ישראל וירדן דנות בפתרון למשבר בהר הבית

הבוקר התקיימו מגעים בדרג נמוך יותר, שבהם הציעה ירדן לסגור את מבנה באב א-רחמה לשיפוץ ארוך טווח, אך ישראל הציבה תנאים שעמאן דחתה והשיחות קרסו. אם לא יימצא פתרון, תפילות יום השישי עלולות להידרדר להתנגשות אלימה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים מתפללים בבאב א-רחמה, ביום שישי

ממשלות ישראל וירדן מקיימות היום (רביעי) שיחות בניסיון לפתור את המשבר סביב מבנה באב א-רחמה בהר הבית, כך מסרו גורמים מדיניים ל"הארץ". מי שמוביל את המגעים מהצד הישראלי הוא ראש המועצה לביטחון לאומי, מאיר בן שבת. הבוקר התקיימו מגעים בדרג נמוך יותר, כאשר הירדנים הציעו מתווה שלפיו המבנה ייסגר לצורך שיפוץ ארוך טווח, אך ישראל התנתה זאת בכך שייסגר לפרק זמן קצר לפני שיחלו השיפוצים לצורך הפגנת ריבונותה במקום - והשיחות כשלו.

הבוקר היתה אמורה להיערך פגישה בין מנכ"ל הווקף למפקד מחוז ירושלים במשטרה במאמץ למנוע הסלמה לקראת תפילות יום השישי, אך זו בוטלה בעקבות איומים וביקורת מצד גורמים פלסטיניים קיצוניים, שטענו כי הווקף נכנע לישראל.

לאחר ביטול הפגישה וכישלון המגעים, החלו שיחות בדרגים גבוהים יותר במאמץ להגיע לפשרה. על פי החשש, ביום שישי עלולות התפילות להידרדר להתנגשות אלימה במחאה על צווי ההרחקה שהוציאה המשטרה לעשרות פעילים פלסטינים ובמחאה על כוונתה לסגור את המבנה.

המבנה, הצמוד לשער הרחמים בצדו הפנימי של הר הבית, נפתח לפני כשלושה שבועות על ידי הווקף לאחר שהיה סגור במשך 16 שנים בשל צו משטרה - שפג באוגוסט. לטענת ירדן והווקף, המבנה העתיק סובל מבעיות רבות וממילא יש לשפץ אותו. שיפוץ ארוך טווח ידחה בינתיים את הבעיה וימנע את הפיכת המבנה למסגד בעתיד הקרוב.

בכירים במועצת הווקף אמרו ל"הארץ" כי במהלך הימים האחרונים היו ניסיונות להגיע להסכמות ובשלב הזה במועצה ממתינים לתשובה רשמית מעמאן. "ישראל מתנהלת אתנו לפי מדיניות המקל והגזר - המקל זה האיום להוציא צו מבית המשפט והגזר הוא שבית התפילה ייסגר לצורך שיפוץ ושימור ולא יתקיימו תפילות במקום", אמרו הבכירים. לדבריהם, העמדה של המועצה היא שיש לשפץ את המבנה אך לא למנוע מהמתפללים להתפלל בתוך המבנה וברחבה שמחוצה לו. "כל מהלך ישראלי, בין אם מדיני או משפטי הוא לא לגיטימי", הבהירו. לפי אחד הגורמים, בווקף מודעים לכך שיש שיחות בדרגים שונים בין ישראל לירדן בניסיון להגיע להסכמות אולם הם הבהירו כי לא יסכימו לסגירת המסגד. 

בכירים בלשכתו של יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, אישרו גם כן את קיום המגעים ומסרו כי בצד הפלסטיני לא מעוניינים בהסלמה. "בסופו של דבר אף לא רוצה עימותים במתחם המסגד ולא רוצים שפיכות דמים", אמרו, "אבל בישראל צריכים להתעשת ולא לשחק באש".

היום תקפו פעילי המקדש ופוליטיקאים מן הימין את ראש הממשלה על כניעתו לכאורה לדרישות הווקף. במכתב ששלח ח"כ בצלאל סמוטריץ' (הבית היהודי) לראש הממשלה, נכתב: "עצם קיומו של משא ומתן עם פורעים עבריינים כמוהו ככניעה מסוכנת לאלימות. אין זה מתקבל על הדעת שהחוטא ייצא נשכר והצעד החד-צדדי שנקט הווקף בפלישה למתחם ישתלם ויניב לו הישגים. מתן היתר לשיפוץ ולשימוש, גם אם חלקי בשלב הראשון, במתחם יהווה נסיגה נוספת בריבונות ובאחיזה היהודית בהר".

הבוקר מסר קצין משטרה לווקף את החלטת בית המשפט מלפני יומיים שלפיה צו סגירה יוצא למבנה בתוך שבעה ימים אם הווקף לא יגיב בבית המשפט על בקשת המשטרה. באופן עקרוני הווקף נמנע מלהופיע בבתי המשפט הישראלים בנוגע להר הבית בטענה שיש בכך משום הכרה בריבונות הישראלית. ביום חמישי הבא, בדיוק במועד שבו ייכנס הצו לתוקפו, יערכו שוחרי המקדש עליית מחאה גדולה להר הבית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ