"המפקדים איבדו שליטה" |

מות החייל בנחל חילזון: המג"ד ועוד ארבעה קצינים יודחו, מפקד חטיבת הצנחנים ננזף

הרמטכ"ל כוכבי קבע כי מותו של אביתר יוספי בניווט היה תוצאה של "התנהגות לא מקצועית ולא ערכית" מצד מפקדיו ■ דובר צה"ל: הוחלט להפסיק את האימון דקות לפני שיוספי טבע ■ מצ"ח עדיין בודקת טענות להתנהלות בעייתית של המפקדים לאחר האירוע

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המג"ד המודח, ישי רוזיליו (במרכז, מדבר למיקרופון), בטקס סיום המסלול של סיירת הצנחנים
יניב קובוביץ

הרמטכ"ל, אביב כוכבי, החליט להדיח מתפקידו את מפקד גדוד הסיור בחטיבת הצנחנים, סגן-אלוף ישי רוזיליו, בעקבות התקרית שבה נהרג החייל אביתר יוספי בניווט בנחל חילזון. מינויו לסגן מפקד החטיבה בוטל, והוא לא יוכל להתמודד על תפקיד פיקודי בשנה הקרובה. נזיפה פיקודית נרשמה למפקד חטיבת הצנחנים, אלוף-משנה יקי דולף. כן הודחו מפקד המגמה, מפקד הפלוגה ושני קצינים בדרגת סגן, מפקד צוות וסגן מפקד הפלוגה. לגבי האחרון, שניהל את חדר הפיקוד של האימון בשטח, נקבע כי לא יוכל לשוב לתפקיד פיקודי כלשהו.

תחקיר "הארץ": המחדלים שלפני, במהלך ואחרי הניווט בנחל חילזון

כוכבי קבע כי התקרית נבעה מ"התנהגות לא מקצועית של כל שרשרת הפיקוד, והתנהגות לא ערכית של חלק משרשרת הפיקוד". דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי צוות התחקיר בראשות אלוף-משנה אורן עציוני מצא יותר מ-30 תקלות בהכנת האימון, באישורו ובהוצאתו לפועל. מנליס לא התייחס לטענות להתנהלות בעייתית של מפקדים לאחר התקרית, שעלו בתחקיר "הארץ", ואמר כי הן מצויות בחקירה של המשטרה הצבאית שעודנה מתנהלת. 

"אופן הכנת האימון חרג מפקודות הצבא, לא תאם את מאפייני סדרת האימון, לווה בתקלות רבות ובוצע בסטנדרט נמוך, שאופיין בחוסר ירידה לפרטים", מסר דובר צה"ל. "ההחלטה להמשיך באימון, על אף תמרורי האזהרה הרבים שהתעוררו במהלכו, הביאה למעשה לאובדן שליטה של מפקדי האימון על מצב החיילים בשטח. התנהלות שרשרת הפיקוד באירוע, באופן שאינו עולה בקנה אחד עם המצופה ממפקדים בצה"ל, היא זאת שיצרה את התנאים שהובילו לתוצאה הטראגית".

ההערה של כוכבי בדבר התנהגות לא ערכית מתייחסת לקצינים בחדר הפיקוד בשטח, שלפי מנליס לא השתתפו בתרגיל כמצופה מהם, לא היו קשובים לדיווחים של החיילים על מזג האוויר הסוער והקושי שבחציית הנחל ולא בדקו אותם. לדברי מנליס, המפקדים לא התייחסו לתלונות ולחצו על החיילים להמשיך בתרגיל, מה שהביא למשבר אמון בין הצדדים. את ההחלטה להמשיך בניווט הגדיר "התנהלות כושלת". הוא הוסיף כי לבסוף הוחלט להפסיק את האימון רק "דקות בודדות" לפני שיוספי טבע - זאת בניגוד לעדויות שהגיעו לידי "הארץ".

עוד נמסר מדובר צה"ל: "במסגרת התחקיר הורה הרמטכ"ל על שורת הנחיות מערכתיות לשיפור המענה הבטיחותי ביחידות צה"ל בכלל וביחידות המיוחדות בפרט, שימומשו בהובלת סגן הרמטכ"ל וזרוע היבשה באופן מיידי. בנוסף, הנחה הרמטכ"ל שכל יחידות צה"ל יקיימו במהלך החודש הקרוב השתלמות בת יומיים שתעסוק בבטיחות בכלל ובטיחות באימונים בפרט". 

תחקיר "הארץ": "שיהיו חזקים וימשיכו"

תחקיר "הארץ" שפורסם בחודש שעבר הצביע על שורת מחדלים מצד המפקדים סביב הניווט שבו נהרג יוספי. עוד לפני היציאה לתרגיל, לנוכח מזג האוויר הסוער, הציעו גורמי רפואה לבטל אותו, אך מפקדי החטיבה והגדוד אישרו לקיימו. בנקודת היציאה שוב נשמעו אזהרות מפני הסכנה שבקיום הניווט ובפרט בכניסה לנחל חילזון, אך מפקד הפלוגה החליט להמשיך בתרגיל כמתוכנן. על החיילים לא נאסר לחצות את הנחל, ולא נקבעה נקודה שבה עליהם לעשות זאת.

כבר בתחילת הניווט שקע אחד החיילים בבוץ עד גובה המותניים ונלכד בתוכו למשך שעתיים, אך מפקד הפלוגה, שחילץ אותו, הורה לו להמשיך בדרכו. שני חיילים נוספים נפגעו מהקור ואחד מהם נקלע לסכנת חיים ונזקק לחילוץ במסוק, אך גם בשלב זה נמנעו המפקדים מקטיעת התרגיל. בהמשך החלו חיילים לדווח כי נפלו והתקשו לחצות את הנחל בשל הזרימה החזקה. ואולם, לדברי אדם שהיה עד להתנהלות המפקדים, אלה פטרו את הדיווחים כ"בכיינות" ומפקד הפלוגה אמר "שיהיו חזקים וימשיכו". המפקדים לא התייחסו מיד לדיווח על כך שיוספי נסחף, ואנשי רפואה הוזעקו למקום רק כעבור זמן רב.

למחדלים לפני ובמהלך הניווט התווספה התחושה של כמה מהלוחמים אחרי התקרית, שלפיה צה"ל מבקש לטייח אותה. חוקרי המשטרה הצבאית וועדת בדיקה בראשות אלוף-משנה אורן שמחה גבו באיחור ורק לאחר פרסום התחקיר עדויות מגורמים שהיו מעורבים בתרגיל. כמה לוחמים סיפרו כי בשיחה סגורה פנו אליהם המפקדים ואמרו להם כי מפקד הפלוגה צפוי להשתחרר בקרוב, וכי גרסאותיהם בנוגע לתקרית ישפיעו על עתידו. בנוסף נטען כי עוד לפני שנגבו הגרסאות מהחיילים הציג להם הסגל הפיקודי את השתלשלות האירועים, מה שנתפס אצל כמה מהם כניסיון לתאם עדויות.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ