ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ברצועת עזה התחדשו אחר הצהריים (שבת) ההפגנות במחאה על יוקר המחיה, בצל העימותים האלימים בין כוחות הביטחון של חמאס לבין מוחים בימים האחרונים. נציגי הפלגים הפלסטיניים, למעט חמאס והג'יהאד האיסלאמי, הביעו היום תמיכה במחאה וקראו לחמאס לאפשר למוחים להביע את עמדתם ולא לדכא את ההפגנות בכוח.

היקף ההפגנות היום קטן משהיה אתמול ושלשום, אז התאספו אלפי בני אדם בכמה מוקדים ברצועה. תנועת הצעירים, שהובילה את המחאה תחת הסיסמה "רוצים לחיות", קראה לשביתת מסחר כללית בעקבות האלימות שנקטו כוחות הביטחון של חמאס, אבל ההיענות לקריאה היתה חלקית בלבד בשל חששם של הסוחרים מתגובתו של הארגון ואי-הוודאות בדבר עתיד המחאה.

הפגנה בעזה, בסוף השבוע

בסרטונים שהופצו ברשתות החברתיות בסוף השבוע נראים שוטרים של חמאס רודפים אחר צעירים ברחובות דיר אל-בלח, מחנה הפליטים ג'באליה וחאן יונס ומכים מפגינים. כן הופצו ברשת תמונות של צעירים, ובהם נשים, שנפצעו בעימותים. בין העצורים בהפגנות היו עיתונאים ופעילי זכויות אדם.

המחאה פרצה בעקבות העלאות מסים ברצועה והטלת מכסים על מוצרי צריכה רבים, ובהם טבק. תנועת הצעירים המובילה אותה אינה מזוהה פוליטית, אך בחמאס טוענים כי מאחוריה עומדת הרשות הפלסטינית, שהעיצומים שהטילה על הרצועה הם הגורם למצב הכלכלי בה. ברמאללה מביעים תמיכה בהפגנות ומגדירים אותן כהתנגדות לגיטימית לשלטון הדיכוי של חמאס, וזוהי גם עמדתם של הפלגים הקטנים יותר ברצועה.

סמיר זקוט, מנהל מרכז אלמיזאן לזכויות אדם שכמה מפעיליו נעצרו בהפגנות, אמר ל"הארץ" כי המחאה אותנטית, ומבטאת זעם הולך וגובר לנוכח המשבר ההומניטארי. לדבריו היא מופנית לחמאס כיוון שהארגון רואה עצמו כריבון ברצועה. "נכון שהסנקציות שהטילה הרשות הקשו על התושבים אבל חמאס, שהחל לגבות עמלות על כל דבר, רק הגביר את הכעס", הוסיף. "חמאס לא יכול להתנהג כריבון וכקורבן באותה נשימה".

בתוך כך, נשמעו גם בחמאס קולות הקוראים לממשלה להיענות לדרישות המפגינים. איש הדרג המדיני של הארגון, יחיא מוסא, אמר שהמחאה לגיטימית כל עוד היא אינה אלימה, וכי כוחות הביטחון נדרשים להגן על המוחים. מוסא אף קרא לחמאס לוותר על השליטה האזרחית ברצועה ולפעול מעתה כארגון התנגדות בלבד. עם זאת, הוא הזהיר כי "אסור ליפול לידי אינטרסנטים שמנסים לגרוף הון פוליטי על חשבון המצוקה של העם הפלסטיני" וביקר פלגים אחרים, שתומכים כעת במחאה אך לדבריו לא מחו על העיצומים שהטילה הרשות על הרצועה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ