בניסיון למנוע הסלמה: משלחת מצרית מקיימת פגישות עם בכירי חמאס בעזה

הנייה טוען כי ישראל מפרה את תנאי הרגיעה ומשתמשת בכספים הקטאריים כדי לסחוט את חמאס. בכיר בארגון: "לא יהיה מצב שאבו מאזן יטיל סנקציות מצד אחד וישראל תגביר את הלחץ מצד שני, כי זה יוביל לפיצוץ. זה מה שהמצרים מנסים למנוע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנות בגבול הרצועה, ביום שישי

משלחת ביטחונית של בכירים במודיעין המצרי הגיעה היום (שלישי) לעזה. חברי המשלחת מקיימים פגישות עם בכירים בחמאס בניסיון להרגיע את השטח ולחזור להבנות שהושגו בין הארגון לישראל. בכיר בדרג המדיני של חמאס ברצועה אמר ל"הארץ" כי "עזה לא תהיה עוד שק חבטות עבור ישראל והרשות. לא יהיה מצב שאבו מאזן יטיל סנקציות מצד אחד וישראל תגביר את הלחץ מצד שני, כי זה יוביל לפיצוץ. זה מה שהמצרים מנסים למנוע". 

בחמאס טוענים שישראל לא עמדה בהבנות אליהן הגיעו הצדדים, בהן הקלת הסגר על עזה באמצעות הרחבת אזור הדיג וקידום מיזמי תשתיות, לרבות בתחום החשמל. ראש הלשכה המדינית של חמאס, אסמעיל הנייה, טוען כי גם פעולת הכוח הישראלי המיוחד בחאן יונס הפרה את ההבנות. בנוסף, לדבריו, ישראל עשתה שימוש בכספי הסיוע של קטאר ככלי פוליטי ועל מנת לסחוט את חמאס. 

מקור מדיני בארגון אמר ל"הארץ" כי המשלחת כללה, בפעם הראשונה, גם את מנכ"ל משרד המודיעין המצרי עומר חנפי, הנחשב למספר 2 בארגון. כמחווה למשלחת, בחמאס ביטלו היום את המפגן הימי באזור זיקים, הנערך כמעט מדי שבוע, במטרה להרגיע את הרוחות. בנוסף לפגישות עם בכירי החמאס, תנהל המשלחת שיחות גם עם שאר הפלגים בעזה. 

חלוקת הכספים הקטאריים בעזה, בדצמברצילום: Adel Hana/אי־פי

בשבועות האחרונים גוברים החיכוכים בין הצדדים וחמאס חידש את הפרחת עפיפוני התבערה ואת הפעילות הלילית באזור הגדר, שהוקפאו מאז החל להיכנס לרצועה הכסף הקטארי. הפעילויות שחודשו גוררות תגובות תקיפות מצד ישראל, וחשש שהחיכוכים יובילו להסלמה. ברקע גוברת המתיחות גם בגדה המערבית ובמזרח ירושלים, בין היתר בגלל  בניין המריבה בהר בית וסירובו של הנשיא הפלסטיני לקבל החזרי כספי מסים מישראל כיוון שהוחלט לקצץ מהם כחצי מיליארד שקל. 

במקביל, לפי דיווחים בעזה, צפוי להגיע בימים הקרובים לרצועה ראש הוועדה הקטארית לשיקום עזה, מוחמד אל-עמאדי. הוא צפוי לדון בין היתר בקידום פרויקטים בתחום התשתיות, בתיאום עם האו"ם, ובתוכניות להעסקת מובטלים. אחת הסוגיות שצפויות לעלות בדיונים עם אל-עמאדי, ונחשבת רגישה לחמאס, היא תשלום המשכורות של פקידי הארגון.

שתי הפעימות הראשונות של הכסף הקטארי שנכנס לרצועה הועברו בין היתר לתשלום משכורות הפקידים. אולם בינואר, סירב הארגון לקבל את הפעימה השלישית בגלל התנאים שהציבה ישראל ומכיוון שלדבריו לא עמדה בהסכם שמחייב אותה לאפשר העברה בתחילת כל חודש. בעקבות הסירוב, הפעימה השלישית הוקדשה להשקעה בפרויקטים הומניטאריים.

כדי לפצות על הפסקת חלוקת הכספים לפקידים, בחמאס חזרו לגבות עמלות, אגרות ומיסים מתושבי הרצועה. במסגרת המגעים עם אל-עמאדי, הארגון צפוי לדרוש להיכלל בפעימת חלוקת הכספים הבאה.

בתוך כך, רחפן נכנס היום מעזה לשטח ישראל וחזר לרצועה מבלי שהופל. לדברי הצבא, הרחפן היה תחת תצפית בעת שחצה אל תוך ישראל, באזור מעבר כרם שלום, אך לא דווח על כל ניסיון מצד צה"ל להפילו. טרם ידוע אם חמאס הוא שהפעיל את הרחפן, או ארגון אחר. הוא נכנס לשטח ישראל ככל הנראה לצורכי תיעוד.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ