שלושה חיילים מגדוד נצח יהודה הורשעו בהתעללות בעצורים פלסטינים

השלושה הורשעו בהתעללות בנסיבות מחמירות, לאחר שהכו שני חשודים בסיוע למחבל מגבעת אסף. גזר דינם יינתן בשבוע הבא

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד הלוחמים מובא להארכת מעצרו, בינואר
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בית הדין הצבאי הרשיע היום (חמישי) שלושה חיילים מגדוד "נצח יהודה" בהתעללות בנסיבות מחמירות, במסגרת חקירת חמישה חיילים מהגדוד שהכו שני עצורים פלסטינים. הסדרי הטיעון בעניינם של השלושה הוצגו היום, וגזר דינם יינתן ביום ראשון הקרוב.

כתב האישום נגד חמשת החיילים מהגדוד שבחטיבת כפיר הוגש בינואר. כתב האישום ייחס לחיילים התעללות בנסיבות מחמירות וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות. מצבו של אחד משני העצורים שהוכו היה כה קשה, עד שלא ניתן היה לחקור אותו בעקבות התקרית. השניים פונו לבית החולים שערי צדק בירושלים, ואחד מהם אושפז שם במשך שלושה ימים.

לפי כתב האישום, החיילים עצרו את שני הפלסטינים, אב ובנו, ב-8 בינואר בכפר אבו שחידם. השניים חשודים שסייעו למחבל שביצע את הפיגוע בצומת הסמוך למאחז גבעת אסף בדצמבר. עם זאת, הם לא היו מעורבים בצורה ישירה בתכנון או בביצוע הפיגוע, בו נורו למוות שני חיילי נצח יהודה, חבריהם של הלוחמים הנאשמים. 

בכתב האישום צוין עוד שלאחר המעצר, בדרכם לבסיס בבית אל, הכו החיילים את שני הפלסטינים שהיו אזוקים ומכוסי עיניים באגרופים, בבעיטות ובחפצים קהים, וגרמו להם לחבלות קשות. החיילים גם הורידו את הכיסוי מעיניו של הבן בשלב מסוים ואילצו אותו לצפות בהם מכים את אביו, עד ששברו לו את הצלעות והאף וגרמו לחבלות קשות בראשו. על פי כתב האישום, החיילים תיעדו את ההתעללות בסמארטפון של אחד מהם והשמיעו במהלכה "קריאות שמחה והתפארות". שניים מהלוחמים הואשמו גם בעבירה של שיבוש הליכי משפט, לאחר שתיאמו את גרסתם. 

קצין בדרגת סגן שפיקד על החיילים הועמד לדין מפני שלא מנע את האלימות. בהודעה שפרסם דובר צה"ל עם העמדתו לדין נכתב כי בכתב האישום מיוחסות לקצין עבירות של אי-מניעת פשע, חבלה ברשלנות והתנהגות שאינה הולמת. על פי כתב האישום נגדו, "המפקד הבחין שחייליו נוהגים באלימות קשה כלפי עצורים פלסטינים, בעודם אזוקים ומכוסי עיניים, ולמרות זאת לא מנע מהם להמשיך ולהכות את העצורים". הקצין הושעה מתפקידו בעקבות המקרה.

בעת הדיון היום בבית הדין הצבאי ביפו שטחו החיילים את גרסאותיהם. אחד החיילים, בדרגת סמל, סיפר כי היה במצב נפשי קשה בעקבות רצח חברו לגדוד, סמל ראשון יובל מור יוסף, בפיגוע ליד גבעת אסף. "מעולם לא פעלתי באלימות כלפי פלסטינים וכיבדתי כל אדם באשר הוא", אמר הסמל והוסיף: "מדובר באירוע נקודתי שלא מאפיין אותי. אני מתחרט על מה שעשיתי". חייל נוסף אמר בדיון כי הוא "מתנצל על מה שקרה ועל עצם המעשה".

מפקד הגדוד, סגן-אלוף ניתאי עוקש, העיד לטובת החיילים. הוא ביקש מבית הדין "להפעיל את מידת הרחמים" בענישה של החיילים, משום שלדבריו הם מביעים חרטה אמיתית. "רוב החיילים פה הם מתנדבים, חיילים שמקריבים הרבה כדי לשרת בצבא, חלקם בודדים וחלק עלו לארץ לשרת", אמר עוקש, והוסיף: "נחשפתי לבעיות בבית וגם בשטח בפעילות הצבאית. הפעילות בחטיבת בנימין אינטנסיבית, במיוחד באירועים האחרונים. הלחץ על הגדוד היה יחסית כבד".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ