נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נפגש היום (רביעי) עם נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, במוסקבה. "הקשר הישיר בינינו הוא נדבך חיוני שמנע חיכוכים בין הצבאות ותרם לביטחון באזור", אמר נתניהו. "האיום הגדול ביותר ליציבות ולביטחון באזור מגיע מאיראן ומגרורותיה. אנחנו נחושים להמשיך בפעולה התקיפה שלנו נגד הניסיונות של איראן, שקוראת להשמדתנו, ונגד הניסיונות שלה להתבסס צבאית בסוריה". פוטין נענה להזמנה לביקור גומלין בישראל, אולם לא התייחס בדבריו לאיראן, ואמר כי השניים ישוחחו על ענייני ביטחון.

שגרירות רוסיה בישראל הצהירה כי פוטין הסכים לבקשת נתניהו להשתתף כאורח כבוד באירוע פתיחת אנדרטה בירושלים לזכר קורבנות ושורדי המצור על לנינגרד (כיום סנקט פטרבורג) במלחמת העולם השנייה. טרם נקבע מועד לחנוכת האנדרטה. הנשיא הוסיף כי "זיכרון ההרוגים במלחמת העולם השנייה והמצור קדוש".

נתניהו קיצר את נסיעתו ויחזור הערב לישראל בשל כוונת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, להודיע על הגשת כתב אישום נגדו בכפוף לשימוע. הפגישה עם פוטין אמורה היתה להתקיים בשבוע שעבר, אך נתניהו דחה אותה בשל מאמציו להשיג איחוד בין מפלגות הימין.

המנהיג העליון חמינאי (מימין) ונשיא סוריה בטהראן, השבועצילום: AFP

בשיחה עם עיתונאים לאחר הפגישה אמר נתניהו כי היא היתה "טובה ומועילה". ראש הממשלה הדגיש את העובדה כי פוטין נענה מיד להזמנתו לבקר בירושלים. מועד הביקור ייקבע בין המדינות בהמשך. נתניהו הוסיף כי השניים שוחחו בעיקר על ההתבססות האיראנית בסוריה וכן על טילי ה-S-300 שמספקת רוסיה. לדבריו, המשלחת הישראלית הביאה עמה חומרים מודיעיניים לפגישה. עוד אמר נתניהו כי הוצאת האיראנים מסוריה, וכלל הכוחות הזרים, היא גם יעד מוצהר של רוסיה, שמעוניינת בהשבת סוריה למצב שהיה לפני מלחמת האזרחים.

גורם מדיני אמר לעיתונאים כי פוטין לא הציג הגבלות לפעילות ישראל בסוריה. "המדיניות היא שנמשיך לפעול וזה מתקבל בהבנה", אמר הגורם והוסיף כי משבר הפלת המטוס הרוסי "מאחורינו".

לפני טיסתו אמר ראש הממשלה כי השיחה עם פוטין "בוודאי תעסוק בכמה נושאים, אבל מבחינתנו מוקד השיחות הוא מניעת ההתבססות האיראנית בסוריה". הוא ציין עוד כי ברצונו "להבטיח שהצבא של רוסיה וצה"ל מתואמים באופן כזה שנמנע חיכוך ונמנע התנגשות בינינו... זו המטרה המרכזית שלשמה אני נוסע למוסקבה".

בתקופה האחרונה נרשמה מתיחות ביחסים בין ישראל ורוסיה בעקבות תקיפות חיל האוויר בסוריה. לאחר תקיפה בחודש שעבר שיגרה מוסקבה אזהרה לירושלים, ובה אמרה כי התקיפות של ישראל בסוריה אינן מקובלות עליה. מתיחות זו התעוררה בהמשך למשבר שנוצר עם רוסיה בספטמבר, עקב הפלת מטוס רוסי בסוריה שגרמה למות 15 אנשי צוות רוסים. לשכת נתניהו התקשתה לאחר מכן לתאם פגישה עם פוטין, והשניים נפגשו לבסוף בנובמבר, בשולי ועידת השלום בפריז. אחרי הפגישה הקרובה, נתניהו צפוי להשתתף באירוע של הקהילה היהודית במוסקבה ולהמריא חזרה לישראל.

מנדלבליט צפוי להודיע על כוונה להגיש נגד נתניהו כתב אישום בגין קבלת שוחד בתיק 4000, בשל קידום ענייניו של בעלי בזק שאול אלוביץ' תמורת סיקור אוהד באתר וואלה, וכתב אישום נוסף בגין מרמה והפרת אמונים בתיק 1000, על עצם קבלת טובות ההנאה מאיל ההון ארנון מילצ'ן. מנדלבליט גם קיבל החלטה בעניין תיק 2000, שבו חשוד ראש הממשלה בגיבוש עסקת שוחד עם מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, ובפרקליטות מכינים את כל המסמכים לקראת פרסום ההכרעה והעברת טיוטות כתבי האישום.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ