בית המשפט הורה לסגור את מבנה המריבה בהר הבית

שופטת השלום קיבלה את עמדת המשטרה והורתה לווקף לסגור את מבנה באב א-רחמה עד להודעה חדשה. כעת תצטרך המשטרה להחליט אם לאכוף את הצו ולסגור את המבנה בכוח

ניר חסון
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
באב א-רחמה
ניר חסון
ג'קי חורי

בית משפט השלום בירושלים הוציא הבוקר (ראשון) צו זמני המורה לסגור את מבנה באב א-רחמה בהר הבית. השופטת דורית פיינשטיין קיבלה את עמדת המשטרה והורתה לווקף לסגור את המבנה עד לדיון בתיק העיקרי. הווקף לא הגיב לבקשת המשטרה מאחר שהוא מסרב להכיר בסמכות בית המשפט בהר הבית. כעת תצטרך המשטרה להחליט אם לאכוף את הצו ולסגור את המבנה בכוח.

משרד החוץ הירדני קרא לישראל לבטל את ההחלטה, שאותה הגדיר "מסוכנת", והוסיף כי ישראל תישא בהשלכותיה. בהודעה שפרסם המשרד נמסר כי "ירושלים המזרחית כולל מתחם המסגד נמצאת בשטח כבוש משנת 67 ולא חל עליה המשפט הישראלי". עוד נמסר כי המתחם "הוא חלק ממסגד אל אקצא ומועצת הווקף היא היחידה המוסמכת לנהל את העניינים בו". במשרד הבהירו כי הם מתנגדים לכל ניסיון לפגוע בסטטוס קוו במתחם.

ל"הארץ" נודע כי במהלך הדיון היום בבית המשפט אמר נציג המשטרה כי אם תתקבל בקשתה לצו הסגירה, תסכים המשטרה לפתוח את המבנה מפעם לפעם בתיאום בינה לבין הווקף. בשנים האחרונות, אף שהמבנה היה סגור, אפשרה המשטרה לערוך בו בחינות תהוגי'ה (הבגרות הפלסטינית) שתואמו מראש. השופטת גם ביקשה מהצדדים לעדכן אותה באופן מיידי אם תהיה התקדמות במשא ומתן המדיני בין ירדן לבין ישראל לפתרון המשבר. לדיון היום הגיעו נציגי שב"כ ומפקד מרחב דוד במשטרה, ניצב משנה חיים שמואלי.

בקשת המשטרה לסגור את המבנה הוגשה לפני כשבועיים, לאחר שבאחד מדיוני המעצרים לפעילים פלסטינים שפתחו את המבנה קבע השופט כי אין למשטרה צו סגירה בתוקף. הצו האחרון פקע לפני כשנה ובאוגוסט האחרון הגיש מפכ"ל המשטרה בקשה לבית המשפט לקבל צו סגירה קבוע למבנה, אך בקשה זו טרם הוכרעה.

בבקשה טוענת המשטרה כי המבנה שימש אגודה שהיתה קשורה בחמאס ואם הוא יחזור לפעול הוא עלול לשמש לפעילות טרור. בשבועיים האחרונים היו דיונים אינטנסיביים בווקף ובממשלת ירדן בשאלה האם להגיב לבקשת המשטרה. לטענתם, הבקשה הוגשה שלא כדין נגד אגודה שלא קיימת ושלווקף אין כל קשר אליה. בסופו של דבר החליטו הירדנים לדבוק בעמדה המסורתית שלפיה הווקף אינו מכיר בסמכות בתי המשפט הישראליים על הר הבית.

בשבוע שעבר דחתה השופטת בשבוע את החלטתה לאור פרסומים על דיונים בין ישראל לירדן במאמץ לפתור את המשבר. הבוקר הסתיימו שבעת הימים שהקציבה השופטת למציאת פתרון והיא החליטה לקבל את בקשת המשטרה ולהאריך את צו הסגירה עד להחלטה בתיק העיקרי. השופטת גם קבעה כי על הווקף להגיב לבקשה העיקרית בתוך 60 יום.

הבניין נמצא בחלקו המזרחי של הר הבית, רחוק מהשערים ומנקודת המשטרה בהר, כך שאם המשטרה אכן תסגור את המבנה היא תצטרך להציב כוח קבוע שישמור עליו. בשבועות האחרונים פרצו פלסטינים כמה פעמים למבנה לאחר שננעל בידי המשטרה או הווקף. הפעם האחרונה היתה ביום שישי, אז עקרו מתפללים פלסטינים את דלתות המבנה כדי שאנשי הווקף לא יוכלו לסגור אותו. שעות לאחר מכן תיקנו אנשי הווקף את המבנה.

מאז שהווקף פתח את המבנה שהיה סגור במשך 16 שנה, עצרה המשטרה והרחיקה מההר יותר מ-20 שומרי ווקף שפתחו את דלתות המבנה בכל בוקר. הדבר הגיע לכדי כך שבבקרים בשבוע האחרון נעזרו הפלסטינים בילדים קטנים שיפתחו את המנעולים כדי להימנע ממעצרים. במקביל, גברה הביקורת בקרב גורמים קיצוניים בהר על הווקף ועל כך שהוא סוגר את דלתות המבנה בשעות הלילה. עקירת הדלתות ביום שישי, לאחר התפילה, נעשתה ככל הנראה גם במחאה נגד הווקף וגם נגד המעצרים. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ