דו"ח של משרד החוץ האמריקאי התייחס לגדה ולגולן כשטח בשליטה ישראלית

עד כה הגדירו הממשלים האמריקאיים את הגדה המערבית ורמת הגולן שטח כבוש. גורם בממשל הבהיר כי חרף שינוי הנוסח בדו"ח, לא מדובר בשינוי מדיניות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו עם שגריר ארה"ב בישראל דיוויד פרידמן והסנאטור לינדזי גרהאם, השבוע ברמת הגולן

משרד החוץ האמריקאי התייחס לגדה המערבית ולרמת הגולן כ"שטחים בשליטה ישראלית" בדו"ח בנושא זכויות האדם בישראל שפורסם היום (רביעי). מדובר בשינוי ביחס לגולן ולגדה, שממשלים אמריקאיים הגדירו עד כה כשטחים כבושים. בשנה שעברה מחק ממשל טראמפ את הביטוי "השטחים הכבושים" מכותרת הדו"ח השנתי אך הותיר אותו בתוך הטקסט, ואילו השנה שינה את הגדרת השטחים גם בתוך המסמך.

גורם רשמי במשרד החוץ האמריקאי הבהיר לאחר הפרסום כי "אין שינוי במדיניות של ארה"ב ביחס לשטחים הפלסטיניים. לא נעשה שימוש במלה 'כיבוש' כיוון שהדו"ח התמקד בזכויות אדם ולא בנושאים משפטיים". גורמים בממשל הוסיפו כי "המדיניות שלנו לגבי הגולן לא השתנתה. שינינו את כותרת הדו"ח כדי להתייחס לשמות הגיאוגרפיים של האזור שבו עוסק הדו"ח".

בצל מלחמת האזרחים בסוריה ומאז שנבחר טראמפ לנשיא, קרא ראש הממשלה בנימין נתניהו פעמים רבות לממשל להכיר בריבונותה של ישראל ברמת הגולן. כך, בסיור שערך ביום שני ברמת הגולן יחד עם הסנאטור האמריקאי לינדזי גרהאם ושגריר ארה"ב בישראל, דיוויד פרידמן, פנה נתניהו לגרהאם ואמר: "רמת הגולן תמיד היתה חלק מישראל, מאז הימים הראשונים בתולדותינו, והיא בהחלט חלק ממדינת ישראל מאז 1967, ויותר לאחרונה, מ-1981. רמת הגולן היא חלק מישראל והיא חייבת להישאר חלק מישראל לעד. אני חושב שחשוב שהקהילה הבינלאומית תכיר בעובדה הזאת ותקבל אותה, ובמיוחד ידידתנו הגדולה, ארצות הברית".

גרהאם השיב לנתניהו כי ישוב לסנאט ויפעל יחד עם הסנאטור טד קרוז כדי "להתניע מהלך להכרה בגולן כחלק ממדינת ישראל עכשיו ולתמיד". גרהאם ציין כי "ישראל שלטה בטריטוריה הזאת במלחמה על קיומה. האזור הזה נלקח בכוח צבאי משום שהוא שימש כמקום שיגור להתקיף את מדינת ישראל. יש באזור הזה היסטוריה יהודית עשירה. אני עומד על אחד המקומות החשובים ביותר במדינת ישראל מבחינה אסטרטגית".

נתניהו וטראמפ בבית הלבן, ביוליצילום: חיים צח / לע"מ

גם בינואר האחרון בפגישתו עם היועץ לביטחון לאומי של ארה"ב, ג'ון בולטון, התייחס נתניהו לנושא בצל ההודעה על הנסיגה האמריקאית מסוריה. בהצהרה לתקשורת אמר רה"מ כי על העולם להכיר בריבונותה של ישראל בגולן והדגיש את חשיבות האזור לביטחון המדינה. עוד הוסיף שישראל לעולם לא תיסוג מהגולן. בולטון לא התייחס בדבריו לאמירה זו. 

העמדה המסורתית של ארה"ב היא שהגדה המערבית ורמת הגולן הם שטחים שצריכים לשמש בסיס להסכם בנוסח "שטחים תמורת שלום" בין ישראל למדינות ערב ולפלסטינים. הכרה אמריקאית בסיפוח ישראלי של השטחים הללו, אם תתרחש, תהווה שינוי משמעותי במדיניות. 

באוגוסט אשתקד התייחס בולטון לסוגיה והבהיר כי הממשל אינו שוקל בעת הזו להכיר ברמת הגולן כשטח בריבונות ישראל. בולטון, שביקר באותו השבוע בירושלים, הבהיר בראיון לסוכנות הידיעות רויטרס כי על אף שבכירים בישראל, בהם ראש הממשלה נתניהו, וחברי קונגרס בוושינגטון, הביעו תמיכה במהלך כזה, הנושא אינו נמצא כרגע במוקד הדיונים בין ישראל לארצות הברית.

"שמעתי שהציעו את הרעיון, אבל אין שום דיון בנושא, אין שום החלטה כזו בתוך הממשל האמריקאי", אמר אז. "אנחנו מבינים את העמדה הישראלית, את הטענה שהם סיפחו את הגולן, אנחנו מבינים אותם, אבל אין שינוי בעמדה הרשמית נכון לעכשיו".

מפלגת הימין החדש מסרה בעקבות ההודעה, כי תגיש לאחר הבחירות הצעה להחלת החוק הישראלי בשטחי C. "עכשיו, כשארצות הברית כבר לא רואה בשטחי יהודה ושומרון שטח כבוש, אין סיבה לחכות יותר", אמר יו"ר המפלגה נפתלי בנט. שותפתו איילת שקד אמרה כי "הגיע זמן להחיל ריבונות בשטחי C. ההכרזה של ארצות בברית מחייבת את מדינת ישראל לקבל החלטות אמיתות ונועזות שיסייעו לביטחון ישראל ושוויון זכויות מלא לכל אזרחיה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ