יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
הרמטכ"ל בטקס החלפת מפקד המכללות, היום
הרמטכ"ל בטקס החלפת מפקד המכללות, היום
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

שעות לאחר שהחליט להדיח את מפקד גדוד הסיור בחטיבת הצנחנים, בעקבות התקרית בנחל חילזון, הרמטכ"ל אביב כוכבי אמר היום (שני) כי השמירה על שלום החיילים וביטחונם "חייבת לעמוד לנגד עינינו". בטקס החילופים בין מפקדי המכללות קרא כוכבי "להרים דגל אדום" במקרה של הפרת פקודות, והוסיף: "לא נקבל זאת, לא נטשטש - ונתבע אחריות".

עוד אמר כוכבי: "לאחרונה התרחשו בצה"ל אירועים שאינם עולים בקנה אחד עם אחריותנו וחובתנו. יש הבדל בין שגיאה לתקלה, ולכן הכלל הוא חד ואחד: שגיאות הנובעות מטעות בשיקול הדעת - נגבה. שיקול דעת החורג ממרחב הסבירות או תקלה הנובעת מאי-ביצוע פקודות - נוקיע".

המג"ד המודח, ישי רוזיליו (במרכז, מדבר למיקרופון), בטקס סיום המסלול של סיירת הצנחנים
המג"ד המודח, ישי רוזיליו (במרכז, מדבר למיקרופון), בטקס סיום המסלול של סיירת הצנחנים

אתמול פרסם צה"ל את מסקנות הרמטכ"ל בתום חקירת התקרית, שבה נהרג החייל אביתר יוספי במהלך ניווט. מלבד הדחת המג"ד, סגן-אלוף ישי רוזיליו, שלא יוכל להתמודד על תפקיד פיקודי בשנה הקרובה - נרשמה נזיפה למפקד חטיבת הצנחנים, אלוף-משנה יקי דולף, והוחלט להדיח את מפקד המגמה, את מפקד הפלוגה ושני קצינים נוספים בדרגת סגן. 

כוכבי קבע כי התקרית נבעה מ"התנהגות לא מקצועית של כל שרשרת הפיקוד, ומהתנהגות לא ערכית של חלק משרשרת הפיקוד". דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, אמר כי צוות התחקיר בראשות אלוף-משנה אורן עציוני מצא יותר מ-30 תקלות בהכנת האימון, באישורו ובהוצאתו לפועל. מנליס לא התייחס לטענות להתנהלות בעייתית של מפקדים לאחר התקרית, שעלו בתחקיר "הארץ", ואמר כי הן מצויות בחקירת המשטרה הצבאית.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ