מצ"ח חוקרת את מותם של שמונה פלסטינים נוספים בהפגנות בגבול עזה

הפרקליט הצבאי הראשי הורה למצ"ח לפתוח בחקירה פלילית באשר לנסיבות מותם של 11 פלסטינים, בחמישה מקרים שונים. על חקירת שלושה מהמקרים, בהם מות הפרמדיקית רזאן א-נג'אר, כבר דווח בחודשים האחרונים

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פלסטינים מפגינים בגבול הרצועה, בתחילת החודש
יניב קובוביץ

הפרקליט הצבאי הראשי, אלוף שרון אפק, הורה למצ"ח לפתוח בחקירה פלילית באשר לנסיבות מותם של 11 פלסטינים בהפגנות בגבול רצועת עזה, בחמישה מקרים שונים. כך אישר היום (רביעי) צה"ל בעקבות פרסום של AP בנושא. עד היום פורסם כי מצ"ח חוקרת שלושה מקרי מוות של פלסטינים בהפגנות, אולם כעת מתברר כי ישנם שמונה מקרים נוספים שנחקרים. בניגוד לפרסומים הקודמים, שבהם דווחו שמות ההרוגים ונסיבות מותם, בהודעת צה"ל היום לא נמסרו פרטים על זהות הפלסטינים הנוספים. 

עותמאן חלס

לצד חקירות מות הפרמדיקית רזאן א-נג'אר ותושבי הרצועה עבד אל-נבי ועותמאן חלס - שעליהן דווח ב"הארץ" בחודשים האחרונים - מתברר כעת כי מצ"ח חוקרת גם את מותם של שלושה פלסטינים נוספים שנהרגו בהפגנה ב-30 במארס, ככל הנראה באותו אזור בו נהרג אל-נבי. חקירה נוספת עוסקת במותם של שלושה פלסטינים מזרחית לג'באליה ב-20 באפריל, וחקירה אחרת עוסקת במותם של שני פלסטינים מזרחית לאל-בורייג' ב-15 במאי.

אל-נבי נורה למוות בידי צה"ל במהלך הפגנה ליד גדר המערכת ב-30 במארס אשתקד. אחרי ההפגנה שבה נהרג פרסם צה"ל רשימה של ההרוגים שהיו לטענתו פעילי טרור, ואל-נבי הופיע בה. במשפחתו הכחישו כי היה פעיל טרור, ואילו גורמים בצה"ל טענו שגרסת הצבא מגובה במידע מודיעיני.

משפחתו של א-נבי אמרה שהוא השליך אבנים בהפגנה. "לא היו לו אקדח, (בקבוק) מולוטוב. הוא החזיק צמיג", אמר לוושינגטון פוסט אחיו, מוחמד עבד א-נבי, "הוא לא הלך לכיוון הצד הישראלי, הוא רץ לכיוון השני". צלם שהיה במקום אמר שהוא נורה בגבו כשהיה במרחק מאות מטרים מהגדר.

תיעוד הירי בעבד אל-נבי, במארס אשתקד

חלס, בן 15, נהרג סמוך למעבר קרני בחודש יולי. הוא נפצע קשה מאוד בהפגנה סמוך לגדר הרצועה ומותו נקבע זמן קצר לאחר מכן. תחקיר צה"ל שבחן את כל התקריות בהפגנות שבהן נהרגו פלסטינים, לא כלל המלצה לפתוח בחקירת מותם של אל-נבי וחלס. הפצ"ר אפק החליט לעשות כן לאחר שעלה חשד כי החיילים ביצעו ירי שלא בהתאם לכללי הפתיחה באש בשני המקרים הללו.

א-נג'אר נהרגה בהפגנה ביוני אשתקד. אלוף אפק הורה גם במקרה הזה לפתוח בחקירה פלילית לבירור מותה, על אף שמתחקיר הצבא עלה כי היא לא נורתה במכוון מאש צה"ל. לפי התחקיר, החיילים ירו מספר מצומצם של כדורים לעבר מפגינים אחרים, אך לא לעבר א-נג'אר. עוד התברר בתחקיר כי א-נג'אר נצפתה בקרבת גדר המערכת וכי היא עסקה בטיפול בפצועים שנפגעו מירי צה"ל. 

רזאן א-נג'אר

משרד הבריאות בעזה הודיע לאחר מותה של א-נג'אר כי היא התנדבה בצוות רפואי. שר הבריאות הפלסטיני, ג'וואד עוואד, אמר כי היא נורתה כשלבשה מדים של אנשי הצוות. לפי הודעת המשרד, א-נג'אר נורתה למוות באזור חאן יונס. "צלפים ירו בצורה מכוונת לעבר הפרמדיקית רזאן א-נג'אר כשניסתה להציל יחד עם מתנדבים אחרים פצועים שנורו סמוך לגדר", הודיע המשרד. עוד מסר המשרד כי צה"ל ירה לעבר הצוותים הרפואיים והאמבולנסים כדי למנוע מהם להתקרב לגדר. כמה חודשים לאחר שנהרגה א-נג'אר, פרסם ניו יורק טיימס תחקיר על נסיבות מותה, שבמסגרתו ניתח סרטונים, צילומים ועדויות וקבע כי היא לא סיכנה חיילים. לפי התחקיר, הירי בה היה פזיז ועשוי להיחשב לפשע מלחמה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ