שגרירת ארה"ב בפולין: השר כץ צריך להתנצל על דבריו נגד הפולנים

בציוץ שפרסמה אתמול אמרה ז'ורז'ט מוסבכר כי "בין בעלי ברית קרובים, כמו פולין וישראל, אין מקום להערות פוגעניות כמו הצהרתו של שר החוץ הישראלי"

רויטרס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
רה"מ נתניהו והשר כץ בישיבת הממשלה, בדצמבר
רויטרס

שגרירת ארצות הברית בפולין, ז'ורז'ט מוסבכר, אמרה היום (רביעי) כי על ממלא מקום שר החוץ ישראל כץ להתנצל על דבריו בעניין מעורבות פולין בשואה. מוסבכר אמרה את הדברים במפגש עם עיתונאים, בעקבות ציוץ שפרסמה אתמול בו אמרה כי "בין בעלי ברית קרובים, כמו פולין וישראל, אין מקום להערות פוגעניות כמו הצהרתו של שר החוץ הישראלי אתמול".

מאז שמונה אתמול לממלא מקום שר החוץ, כץ התבטא כמה פעמים בנוגע לשיתוף פעולה של פולנים עם הנאצים. בראיון לערוץ i24news אמר השבוע כץ: "אני בן לניצולי שואה, אנחנו לא נשכח ולא נסלח, והיו הרבה פולנים ששיתפו פעולה עם הנאצים. יצחק שמיר אמר שהפולנים ינקו אנטישמיות עם חלב אמם. אף אחד לא יגיד לנו איך להביע את עמדתנו ואיך לכבד את זכר הנופלים".

בעקבות הדברים הודיע ראש ממשלת פולין מתאוש מורבייצקי כי מדינתו לא תשתתף בוועידת וישיגראד, שהיתה אמורה להתקיים השבוע בישראל ובוטלה. בהודעה מוקדמת הגדיר מורבייצקי את דבריו של כץ "גזעניים, בלתי סבירים ובלתי מתקבלים על הדעת", והוסיף כי "זה משהו שלא ניתן להשאיר ללא תגובה". 

נתניהו וראש ממשלת פולין מורבייצקי בוורשה, בשבוע שעברצילום: AGENCJA GAZETA/רויטרס

חילופי הדברים נערכו על רקע סערת חוק השואה, שהתעוררה בשבועות האחרונים מחדש. החוק קובע שיש להטיל עונש מאסר על מי שיאשים את העם הפולני באחריות לפשעי הנאצים. בשבוע שעבר נשאל ראש הממשלה על ידי "הארץ" מה דעתו על כך שהחוק הפולני המאפשר לתבוע את מי שמייחסים לעם הפולני אחריות לזוועות השואה לא כולל כעת אחריות פלילית - אך עדיין מאפשר תביעה דומה בהליך אזרחי. נתניהו ענה כי פולנים אכן שיתפו פעולה עם הנאצים בשואה וכי לא ידוע לו שמישהו נתבע בשל אמירה כזו.

דברי נתניהו צוטטו תחילה באתר ג'רוזלם פוסט כאילו אמר ש"האומה הפולנית" כולה שיתפה פעולה עם הנאצים, והדברים הציתו מחדש את המשבר הדיפלומטי בין המדינות. ראש ממשלת פולין צייץ בטוויטר כי פולין מעולם לא שיתפה פעולה עם גרמניה בזמן מלחמת העולם השנייה וכי היתה קורבן בעצמה לכיבוש הנאצי. בעקבות הדברים פרסמה לשכתו של ראש הממשלה לפני כניסת השבת הודעה קצרה בשפה האנגלית ולפיה בתדרוך לעיתונות שבו נשאל על מעורבות הפולנים בשואה הוא "דיבר על פולנים ולא העם הפולני או המדינה פולין".

ביוני שעבר הודיע מורבייצקי על כוונתו לסגת מהחוק, וזאת על רקע מגעים בחודשים האחרונים בין ישראל לפולין. מורבייצקי גם אמר כי הוא מקווה שהשינויים בחוק יביאו לשיפור ביחסים עם ירושלים.

מאחורי הקלעים של משבר השואה מול פולין | האזינו לפודקאסט:

השבוע

עונה 2, פרק 20

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ