הורשע רוצח החייל רון קוקיא בערד לפני כשנתיים

המשפט נגד זאהי אבו ג'ודה, אחיו למחצה של הרוצח חאלד, עדיין מתנהל. אביו של קוקיא אמר לאחר ההחלטה: "נדרוש עונש מוות ושלילת אזרחות לרוצח, שבגד במדינה ובמגזר הבדואי"

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאלד אבו ג'ודה בבית משפט המחוזי בבאר שבע, היום
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע הרשיע היום (שלישי) את חאלד אבו ג'ודה בגין רצח החייל רון קוקיא בערד לפני כשנתיים. המשפט נגד הנאשם השני ברצח, זאהי אבו ג'ודה, אחיו למחצה של חאלד, עודנו מתנהל. חאלד עקב אחרי קוקיא לאחר שירד מאוטובוס בעיר, דקר אותו למוות וגנב את הנשק שלו.

רון יצחק קוקיאצילום: דו"צ

ראש הרכב השופטים, השופט נתן זלוצ'ובר, ציין בהחלטתו: "הנאשם בחר שלא להעיד. נתתי משקל רב לעובדה זו שכן טענת ההגנה המרכזית היתה שננקטו צעדים פסולים נגדו במשטרה ובשב"כ". לדברי זלוצ'ובר, "כאשר זו הגרסה המרכזית ואדם בוחר שלא להעיד, נותרת גרסת התביעה כפי שהיא כאשר מנגד אין גרסה שהנאשם מעיד עליה".

חאלד הורשע ברצח אך זוכה מחמת הספק מניסיון רצח שבו הואשם מפני שתכנן לבצע פיגוע נגד חיילים או אזרחים. על כך הרשיע אותו השופט זלוצ'ובר בקשירת קשר לביצוע פשע. חאלד הורשע גם בעבירת החזקת סכין למעשה טרור והכנה לביצוע מעשה טרור. זאהי מואשם בניסיון לרצח, החזקת סכין וכן שיבוש מהלכי משפט, סיוע לאחר מעשה והדחה בחקירה.

אביו של רון קוקיא, בועז, בבית משפט המחוזי בבאר שבע, היוםצילום: אילן אסייג

אביו של קוקיא, בועז, אמר לאחר הכרעת הדין: "שמענו את ההחלטה המתבקשת שחאלד אשם ברצח. אנו נדרוש את העונש הראוי למחבל - עונש מוות כדי להרתיע מחבלים פוטנציאליים. יחד עם הפרקליטות נתחיל הליך של שלילת אזרחות לרוצח". לדברי האב, "עם הכרעת הדין אני מתחיל בגלוי בדרגים הגבוהים לקדם את הענשת האבא של הרוצחים שעובד עם יהודים בערד, ושחינך את הילדים לשנאת חיילים. האמא של הרוצח שוהה בלתי חוקית פלסטינית. הוא הלין אותה אחרי הרצח במקום לקום ולהתנער ממעשי הרוצחים. אני דוחף אחר הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד האב".

עוד אמר אביו של קוקיא: "פרקליטות דרום לא מעוניינת להגיש כתב אישום נגד האב בגין פוליגמיה. הוא גם בנה בנייה בלתי חוקית ואני קורא להריסת ביתו. אני קורא לתושבי המדינה לפעול לניתוק קשר והענשה כלכלית נגד אבי המחבלים. רוב מוחלט של הבדואים מגנה את הרצח והרוצחים. רבים מהבדואים משרתים בצבא. הרוצח בגד במדינה ובמגזר הבדואי". עוד אמר כי ירדוף אחר אביו של רוצח בנו עד סוף חייו. "המאבק שלנו איננו פרטי. הטרור מבית ומחוץ יפגע ופגע בכולנו", אמר.

חיילים מחפשים אחר רוצח רון קוקיא בערד, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

אחיו של החייל, דור, אמר: "עדיין בכל יום שישי אני מחכה לראות אותך בבית ההורים, מי שאמר שהזמן מרפא את הפצעים, משקר. חאלד הוא אדם אנטישמי, אסור לשכוח שהם תכננו לחטוף חייל". דור פנה לרוצח ואמר: "לא אתה ולא אלף כמוך יכולים לשבור אותנו. עם ישראל ימשיך להיות פה לנצח".

על פי כתב האישום, חאלד עבד כמתמחה בחדרי הניתוח בבית החולים סורוקה בבאר שבע. בשנה שלפני כתב האישום, הוא הושפע מסרטונים של הפצצות צה"ל ברצועת עזה שבהן נהרגו ילדים וכן מסרטוני תעמולה של חמאס. בעקבות כך, חאלד פרסם בפייסבוק מסרים בעלי רקע דתי-קנאי. בכתב האישום מתואר פוסט שפרסם ב-30 באוקטובר, שבו נכתב: "אלוהים, תשמור את ארץ המוסלמים ותעשה מאויבך אויבי הדת, בראשיתם תפיל אותם ותיתן לנו את הניצחון על שבט הכופרים".

בכתב האישום נכתב כי השניים סיירו ברכבם על מנת לאתר מיקום נוח בערד לביצוע התוכנית, וסיכמו ביניהם על מילת קוד לנשק שאותו תכננו לגנוב. במהלך הסיורים תצפתו האחים על תחנות אוטובוס ובתי קפה לצורך מציאת קורבן למימוש תוכניתם. בנוסף, חאלד משך 54 אלף שקל מחשבון הבנק שלו לצורך מימון מחייתו לאחר הפיגוע המתוכנן וכן רכש רכב שישמש להימלטות.

הזירה שבה נרצח רון קוקיא בערד, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

לפי כתב האישום, חאלד עבר ליד התחנה המרכזית בערד ב-30 בנובמבר והבחין בחיילים חמושים יורדים מאוטובוסים. חאלד עקב אחריהם, עד שמצא את סמ"ר רון יצחק קוקיא, שהלך לבדו כשהוא חמוש. חאלד התקשר לזאהי, מסר לו במילת הקוד שקבעו "יש פיצה" (כלומר, מצאתי נשק, אב"ז). לאחר השיחה, ירד חאלד מרכבו כשהוא חמוש בסכין, דקר את קוקיא כמה פעמים, חטף את נשקו ונמלט כשהוא מותיר את החייל פצוע במקום.

לאחר הדקירה התקשר חאלד פעם נוספת לזאהי ואמר לו מילת קוד נוספת. זאהי הבין כי חאלד השיג נשק והורה לו להגיע בדחיפות למתחם שבו הם מתגוררים. חאלד הגיע והציג את הנשק ואת הסכין המגואלת בדם לזאהי. השניים חפרו בור בחצר המתחם, עטפו את הנשק בבד והסתירו אותו בבור. בהמשך הערב יצאו השניים לאכול יחד פיצה בערד, שם סיכמו כי אם ייעצרו, יכחישו את המעשים ויאמרו כי היו בפיצרייה בזמן הרצח.

כפי שמתואר בכתב האישום, בהשפעת הסרטונים החליט חאלד "לעשות מעשה" למען העם הפלסטיני כדי להביע את תמיכתו בחמאס ולהאדיר את שמו בארגון. בשלב כלשהו, כך לפי האישום, שיתף חאלד את אחיו למחצה, זאהי, בתוכניותיו. בשיחות ביניהם, סיפר חאלד כי הוא רוצה להשיג נשק על מנת לעשות "פיגוע גדול" ושאל אם הוא מכיר סוחרי נשק, זאהי השיב בחיוב אך לבסוף לא מסר לו פרטים של סוחרים.

לאחר מכן סיפר חאלד לזאהי כי בכוונתו להרדים חייל עם חומרי הרדמה שישיג ממקום עבודתו בסורוקה וכך לחטוף ממנו את נשקו האישי. מאוחר יותר הוא שלח לזאהי תצלום של חומר ההרדמה ממקום עבודתו. לפי כתב האישום, באמצעות הנשק שתכנן לחטוף התכוון חאלד לבצע פיגוע ירי גדול נגד יהודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ