נתניהו מודה: אישרתי מכירת צוללת מתקדמת למצרים, שר הביטחון והרמטכ"ל מודרו

ראש הממשלה התראיין הערב במפתיע לחברת החדשות בעקבות הפרסומים בפרשת הצוללות. נתניהו הכחיש כי בכוונתו לקדם מהלך שימנע את העמדתו לדין: "לא מתכוון לעסוק בזה"

לוגו הארץ צרוב צריבה
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בראיון למהדורת החדשות של קשת 12, הערב
נתניהו בראיון למהדורת החדשות של קשת 12, הערב

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודה הערב (שבת) כי אישר לגרמניה למכור צוללת מתקדמת למצרים, ולא עדכן את שר הביטחון והרמטכ"ל בנושא. "הסיבות שלי הן סיבות ביטחוניות וביטחוניות בלבד", אמר בנושא בראיון לחברת החדשות, "למדינת ישראל יש סודות שרק ראש הממשלה יודע וקומץ אנשים". ראש הממשלה הכחיש בעבר את הדברים וטען כי גרמניה כלל לא ביקשה את אישורו. הערב אמר: "אני כמובן התנגדתי למכירות כשהיה מורסי ואישרתי את זה כשבא א-סיסי". לפי דיווח בחדשות 13 בשבוע שעבר, עמוס גלעד, ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון לשעבר, העיד בנושא במשטרה.

נתניהו, שהתראיין הערב במפתיע, הכחיש שהרוויח מפרשת הצוללות. "לא הרווחתי שקל, זה שקר מוחלט", אמר. נתניהו הוסיף כי רכש את המניות מכספו בזמן שהיה חבר כנסת, בניגוד לגרסתו בעבר כי רכש אותן כאזרח פרטי. "התכוונתי לומר שלא החזקתי אותן בזמן שהייתי חבר בממשלה".

הראיון של נתניהו בחדשות 12, הערב

נתניהו אמר באולפן כי הוא "רוצה לפוצץ את כל עלילת הדם הזאת". הוא התייחס לפרשת אחזקת המניות בחברת סידריפט, המייצרת חומר גלם לייצור אלקטרודות גרפיט המשמשות להתכת פלדה, שנרכשה על ידי גרפטק אינטרנשיונל, ספקית של תאגיד תיסנקרופ. לדבריו, "החברה הזו היתה חברה עם יכולת טכנולוגית אדירה אבל נוהלה בצורה כושלת. בן דודי זיהה את זה, שיפץ אותה ומכר אותה. אני גאה בזה". עוד אמר נתניהו: "אין שום קשר בהשקעה שעשיתי לצוללות. אני מכרתי את כל המניות שלי בחברה הזאת שנה וחצי לפני שנמכרה הצוללת הראשונה ושנים לפני שנמכרו הצוללות הראשונות. אין קשר מהותי ואין קשר של זמן".

ב-2007, בהיותו ראש האופוזיציה, רכש נתניהו את המניות במפעל שניהל בן דודו, נתן מיליקובסקי. בשלב מאוחר יותר מוזג המפעל לחברת גרפטק אינטרנשיונל. בשנה שבה רכש נתניהו את המניות, היה הרווח הנקי של המפעל 60 מיליון דולר, והוא הלך וצלל בשנים הבאות: ב-2008 היה הרווח הנקי 45 מיליון דולר, בשנה שלאחריה, 2009, המפעל סבל מירידה דרסטית בהזמנות, ורשם הפסד שנתי של מיליון דולר. הנתונים המלאים ל-2010 אינם פומביים, אך מהנתונים למחצית השנה, שכן פורסמו, נראה כי היא היתה צפויה להציג רווחיות, גם אם נמוכה לעומת שנת רכישת המניות.

נתניהו תקף בראיון את ראשי רשימת כחול לבן, בהם בני גנץ, יאיר לפיד, משה יעלון וגבי אשכנזי, על כך שהם מאשימים אותו בשחיתות בפרשת הצוללות. "זו עלילת הדם הכי נוראית. וגנץ ובוגי ואשכנזי מעלילים עלילה כי הם יודעים שאני לא יכול לספר כאן באולפן את אחד הסודות של מדינת ישראל, והיועץ המשפטי בדק את העניין", אמר, "אם היה שם משהו זה כבר היה צף". כמו כן, אמר שבכוונתו לתבוע את הארבעה.

נתניהו במעון ראש הממשלה בירושלים, ביום רביעיצילום: אוליבייה פיטוסי

ראש הממשלה אמר שהוא לא מתכוון לקדם אחרי הבחירות את החוק הצרפתי, או כל מהלך אחר שימנע את העמדתו לדין. "מה פתאום, לא עסקתי בזה ולא מתכוון לעסוק בזה", אמר, "עובדה שמקרוביי העלו את זה ואני הורדתי אותם מזה. אני בטוח שכל הדברים האלה ירדו, עובדה שירדו דברים עוד לפני שפתחתי את הפה. לא עסקתי בזה. אני מאמין שאני לא אעשה את זה".

נתניהו גם התייחס לסרטון שלעג למראה החיצוני של הפרשן אמנון אברמוביץ', והתנצל. לדבריו, הוא הורה להסיר את הסרטון מיד כשנודע לו על כך.

מרשימת כחול לבן נמסר בתגובה לראיון: "נתניהו היסטרי, משנה שוב ושוב גרסאות, מתחמק משאלות קשות וממשיך להשמיץ. לא קיבלנו שום תשובה איך הרווחת 16 מיליון שקל, ובעיקר, היות ואין שום סוד, כי כרגע המצאת את זה, למה אישרת למכור צוללות מתקדמות למצרים בלי ידיעת מערכת הביטחון? הדבר היחיד שאפשר להגיד לזכותו, שהוא הפנים מה שאחרים טרם קלטו: הוא הולך להפסיד בבחירות".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ