למוות שני חיילי נצח יהודה, חבריהם של הלוחמים הנאשמים.  

הארכת מעצרם של הלוחמים, בחודש שעברצילום: מוטי מילרוד

בשבוע שעבר פורסמו קטעים מתוך עדויות האב ובנו בחקירתם במשטרה הצבאית החוקרת, שבהן סיפרו על ההתעללות שספגו מידי הלוחמים. "אחד החיילים ביקש שאגיד 'בדם ובנשמה נפדה את פלסטין', וביקשו ממני להסתכל איך מרביצים לאבא שלי", סיפר הנער בן ה-15. "אמרו לי 'תסתכל על אבא שלך, מגיע לו לחטוף מכות. אתה משחק אותה לאומי'". 

הבן סיפר על השתלשלות האירועים משהוכנס עם אביו לרכב. "קיבלתי מכות באזור הפנים, באזור החזה, בבטן וברגליים. הרביצו לי ארבעה חיילים עם הידיים, הרגליים וכלי הנשק", אמר. לדבריו, "הם הרביצו לי בברך עם הקנה של הנשק ועם הקת בחזה, בברכיים, בירכיים ובאשכים. כשירדתי מהרכב הייתי עם פנים נפוחות. לא יכולתי לפתוח את עין שמאל".

האב אמר כי "בהתחלה הרביצו לי עם חגורה וקיללו אותי. כששאלתי למה מרביצים לי, הם הכו אותי עם קת הנשק. אחר כך אחד החיילים דרך לי על הפנים, וכך נשבר לי האף. דיממתי באופן מסיבי מהאף במהלך הנסיעה. צעקתי עליהם בטונים הכי גבוהים שלי, למה אתם מרביצים לי, ואחד מהם צעק לי לשתוק. הרביצו לי בפנים ואיבדתי את ההכרה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ