נציבת זכויות האדם: בחינת "הרשימה השחורה" של עסקים בהתנחלוית תסתיים תוך חודשים

מאז ההחלטה על גיבוש הרשימה, שוקדת ישראל על סיכולה. בירושלים תופסים את ההודעה כדחיית הפרסום, אך התומכים רואים בכך הבטחה כי היא תמומש בהמשך

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אזור התעשייה במישור אדומים, ב-2014
נעה לנדאו
נעה לנדאו

נציבות זכויות האדם של האו"ם הודיעה למועצה לזכויות אדם כי בכוונתה לפרסם את מסקנותיה בנושא "הרשימה השחורה" של חברות הפועלות בהתנחלויות "בחודשים הקרובים", ולא בכינוס המועצה הבא שייערך בז'נבה, כפי שביקשו הפלסטינים ונציגים ערבים. כך דווח לראשונה בחדשות 13 באינטרנט.

במכתב ששלחה הנציבה מישל בצ'לט היא ציינה כי בכוונתה לבחון את הנושא במטרה לסיים את התהליך בחודשים הקרובים ולעדכן בכך את המועצה. מאז ההחלטה על גיבוש הרשימה, שוקדת ישראל על סיכולה. הודעת הנציבה נתפסת כעת בירושלים כדחיית הפרסום, אך תומכי ההחלטה רואים במכתב הבטחה כי היא תמומש בהמשך.

בצ'לט במטה האו"ם, בדצמברצילום: DENIS BALIBOUSE/רויטרס

ממשרד החוץ נמסר כי "על המועצה לגנוז כל עיסוק בתחום הכלכלי אשר מאיים לפגוע בתושבי האזור. רשמנו בפנינו את הודעת הנציבה. עמדתנו העקרונית לא השתנתה - המועצה קיבלה את החלטתה בנושא בחוסר סמכות ומתוך הטיה פוליטית אנטי-ישראלית".

ב-2016 קיבלה המועצה את הצעת ההחלטה שקידמו הרשות הפלסטינית ומדינות ערב, לפיה הנציב לזכויות אדם של האו"ם יגבש רשימה של כל החברות הישראליות והבינלאומיות שפועלות באופן ישיר או עקיף בהתנחלויות בגדה המערבית, מזרח ירושלים ורמת הגולן. בהצבעה שהתקיימה אז הצביעו 32 מדינות בעד, ו-15 מדינות נמנעו. אף מדינה לא הצביעה נגד.

ההחלטה עברה חרף לחצים כבדים מצד ארה"ב לרכך את הנוסח. גם ניסיון של האיחוד האירופי להגיע לעסקה עם הפלסטינים שתאפשר את הסרת סעיף 17 העוסק בגיבוש "הרשימה השחורה", תמורת תמיכה של כל מדינות אירופה בשאר סעיפי ההחלטה, נכשל.

הצעת ההחלטה היתה יוזמה של הפלסטינים שנעזרים במצרים, פקיסטן וכמה מדינות ערביות ומוסלמיות נוספות כדי לקדמה. ההחלטה כוללת גינוי להתנחלויות, קובעת שהן בלתי חוקיות לפי הדין הבינלאומי וקוראת למדינות העולם להימנע מהענקה של סיוע מכל סוג שהוא להתנחלויות ולהזהיר חברות ואנשי עסקים מפני מעורבות בעסקאות כלכליות בהתנחלויות מעורבות בעסקאות כלכליות בהתנחלויות כדי לא להסתכן במעורבות בהפרת זכויות אדם. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ