הקבינט החליט להקפיא חצי מיליארד שקל מכספי הרשות הפלסטינית

לפי מערכת הביטחון, סכום זה הועבר על ידי הרשות למחבלים כלואים או משוחררים ולמשפחותיהם. הממשלה מחויבת להקפיא את הכספים מתוקף חוק שעבר בשנה שעברה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עבאס ברמאללה, בחודש שעבר
עבאס ברמאללה, בחודש שעברצילום: MOHAMAD TOROKMAN/רויטרס

הקבינט המדיני-ביטחוני החליט היום (ראשון) להקפיא את העברתם של 500 מיליון שקלים לרשות הפלסטינית. לפי מערכת הביטחון, סכום זה תואם את חצי מיליארד השקלים שהעבירה הרשות למחבלים הכלואים בישראל, למשפחותיהם ולאסירים משוחררים. הסכום יקוזז ממאות מיליוני השקלים שישראל מעבירה בכל חודש לרשות, מכספי המיסים שהיא גובה עבור הפלסטינים.

ישראל השתמשה בהקפאת כספי מסים פעמים רבות כסנקציה נגד הפלסטינים - אולם, הפעם הממשלה מחויבת להקפיא את הכספים מתוקף "חוק הקפאת הכספים לרשות הפלסטינית", שעבר במליאת הכנסת ביולי 2018. עצירת העברת כספי המיסים מנוגדת להסכמי פריז, הנספח הכלכלי להסכם אוסלו.

החוק שאושר ביולי קובע כי בכל שנה יגיש שר הביטחון לקבינט המדיני-ביטחוני דו"ח המסכם את העברות הכספים מהרשות לאסירים ולמשפחותיהם. סכום זה יחולק ל-12, והתוצאה תנוכה מדי חודש מהמסים שמעבירה המדינה לרשות. לדברי ח"כ אבי דיכטר, שהציג את החוק במליאה, הרשות מעבירה מדי שנה 1.2 מיליארד שקלים, כשבעה אחוזים מתקציבה, לאסירים ולקרוביהם.

אסירים ביטחוניים בכלא ניצן ברמלהצילום: ניר כפרי

החוק קובע כי הכספים יועברו לרשות רק לאחר שמערכת הביטחון תקבע שהפסיקה לשלם לאסירים ביטחוניים ולקרוביהם. זאת, בניגוד לנוסח מוקדם של הצעת החוק, שקבע כי הכספים שיקוזזו יוקצו למאבק בטרור, "לרווחת כלל תושבי אזור יהודה ושומרון" ולתשלום פיצויים בתביעות נגד הרשות או פעילי טרור פלסטינים.

במשרדי הביטחון והאוצר הסתייגו בשנה שעברה מהצעת החוק, בטענה שהיא בלתי גמישה ובלתי הפיכה, ולכן לא תאפשר לממשלה להעביר את הכספים בכל זאת אם תחפוץ בכך משיקולים "מדיניים או ביטחוניים". בעקבות העברת החוק, אמר דוברו של נשיא הרשות מחמוד עבאס כי "מדובר בחציית קו אדום, הכרזת מלחמה על העם הפלסטיני ופגיעה קשה ביסודות הסכם אוסלו".

מלשכתו של עבאס נמסר בתגובה להחלטה: "אנו מגנים בתוקף כל קיצוץ בכסף של הפלסטינים, מדובר במעשה שוד מכספי העם הפלסטיני". דובר הנשיא הפלסטיני נאדיל אבו רודיינה הוסיף: "ההנהגה הפלסטינית לא תסכים לכל פגיעה בכספם של האסירים הגיבורים ומשפחות החללים והפצועים. אנו רואים בהחלטה הישראלית צעד חד צדדי שפוגע בהסכמים החתומים בין ישראל לרשות ובמסגרת זאת גם הסכם פריז הכלכלי". לדברי אבו רודיינה, להחלטה יהיו "השלכות חמורות בכל המישורים והיא תוצב בראש סדר העדיפויות בישיבות של ההנהגה הפלסטינית ושל עבאס בעצמו, שיתקיימו במהלך הימים הקרובים". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ