אחרי המשבר עם פולין, בוטלה ועידת וישיגראד בישראל ויתקיים מפגש מצומצם

ראש ממשלת פולין הודיע כי ארצו תחרים את הוועידה בעקבות דברי נתניהו והשר כץ על מעורבות הפולנים בשואה. בעקבות כך, הוחלט כי הפגישות בין נתניהו לנציגי שאר המדינות ייערכו כמתוכנן, אך לא ייערך מפגש חגיגי משותף

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וראש ממשלת פולין מורבייצקי בוורשה, בשבוע שעבר
נתניהו וראש ממשלת פולין מורבייצקי בוורשה, בשבוע שעברצילום: AGENCJA GAZETA/רויטרס

ועידת וישיגראד שהיתה אמורה להיפתח מחר (שלישי) בישראל בוטלה, אך יתקיימו מפגשים מצומצמים בין נציגי המדינות לראש הממשלה בנימין נתניהו. ההחלטה התקבלה לאחר הודעת פולין כי תחרים את הוועידה, בעקבות התבטאויות נתניהו וממלא מקום שר החוץ ישראל כץ בעניין מעורבות פולין בשואה. הפגישות המדיניות שתוכננו לוועידה בין מנהיגי ישראל, הונגריה, צ'כיה וסלובקיה יתקיימו כמתוכנן, אך לא ייערך מפגש משותף חגיגי.

מוקדם יותר הודיע ראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי כי מדינתו לא תשתתף בוועידה בשל דברי נתניהו וכץ. אתמול הודיע מורבייצקי לנתניהו כי לא יגיע לוועידה, וכי שר החוץ הפולני יחליפו. בעקבות דבריו של כץ אתמול נקראה שגרירת ישראל בפולין לשיחת נזיפה - וכעת בוטלה השתתפות פולין בכנס.

כץ בכניסה לישיבת הממשלה, אתמולצילום: אמיל סלמן

מאז שמונה אתמול לממלא מקום שר החוץ, כץ התבטא כמה פעמים בנוגע לשיתוף פעולה של פולנים עם הנאצים. בראיון לערוץ i24news אמר אתמול כץ: "אני בן לניצולי שואה, אנחנו לא נשכח ולא נסלח, והיו הרבה פולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים. יצחק שמיר אמר שהפולנים ינקו אנטישמיות עם חלב אמם. אף אחד לא יגיד לנו איך להביע את עמדתנו ואיך לכבד את זכר הנופלים". כץ התייחס בראיון גם להחלטת ראש הממשלה הפולני לבטל את הגעתו לוועידה. "אין כאן משבר, שר החוץ יגיע", אמר.

בעקבות הדברים, הזהיר היום מורבייצקי כי אם לא תהיה תגובה לדבריו "הגזעניים הבלתי סבירים והבלתי מתקבלים על הדעת" של כץ - שר החוץ הפולני לא יגיע לוועידה בישראל. לדברי מורבייצקי, "זה משהו שלא ניתן להשאיר ללא תגובה". ראש לשכת ראש ממשלת פולין, מייקל דבורצ'יק, כינה את ההצהרה של כץ "מבישה". לדבריו, "לאור ההצהרה הזו, ההשתתפות של פולין בכינוס מדינות וישיגראד בישראל עומדת בסימן שאלה. אנחנו ממתינים לתגובה של הרשויות בישראל ונקבל החלטה לגבי השתתפותנו בשעות הקרובות".

שגריר פולין בישראל, ביקר בחריפות את התייחסותו של כץ לדברי שמיר, ואמר כי זה "מעורר פליאה ששר החוץ החדש של ישראל מצטט הערה מבישה וגזענית שכזו. לא מקובל לחלוטין".

שר החינוך והתפוצות, נפתלי בנט, התייחס בוועידת הנשיאים של הארגונים היהודיים בארה"ב לדברים. "אי אפשר לבנות עתיד משותף שמבוסס על מחיקת ההיסטוריה", אמר. "ההיסטוריה שלנו עם האומה הפולנית היא ארוכה, מלאת עליות וירידות, אבל המציאות היא שלצערי בשואה הרבה פולנים לקחו חלק אקטיבי באנטישמיות ואכן רצחו יהודים. היו גם פולנים שונים שיצאו מגדרם להציל יהודים, חסידי אומות עולם. המציאות היא שמצד אחד פולין עצמה היתה קורבן של גרמניה הנאצית תחת כיבוש קשה ואכזרי, אבל גם היו הרבה פולנים שהיו מעורבים באנטישמיות".

"היינו צריכים שר חוץ בן יומו, כדי שהאמת תאמר", אמר יו"ר יש עתיד, יאיר לפיד. "ארבע שנים ראש הממשלה לא טרח לומר בקולו שהסיבה שהפולנים סייעו לנאצים היא בגלל שהאנטישמיות היתה חלק מובנה בחברה הפולנית. זו אינה גזענות, אלא אמת היסטורית כואבת. שלא יחנכו אותנו על אנטישמיות".

הודעתו של ראש הממשלה מורבייצקי התקבלה אתמול על רקע סערת חוק השואה, שהתעוררה בימים האחרונים מחדש. החוק קובע שיש להטיל עונש מאסר על מי שיאשים את העם הפולני באחריות לפשעי הנאצים. ביום חמישי נשאל ראש הממשלה על ידי "הארץ" מה דעתו על כך שהחוק הפולני המאפשר לתבוע את מי שמייחסים לעם הפולני אחריות לזוועות השואה לא כולל כעת אחריות פלילית - אך עדיין מאפשר תביעה דומה בהליך אזרחי. נתניהו ענה כי פולנים אכן שיתפו פעולה עם הנאצים בשואה וכי לא ידוע לו שמישהו נתבע בשל אמירה כזו.

דברי נתניהו צוטטו תחילה באתר ג'רוזלם פוסט כאילו אמר ש"האומה הפולנית" כולה שיתפה פעולה עם הנאצים, והדברים הציתו מחדש את המשבר הדיפלומטי בין המדינות. ראש ממשלת פולין צייץ בטוויטר כי פולין מעולם לא שיתפה פעולה עם גרמניה בזמן מלחמת העולם השנייה וכי היתה קורבן בעצמה לכיבוש הנאצי. הוא אף איים כי אם הדברים לא יובהרו הוא לא יבוא לישראל להשתתף בוועידת מדינות וישיגראד השנתית. נשיא פולין, אנדז'יי דודה, כתב בטוויטר כי "אם נתניהו אמר את הדברים, ישראל אינה מקום טוב להיפגש במצב זה".

בעקבות דרישת ממשלת פולין, לשכתו של ראש הממשלה פרסמה לפני כניסת השבת הודעה קצרה בשפה האנגלית ולפיה בתדרוך לעיתונות שבו נשאל על מעורבות הפולנים בשואה הוא "דיבר על פולנים ולא העם הפולני או המדינה פולין".

ביוני שעבר הודיע מורבייצקי על כוונתו לסגת מהחוק, וזאת על רקע מגעים בחודשים האחרונים בין ישראל לפולין. מורבייצקי גם אמר כי הוא מקווה שהשינויים בחוק יביאו לשיפור ביחסים עם ירושלים. 

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ