עבאס הטיל על יועצו לשעבר מוחמד א-שתייה להרכיב ממשלה פלסטינית חדשה

יו"ר הרשות הגדיר את השגת הפיוס הפנים-פלסטיני כמשימה הראשונה של א-שתייה, שיחליף את ראמי אלחמדאללה. חמאס: המינוי מוכיחה שהרשות לא רצינית בקידום בחירות

ג'קי חורי - צרובה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מוחמד א-שתייה, ראש הממשלה הפלסטיני החדש, במשרדו ברמאללה, היום
ג'קי חורי - צרובה

יו"ר הרשות הפלסטינית, מחמוד עבאס, הטיל היום (ראשון) את הרכבת הממשלה הפלסטינית החדשה על ד"ר מוחמד א-שתייה, חבר הוועד המרכזי של הפתח ויועצו המדיני לשעבר. במכתב ההסמכה הגדיר עבאס את הפיוס הפנים-פלסטיני כמשימה הראשונה של הממשלה, והוסיף כי על א-שתייה לפעול ככל יכולתו ובהקדם האפשרי לקיום בחירות בכל השטחים הפלסטיניים. עבאס כתב עוד כי ראש הממשלה יידרש להמשיך ולפעול למען שמירת מעמדה של ירושלים כבירת העם הפלסטיני.

א-שתייה הצהיר בהתבטאות ראשונה לאחר מינויו כי המשימה העיקרית של ממשלתו תהיה השגת אחדות לאומית והקלה בסבלו של העם הפלסטיני. "בהנחיית הנשיא אבו מאזן יעמדו בראש סדר העדיפויות קידום הפיוס, החזרת רצועת עזה לממשלה החוקית וקידום ההכנות לבחירות", אמר. הוא הוסיף: "העם הפלסטיני עובר תקופה מאוד קשה, אבל יהיה מוכן להתמודד אתה אם נהיה מאוחדים". 

א-שתייה מקבל את הזמנת עבאס להקים ממשלה חדשה, ברמאללה, היוםצילום: HANDOUT/רויטרס

א-שתייה הוזכר כמועמד לתפקיד מיד עם התפטרות קודמו, ראמי אלחמדאללה, אך בחירת ראש הממשלה התעכבה בשל מחלוקות בתוך הפתח ורצון למצות את המשא ומתן לפיוס עם חמאס. המגעים להרכבת הממשלה הבאה אינם כוללים את חמאס, את הג'יהאד האסלאמי ואת החזית העממית, אלא רק פלגים קטנים יותר, כך שהיא צפויה להימצא בשליטה מלאה של עבאס והפתח. 

השאלה העולה כעת היא אם ממשלתו של א-שתייה תעמיק את הניתוק מרצועת עזה במטרה לבודד את חמאס, כפי שהצהירו כמה מבכירי הפתח, או שתיענה לקריאתו של הארגון לקיים בהקדם בחירות כלליות לנשיאות ולפרלמנט. ראש הממשלה המיועד עצמו נחשב לנץ ביחס לפיוס עם חמאס, אך בפתח סבורים שיאמץ לבסוף את עמדות התנועה ויושב הראש עבאס.

דובר חמאס, עבד אל-לטיף אל-קאנוע, מסר בעקבות מינוי א-שתייה: "הרכבת ממשלה חדשה ברמאללה מנוגדת לחלוטין לעמדה שהציג חמאס ומוכיחה שהרשות אינה רצינית ביחס לקידום הבחירות". גם חדר חביב, מבכירי הג'יהאד האיסלאמי, אמר כי המינוי הוא מהלך חד-צדדי מצד עבאס וקרא לציבור למחות נגד הממשלה שירכיב א-שתייה. "ציפינו לממשלת אחדות לאומית שתעשה צעד קדימה לקראת אחדות הבית הלאומי הפלסטיני ויציאה מהפילוג לפיוס", אמר.

מוחמד א-שתייה, במשרדו ברמאללה, היום. יכין את השטח לבחירות?צילום: AFP

אחד השיקולים בבחירת ראש הממשלה היה עתיד הרשות הפלסטינית, לנוכח מצבו הבריאותי המעורער של עבאס, בן 83. בפתח מעריכים כי ראש הממשלה יהפוך בעתיד לראש הרשות בפועל, ולכן ביקשו למנות לתפקיד אדם משורות התנועה, המייצג את דור הביניים שלה. לצד ראש הממשלה ישנם ראש אש"ף, שהוא הסמכות המדינית העליונה, ויו"ר הפתח. את שני התפקידים ממלא כעת עבאס עצמו, בנוסף להיותו יו"ר הרשות.

לפני כחודש וחצי התפטר אלחמדאללה מתפקידו, שאותו מילא מאז 2013, ומאז מכהנת ברשות ממשלת מעבר. ממשלתו של אלחמדאללה נתפסה כממשלת פקידים, והוא עצמו הצטייר כעושה דברו של עבאס, ששניים מיועציו, זיאד אבו עמרו ומוחמד מוסטפא, מונו לסגני ראש הממשלה. קודמו של אלחמדאללה, סלאם פיאד, הוביל מדיניות עצמאית, בעיקר בענייני כלכליים, והעלה את חמתם של עבאס והפתח.

דוקטור בכלכלה, שר העבודה הפלסטיני: ראש הממשלה הפלסטיני החדש

א-שתייה, בן 61, הוא יליד שכם, שהצטרף לפתח בהיותו סטודנט באוניברסיטת ביר זית. הוא נבחר לוועד המרכזי של הארגון בשנת 2009 ושוב ב-2016. א-שתייה, בעל תואר דוקטור לכלכלה מאוניברסיטת סאסקס הבריטית, שימש בעבר שר העבודה ושר הכלכלה בממשלה ברמאללה, וראש המועצה הכלכלית הפלסטינית לפיתוח וצמיחה. 

בזירה המדינית היה א-שתייה חבר במשלחת הפלסטינית לוועידת מדריד ב-1991, אך לא נמנה עם הדרג הבכיר בה. הוא היה חבר במשלחת המשא ומתן גם ב-2013-2014, אך פרש ממנה בשל אי-שביעות רצונו מהתנהלות המשא ומתן ומהאופן שבו ניהל אותו שר החוץ האמריקאי ג'ון קרי. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ