הרג הפלסטיני ליד המאחז עדי עד: שני רכזי ביטחון נחקרו באזהרה בחשד למעורבות במותו

במשטרה הצבאית חקרו את השניים כחודשיים אחרי הירי ממנו נהרג חמדי טאלב נעסאן. בצה"ל מעריכים כי נורה למוות בידי מתנחל

יותם ברגר
יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עימותים בין כוחות צה"ל לפלסטינים באל-מורייר, בינואר
יותם ברגר
יותם ברגר

שני רכזי ביטחון מאזור ההתנחלות שילה נחקרו היום (שני) בחשד למעורבות בירי למוות בפלסטיני בגדה, חודשיים לאחר הירי. עד כה חקרה המשטרה הצבאית מתנחלים חברי כיתת הכוננות וחיילים כעדים בלבד ולא כחשודים בתקרית. בצה"ל מעריכים כי מתנחל ירה למוות בחמדי טאלב נעסאן, אב לארבעה ילדים בן 38. לפי משרד הבריאות הפלסטיני ברמאללה, הוא נורה בגבו.

המתנחלים, הצבא והפלסטינים הציגו גרסאות שונות לתקרית, שאירעה ליד המאחז עדי עד. תושבי המאחז טענו כי כיתת הכוננות הגיעה לפאתי הכפר אל־מורייר הסמוך לאחר שנער מהמאחז נדקר בקרבת מקום על ידי פלסטינים שניסו לחטוף אותו. לטענתם, כשהגיעו לפאתי הכפר הותקפו על ידי פלסטינים באבנים.

מפת האזור

לאחר התקרית אישרו המתנחלים כי אנשי כיתת הכוננות ירו באוויר, אך הוסיפו שגם הצבא ירה. לטענת המתנחלים, הירי בנעסאן נעשה למטרת הגנה עצמית, לאחר שהותקפו באבנים. בצבא אמרו כי החיילים הגיעו למקום רק לאחר שהתפתח עימות בין הצדדים. התושבים הפלסטינים טענו מנגד כי העימות החל לאחר הירי.

בתקרית נפצעו עשרה פלסטינים בדרגות שונות. לפי הפלסטינים, הן המתנחלים והן הצבא ירו עליהם כדורים חיים. "אנחנו לא יודעים בדיוק מי נפגע מירי החיילים ומי מזה של המתנחלים, אבל ללא ספק יש נפגעים מירי המתנחלים, שתקפו ללא שום סיבה את הבתים", מסר אז ראש מועצת הכפר אל־מורייר, אמין אבו עליא.

לפי הפלסטינים, החיילים והמתנחלים ירו עליהם במנוסתם, ולכן נעסאן נפגע בגבו. גרסת הפלסטינים אינה מסבירה כיצד נדקר הנער, שסיפר כי שלושה פלסטינים תקפו אותו וניסו לגרור אותו לכיוון הכפר וכי נמלט והזעיק את כיתת הכוננות.

בצה"ל התייחסו בספקנות לסיפור הדקירה של הנער, ובהודעת צה"ל מיום התקרית נכתב כי היה "חיכוך" בינו לבין הפלסטינים. לפי הצבא, "התפתח חיכוך פיזי בין כמה פלסטינים למתיישב סמוך לעדי עד, ובמהלכו נפצע אזרח באורח קל ולא נזקק לפינוי". בצה"ל הכחישו כי החיילים השתמשו בכדורים חיים בתקרית. תחילה נחקרה הפרשה במשטרת מחוז ש"י, ובהמשך הוחלט להעביר את האחריות עליה למשטרה הצבאית החוקרת. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ