הקונסוליה האמריקאית בירושלים תוכפף לשגרירות החדשה בעיר החל מהיום

הקונסוליה נהגה לספק לממשל האמריקאי דו"ח מעקב על הגדה, וכעת תעבור לאחריות השגריר פרידמן, תומך ותיק במפעל ההתנחלות. "המסמר האחרון בארון המתים של הממשל כנותן חסות לתהליך השלום", אמר עריקאת. בממשל הבהירו: המהלך לא מעיד על שינוי במדיניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השגריר פרידמן בחנוכת השגרירות בירושלים, ב-2018

שגרירות ארה"ב צפויה למזג היום (שני) את פעילות הקונסוליה ברחוב אגרון בירושלים עם השגרירות החדשה בשכונת ארנונה בעיר. בהודעה הרשמית של משרד החוץ האמריקאי, כתב הדובר רוברט פלדינו כי "ההחלטה נבעה ממאמצינו הגלובליים להגביר את היעילות של המחויבויות והתוכניות הדיפלומטיות שלנו". הוא הדגיש כי "זה לא מצביע על שינוי במדיניות ארה"ב לגבי ירושלים, הגדה המערבית או רצועת עזה".

הקונסוליה שירתה עד כה בעיקר את הפלסטינים בבירה והיתה ציר הקשר המרכזי במשך השנים בין הממשל בארה"ב לבין ההנהגה הפלסטינית. משמעות המהלך הנוכחי היא שהקונסוליה תפסיק מעתה לשמש כמשלחת דיפלומטית עצמאית והפלסטינים ייאלצו לעבוד עם גוף שפועל תחת סמכות השגרירות בישראל. כלומר, בכפוף לשגריר ארה"ב דיוויד פרידמן.

שלט המברך את טראמפ על העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, ב-2018צילום: Ariel Schalit / AP

בנוסף, הקונסוליה בירושלים נהגה לספק לממשל דו"ח מעקב קבוע על בנייה והתרחשויות נוספות בהתנחלויות ובמאחזים בגדה, משימה שתוכפף גם היא מעתה לשגריר פרידמן, שהוא תומך ותיק במפעל ההתנחלות.

ברשות הפלסטינית מבקרים בחריפות את הצעד ורואים בו פגיעה נוספת של ממשל טראמפ במעמדם. מזכ"ל הוועד הפועל של אש"ף, סאיב עריקאת, התייחס היום להחלטה ואמר כי מדובר ב"מסמר האחרון בארון המתים של הממשל כנותן חסות לתהליך השלום". חברת הוועד המרכזי של אש"ף, חנן עשראווי, הוסיפה כי מיזוג פעילות הקונסוליה והשגרירות "הוא לא החלטה מינהלית אלא מתקפה פוליטית כלפי זכויות וזהות הפלסטינים".

הקונסוליה בירושלים היתה אחת הנציגויות הדיפלומטיות היחידות של ארה"ב שדיווחה ישירות למשרד החוץ האמריקאי בוושינגטון ולא לשגרירות הקרובה אליה. נציגות דיפלומטית אחרת במעמד דומה היתה רק הקונסוליה האמריקאית בהונג-קונג שאינה כפופה לשגרירות בבייג'ינג.

השינוי במעמדה של הקונסוליה והכפפתה לשגרירות החדשה בירושלים צפוי להעמיק את הקרע החריף בין ארה"ב לרשות הפלסטינית, שהחל מאז החלטת הנשיא דונלד טראמפ להכיר חד-צדדית בירושלים כבירת ישראל ולהעביר אליה את השגרירות מתל אביב. באחרונה אף החליטה ארה"ב לקצץ במרבית תקציבי הסיוע לרשות ובכך להעמיד את הישרדותה הכלכלית בסכנה.

ממשל טראמפ שוקל לפרסם אחרי הבחירות בישראל את תוכניתם לפתרון לסכסוך הישראלי-פלסטיני. עד כה ברשות מסרבים לדון בה בטענה שהממשל הנוכחי מוטה נגד הפלסטינים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ