"עוד בית נגאל בעיר העתיקה": מתנחלים נכנסו למבנה במרכז הרובע המוסלמי בירושלים

המשפחה שהחזיקה במבנה העבירה את הזכויות עליו לידי תושב מזרח ירושלים, שמכר אותו לפעילים בעמותת עטרת כהנים. בשנה שעברה דנה אותו הרשות הפלסטינית למאסר עולם, אך הוא שוחרר

ניר חסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העיר העתיקה בירושלים, באוקטובר
ניר חסון

מתנחלים נכנסו היום (שלישי) למבנה במרכז הרובע המוסלמי בירושלים. המבנה עמד במרכז פרשה במסגרתה הרשיעה בשנה שעברה הרשות הפלסטינית את תושב מזרח ירושלים עיסאם עקל במכירת קרקעות ליהודים, ודנה אותו למאסר עולם ועבודות פרך. עקל שוחרר זמן קצר מאוחר יותר בלחץ אמריקאי.

המבנה ידוע כבית משפחת אלעלמי. המשפחה העבירה את הזכויות על המבנה לידי עקל, שמכר אותו לפעילים הקשורים לעמותת עטרת כהנים. המתנחלים שנכנסו אל הבית החליטו לכנות אותו על שמו של ארי פולד, תושב גוש עציון שנרצח בפיגוע דקירה בחודש ספטמבר.

פרסום ראשון - סרט תיעודי של קבוצת היוצרים "מדינתירושלים" על הבית. (יש לבחור את שפת הכתוביות)

לפני כשלושה חודשים, בביקור ברמאללה, נעצר עקל על ידי כוחות הביטחון של הרשות הפלסטינית. לאחר משפט בזק הוא נידון למאסר עולם עם עבודות פרך. מעצרו גרר תגובה מצד ישראל, שעצרה את מושל מחוז ירושלים מטעם הרשות, עדנאן רית, פעילי פתח ובכירים פלסטינים נוספים במזרח ירושלים. בנוסף ערכה המשטרה פשיטות על משרדי הרשות באל-ראם. חברי כנסת מהימין קראו אז לפעולה חריפה נגד הרשות הפלסטינית. במקביל, הפעילה ארה"ב לחצים להביא לשחרור עקל, המחזיק גם באזרחות אמריקאית. לאחר כחודשיים הוא שוחרר ממעצרו וככל הנראה עזב לארה"ב זמן קצר לאחר מכן.

גורמים פלסטינים רבים בירושלים משוכנעים כי מעצרו של עקל נועד להחליש את הביקורת שנשמעה על בכירים ברשות, שהיו מעורבים במכירת בית אחר ברובע המוסלמי למתנחלים. זמן קצר לפני המעצר סערו הרוחות נגד הרשות בגין מעורבות בכיריה במכירת הבית.

"זכינו להיכנס היום לבית נוסף בירושלם הבנויה", אמר היום ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) שביקר במקום. "מדובר בבית שנרכש על ידי יהודים ויאוכלס על ידי מתיישבים יהודים. מול המאמצים של הרשות הפלסטינית שעינתה את עיסאם עקל, הוציאה מסמכים מזויפים לבעלות  על הבית ומשליטה טרור בשטחה הריבוני של מדינת ישראל בלב בירתנו הנצחית ירושלים".

"בשעה טובה עוד בית נגאל בעיר העתיקה", אמר עו"ד יאיר גבאי המייצג את עטרת כהנים. "הרשות הפלסטינית הגזענית שמפעילה טרור כנגד ערבים שמעזים למכור בית ליהודי נחלה היום עוד מפלה".

"ארגוני המתנחלים מגבירים מאוד את מהלכי ההשתלטות שלהם על בתים בתוך ומסביב לעיר העתיקה", אומר חוקר עמותת עיר עמים, אביב טטרסקי. "נכון להיום, לפלסטינים אין מענה למתקפה הזו שבה מתנחלים נכנסים אל לב השכונות שלהם, וזה עומד בניגוד מובהק לנחישות ולתושייה שתושבי מזרח ירושלים מפגינים במאבקים לא אלימים בהר הבית שם הם מצליחים לאתגר את ישראל שוב ושוב".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ