הארץ

עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון לשעבר, העיד במשטרה כי ראש הממשלה בנימין נתניהו אישר לגרמניה למכור צוללות למצרים. הדיווח על כך פורסם אמש (שבת) בחדשות 13 על ידי העיתונאי רביב דרוקר. 

עמוס גלעדצילום: תומר אפלבאום

לפי הדיווח, גלעד העלה הסתייגויות ממכירת הצוללות למצרים ופנה ליועץ של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. בעדותו במשטרה סיפר גלעד כי היועץ כריסטוף אויסגן אמר כי נתניהו הוא שאישר את המהלך. גרמניה לא נזקקת באופן רשמי לאישור כזה, אבל בגלל היחסים המיוחדים בין המדינות היא פנתה לישראל.

בעבר הכחיש נתניהו את הדברים וטען כי לא ביקשו את אישורו. ממשרד ראש הממשלה נמסר בתגובה כי זהו "ניסיון סרק נואש להנשים פרשה ששבקה חיים".

מוקדם יותר החודש דווח בחדשות 13 כי נתניהו החזיק עד לשנת 2010, בשותפות עם בן דודו, נתן מיליקובסקי, מניות בחברה שסיפקה שירותים לחברת "תיסנקרופ" הגרמנית, שבמרכז פרשת הצוללות.

בנובמבר הודיעה המשטרה כי נמצאו ראיות נגד עורך דינו ואיש סודו של נתניהו, דוד שמרון, לתיווך בשוחד בפרשה. גם נגד מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר מרום, נמצאה תשתית ראייתית לעבירות שוחד. לא נמצאה תשתית ראייתית נגד עורך דינו של נתניהו, יצחק מולכו.

במרכז פרשת הצוללות וכלי השיט שתי עסקאות בין ישראל לתאגיד הגרמני תיסנקרופ: אחת לרכישת שלוש צוללות (בשווי 1.5 מיליארד אירו), והאחרת לרכישת ספינות טילים שנועדו להגנה על אסדות הגז (בשווי 430 מיליון אירו). קצינים בכירים ובראשם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו לפי החשד שוחד כדי לקדם את העסקאות בין התאגיד הגרמני למדינת ישראל.

בחודש יולי 2017 חתם איש העסקים מיקי גנור, ששימש כמתווך בעסקה, על הסכם עד מדינה. גנור הפעיל שורה של אישים בכירים כדי שיקדמו את העסקאות שהיו אמורות להניב לו מיליוני דולרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ