כשהערב יורד על עוטף עזה, "היחידה הלילית" של חמאס מחריפה את העימותים ליד הגדר

פעילי הארגון המבוגרים מנצלים את החשכה כדי להשליך מטענים שנשמעים בכל יישובי העוטף. צה"ל מגביר בתגובה את הירי החי ומעלה את הסיכון להסלמה, ובינתיים התושבים מרגישים חוסר אונים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה לילית בגבול עזה, בשבוע שעבר. המפגינים מעלים לא פעם את רף האלימות

ביום שני, בסביבות 17:00, כשחשכה ירדה על קיבוץ נחל עוז שבעוטף עזה, עשרות צעירים פלסטינים החלו להתאסף סביב גדר הגבול. בידיהם נשאו צמיגים, מטעני חבלה, חומרי בערה ורמקולים. כוחות צה"ל הבחינו בהם והתמקמו בסוללות העפר לקראת המהומה, והיא לא איחרה לבוא: המפגינים החלו להבעיר את הצמיגים וגלגלו אותם סמוך לגדר, כדי להקשות על צלפי הצבא את הירי לעברם. הצמיגים יצרו מסך עשן שחור – ואז הושלכו המטענים.

לא מדובר בעוד הפגנה מול גדר הגבול, מהסוג שמתרחש שם בכל יום שישי. בחודשים האחרונים שולח לשם חמאס את "היחידה הלילית" שלו – גברים מבוגרים יותר מהמפגינים הטיפוסיים, שמבקשים להטריד את צה"ל ואת תושבי העוטף בשעות לא שגרתיות. אנשי היחידה מעלים לא פעם את רף האלימות בעימותים עם צה"ל, במטרה להגביר את החשש בקרב הלוחמים והתושבים. אחת הטכניקות שלהם היא הפעלת מטענים רבי עוצמה המרעישים בכל האזור – והדי פיצוציהם מגיעים לעומק היישובים בעוטף.

הפגנה לילית בגבול עזה, בשבוע שעבר. צה"ל מגיב באופן חריף יותר, ומשם הדרך להסלמה קצרהצילום: AFP

מטענים כאלה ועשרות נוספים, בייצור עצמי, היו כלי הנשק המיידי של "היחידה הלילית". רובם נפלו בשטח הפלסטיני, אך הרועשים שבהם הצליחו להעלות את מפלס החרדה בשטח ישראל: בסביבות 19:30 קרא לכוחות בשטח אחד ממנהלי העבודה האחראים להקמת המכשול בעזה. לדבריו, פועליו דרשו ממנו לשלוח את הצבא לנקודה שבה עבדו "כדי להרגיע אותם". בהמשך הוא מסביר: "הם חוששים מהפיצוצים, והאירוע קרוב מאוד אליהם". אחרי חצי שעה הוחלט להוציא את הפועלים מהאתר. צה"ל הורה להימנע מהתקרבות לגדר בשל האירוע הביטחוני. המפגינים לא הסתפקו בזה, והוסיפו להשמיע ברמקולים תפילות ומוזיקה בעוצמה גבוהה כדי להטריד את התושבים.

צה"ל מטפל בהפגנות אלו באופן שונה מהתנהלותו בימי שישי: החשכה, החשש מחדירה, האלימות והסכנה שבהשלכת מטענים לעבר הכוחות גורמים למפקדים להורות על פתיחה באש חיה בתדירות גבוהה מהרגיל. ההפגנות נוטות להיות אלימות יותר, ולכן הצבא נאלץ לנקוט יד קשה יותר – שמעלה את הסיכויים לנפגעים בצד הפלסטיני, ואלה יביאו לתגובת חמאס או הג'יהאד האסלאמי הפלסטיני. משם הדרך להסלמה קצרה.

בצבא מדווחים על תקריות הלילה רק כשחיילים נפצעים, אך תושבי העוטף נדרשים להתמודד עמן מדי שבוע, והן משפיעות במידה רבה על תחושת הביטחון שלהם. התושבים דורשים מצה"ל לפעול באופן אגרסיבי יותר כדי למנוע את ההחרפה האלימה בלילות – שמשפיעה לדבריהם גם על ילדיהם, החוששים משעות הערב שעלולות להביא עמן פיצוצים עזים.

שריפה מבלון תבערה בעוטף עזה, באוגוסט. בצה"ל מעריכים כי הבלונים לא ייעלמו מעוטף עזה בזמן הקרובצילום: אליהו הרשקוביץ

אך תחושת ההסלמה באזור אינה מוגבלת לזמן החשכה: שלשום בצהריים הגיע הרמטכ"ל, אביב כוכבי, לאזור קיבוץ זיקים שבעוטף – ושם השתתף בתרגיל ושמע על ההכנות לקראת הפגנות נוספות שצפויות לצאת מעזה בקרוב. אנשי הכבאות אמרו שאחרי זמן רב שוב פרצה שריפה מבלוני תבערה שנשלחו מעזה. הפלסטינים ממשיכים בניסיונות להצית את השדות, אך תנאי מזג האוויר והחורש הטבעי מקשים את פעולותיהם. בצה"ל מעריכים כי בלוני התבערה לא ייעלמו מעוטף עזה בזמן הקרוב, גם אחרי שיירגעו הרוחות – ובחודשים הקרובים, אחרי שהחורש יתייבש, צפויות שריפות באזור.

איתות לכך היה אפשר לראות אתמול בבלון התבערה שגרם לשריפה ביער כיסופים. ראש המועצה האזורית אשכול, גדי ירקוני, אמר לאחר מכן: ״יישובי עוטף עזה הם חלק ממדינת ישראל. בימים אלה, כשהמתמודדים לכנסת מתבטאים, מצייצים, מקיימים חוגי בית ומבקשים את קולותינו, אני קורא לבוחרים – כל אזרחי מדינת ישראל: שאלו אותם, מהי מדיניותכם המוצעת בעזה ונגד טרור הבלונים? כי היום זה כאן, ומחר זה אצלכם״.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ