בית הדין הצבאי גזר עונשי מאסר בפועל על שניים מהלוחמים שהתעללו בפלסטינים

אחד החיילים יישלח למאסר של חמישה חודשים וחצי, והשני לחודשיים מאסר בשל חלקו "הקטן יחסית" במעשים. אתמול גזר בית הדין חצי שנת מאסר בפועל בהסדר טיעון על שלושה חיילים נוספים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אחד הלוחמים מובא להארכת מעצרו, בינואר
אחד הלוחמים מובא להארכת מעצרו, בינוארצילום: מוטי מילרוד

בית הדין הצבאי גזר היום (שני) עונש מאסר בפועל על שני חיילי גדוד נצח יהודה שהורשעו בהסדר טיעון בהתעללות בשני עצורים פלסטינים. אחד החיילים הורשע בהתעללות בנסיבות מחמירות ונגזר עליו מאסר של חמישה חודשים וחצי. בית הדין גזר מאסר של שני חודשי מאסר בפועל על החייל השני, שחלקו במעשים הוגדר "קטן יחסית". שני החיילים הורדו לדרגת טוראי ונגזר עליהם מאסר על תנאי.

אתמול אישר בית הדין הצבאי את הסדרי הטיעון של שלושת הלוחמים הנוספים שהורשעו בהתעללות בעצירים. לפי ההסדר, השלושה ירצו חצי שנת מאסר ויורדו לדרגת טוראי. משפטו של מפקדם של החיילים, קצין בדרגת סגן, מתנהל בנפרד. הקצין מואשם באי-מניעת פשע, חבלה ברשלנות ובהתנהגות שאינה הולמת, משום שלא מנע את מעשי חייליו.

כתב האישום נגד חמשת החיילים מהגדוד שבחטיבת כפיר הוגש בינואר. כתב האישום ייחס לחיילים התעללות בנסיבות מחמירות וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות. מצבו של אחד משני העצורים שהוכו היה כה קשה, עד שלא ניתן היה לחקור אותו בעקבות התקרית. השניים פונו לבית החולים שערי צדק בירושלים, ואחד מהם אושפז שם במשך שלושה ימים.

לפי כתב האישום, החיילים עצרו את שני הפלסטינים, אב ובנו, ב-8 בינואר בכפר אבו שחידם. השניים חשודים שסייעו למחבל שביצע את הפיגוע בצומת הסמוך למאחז גבעת אסף בדצמבר. עם זאת, הם לא היו מעורבים בצורה ישירה בתכנון או בביצוע הפיגוע, בו נורו למוות שני חיילי נצח יהודה, חבריהם של הלוחמים הנאשמים.

בכתב האישום צוין עוד שלאחר המעצר, בדרכם לבסיס בבית אל, הכו החיילים את שני הפלסטינים שהיו אזוקים ומכוסי עיניים באגרופים, בבעיטות ובחפצים קהים, וגרמו להם לחבלות קשות. החיילים גם הורידו את הכיסוי מעיניו של הבן בשלב מסוים ואילצו אותו לצפות בהם מכים את אביו, עד ששברו לו את הצלעות והאף וגרמו לחבלות קשות בראשו. על פי כתב האישום, החיילים תיעדו את ההתעללות בסמארטפון של אחד מהם והשמיעו במהלכה "קריאות שמחה והתפארות". שניים מהלוחמים הואשמו גם בעבירה של שיבוש הליכי משפט, לאחר שתיאמו את גרסתם.

בעת הדיון בבית הדין הצבאי ביפו שטחו החיילים את גרסאותיהם. אחד החיילים, בדרגת סמל, סיפר כי היה במצב נפשי קשה בעקבות רצח חברו לגדוד, סמל ראשון יובל מור יוסף, בפיגוע ליד גבעת אסף. "מעולם לא פעלתי באלימות כלפי פלסטינים וכיבדתי כל אדם באשר הוא", אמר הסמל והוסיף: "מדובר באירוע נקודתי שלא מאפיין אותי. אני מתחרט על מה שעשיתי". חייל נוסף אמר בדיון כי הוא "מתנצל על מה שקרה ועל עצם המעשה".

מפקד הגדוד, סגן-אלוף ניתאי עוקש, העיד לטובת החיילים. הוא ביקש מבית הדין "להפעיל את מידת הרחמים" בענישה של החיילים, משום שלדבריו הם מביעים חרטה אמיתית. "רוב החיילים פה הם מתנדבים, חיילים שמקריבים הרבה כדי לשרת בצבא, חלקם בודדים וחלק עלו לארץ לשרת", אמר עוקש, והוסיף: "נחשפתי לבעיות בבית וגם בשטח בפעילות הצבאית. הפעילות בחטיבת בנימין אינטנסיבית, במיוחד באירועים האחרונים. הלחץ על הגדוד היה יחסית כבד".

תגיות קשורות:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ