שר החוץ ההונגרי: השגרירות שלנו בתל אביב ואין כוונה לשנות זאת

הונגריה חנכה אתמול משרד סחר בירושלים. אולם, בראיון ל"ישראל היום" הבוקר הבהיר שר החוץ כי שגרירות ארצו לא תעבור. "הגישה היא שמירה על החוק הבינלאומי והתאמה למדיניות האיחוד האירופי", אמר

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ואורבן בפרלמנט ההונגרי, ב-2017
נעה לנדאו
נעה לנדאו

"השגרירות שלנו היא בתל אביב ואין לנו כוונה לשנות זאת", כך מצוטט הבוקר שר החוץ ההונגרי פטר שיירטו בראיון ל"ישראל היום". הראיון התקיים לרגל טקס פתיחת משרד סחר חדש של הונגריה במרכז ירושלים - מהלך שלדברי שיירטו לא יוביל גם להעברת השגרירות. "במקרה הזה לא שינינו את הגישה הכללית, שהיא שמירה על החוק הבינלאומי והתאמה למדיניות האיחוד האירופי", אמר השר.

בשנים האחרונות מהדקת ממשלת נתניהו את הקשרים הדיפלומטיים עם ממשלתו של ויקטור אורבן בהונגריה. אורבן נחשב לסמן הימני-קיצוני באירופה, והוא פועל לצמצם את הדמוקרטיה בארצו באמצעות חקיקה דרקונית, מגבלות על החברה האזרחית והשתלטות על התקשורת ומערכת המשפט. הקמפיין של אורבן כולל גם הסתה נגד המיליארדר היהודי-אמריקאי יליד הונגריה, ג'ורג' סורוס, שתורם לארגוני זכויות אדם במדינה. גם נתניהו מרבה לתקוף אותו במאבקו נגד עמותות שמאל.

שיירטו במסיבת עיתונאים בבודפשט, בשבוע שעברצילום: AFP

הקמפיין של אורבן נתפס בקרב יהודים רבים במדינה כאנטישמי. למרות זאת, נתניהו מהדק עמו את הקשרים בניסיון לפרק את הקונצנזוס באיחוד האירופי בעד פתרון שתי המדינות. קונצנזוס שכולל התנגדות להעברת שגרירויות לירושלים מתוך תפיסה שגבולות העיר ייקבעו רק בהסכם בין הישראלים לפלסטינים ויש להימנע מצעדים חד צדדיים כפי שעשה ממשל טראמפ עם העברת השגרירות האמריקאית.

מאז העברת השגרירות האמריקאית לירושלים, רק גואטמלה נקטה בצעד זהה ופרגוואי העבירה וחזרה בה. למרות מאמציו של נתניהו, האיחוד האירופי נשאר מאוחד בסוגיה. מדינות כמו הונגריה, אוסטריה ורומניה שהשמיעו הבטחות בנושא לא קיימו אותן והעדיפו לשמור על אחדות אירופאית. הונדורס הבטיחה גם כן שתעביר את שגרירותה, בתמורה לסיוע כלכלי וקשר לארה"ב, אך טרם קיימה. אוסטרליה, שמנהיגה האוונגליסטי השמיע תחילה הבטחות דומות, העבירה לבסוף לשכת מסחר ואף הכירה רק במערב ירושלים כבירת ישראל. צ׳כיה פתחה מרכז תרבות בעיר. גם בפיליפינים הביעו תמיכה עקרונית אך לא יישמו. בברזיל השמיע הנשיא הנכנס ז׳איר בולסונארו אמירות דומות אולם ההערכה היא כי גם הוא לא יכריז על העברת השגרירות בביקורו בישראל בסוף החודש הזה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ