היועמ"ש סותר את גרסת נתניהו: לא נחשפתי לנתון סודי הקשור למכירת הצוללות למצרים

ביום שישי אמר נתניהו כי היועמ"ש מכיר נתון סודי שקשור למכירת הצוללות, שבו לא שיתף את שר הביטחון והרמטכ"ל, וחזר על כך שוב אתמול בראיון לחברת החדשות ■ נתניהו: הזמנתי אותו הערב כדי לעדכן אותו בפרטים המסווגים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדבליט סתר הערב (ראשון) את גרסת ראש הממשלה בנימין נתניהו, ואמר כי לא נחשף לנתון סודי הקשור למכירת הצוללות למצרים. ביום שישי אמר נתניהו כי מאחורי אישור המכירה עומד סוד מדינה, שממנו מידר את שר הביטחון והרמטכ"ל דאז, אך ציין כי היועמ"ש מכיר אותו. הוא חזר על טענה זו שוב אתמול בראיון לחברת החדשות. לאחר פרסום הודעת ההבהרה של היועמ"ש הזמין אותו נתניהו כדי לשתפו בפרט הסודי.

לפי הודעת הבהרה שהוציאה לשכת היועמ"ש, "במסגרת עדותו של ראש הממשלה בפרשה (פרשת הצוללות, ר"ח), שכידוע נגבתה שלא תחת אזהרה, הוא השיב בין השאר גם לשאלות בנושא מכירת צוללות מגרמניה למצרים והסביר בהקשר זה כי קיימת סיבה רגישה שבגינה הוא לא התנגד בשלב מסוים למכירת הצוללות". ההודעה נכתבה בתגובה לפנייה של התנועה לאיכות השלטון.

עוד לפי ההודעה, "ראש הממשלה הוסיף כי מפאת סודיות הסיבה הוא אינו יכול לפרטה בפני החוקרים, אך הוסיף כי הוא מוכן להשלים את עדותו בנושא בעדות מיוחדת שימסור ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה בלבד. מאחר שנתון סודי זה לא היה דרוש באותו מועד לחקירה הפלילית, הוחלט בשעתו - על דעת כל גורמי החקירה והאכיפה הנוגעים בדבר - שלא נדרש להעמיק ולברר מהו הנתון הסודי האמור. למען הסר ספק נציין כי היועץ המשפטי לממשלה לא נחשף לנתון סודי זה בשום שלב". לשכת היועמ"ש הוסיפה כי "יובהר כי אין באמור לעיל כדי להביע עמדה בקשר לכל היבט או עובדה אחרים שעלו במסגרת דבריו של ראש הממשלה בראיון האמור".

לאחר הפרסום נמסר מלשכת נתניהו: "היועץ המשפטי לממשלה מאשר שהוא קיבל את העובדה שנושא הצוללות המצריות הוא נושא ביטחוני רגיש ולא שום דבר אחר. הוא גם מאשר את העובדה שראש הממשלה נתניהו הציע בשעתו לעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים, אך היועמ"ש לא ראה בכך צורך. ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם היועמ"ש והזמין אותו לפגישה, יחד עם היועץ לביטחון לאומי, שבה יעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים".

בסרטון שפרסם ביום שישי אמר נתניהו: "יש קומץ אנשים במדינה שיודעים את כל הפרטים בנושא הרגיש הזה: זה כולל את היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, יעקב נגל שבא אחריו ועוד אדם שבקי בפרטים האלה ויודע את האמת: היועץ המשפטי לממשלה, ולכן הוא קבע נחרצות אחרי שבדק את כל החומרים ואת כל העדויות שההחלטה שלי בעניין הצוללות שלנו ושל המצרים היו ענייניות ומקצועיות שנעשו משיקולי ביטחון ישראל בלבד". עם זאת, נגל אמר בשבוע שעבר בראיון ל-103FM כי "מדובר על משהו שנעשה הרבה לפני תקופתי, אני לא יודע מה היה ולא מעורב".

מנגד, בראיון ביום חמישי התייחס עמידרור לאישור עסקת המכירה למצרים ואמר: "היה אינטרס לומר לקנצלרית 'תקשיבי אנחנו לא נעצור לך את התהליך' (הכוונה לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, ר"ח). מי שמדבר על זה לא תיסנקרופ בכלל, הם לא בתהליך. מי שמדבר על זה זה הקנצלרית מול ראש הממשלה". בראיון אמר עמידרור כי "המצרים בניגוד לנו יכולים ללכת לקנות את הצוללות איפה שהם רוצים ובכל מקום תמורת כסף מלא ימכרו להם צוללות. אנחנו תלויים בגרמנים כי אנחנו משלמים בשביל שתי צוללות ומקבלים שלוש". 

בראיון לחברת החדשות אתמול אישר נתניהו כי מידר את שר הביטחון דאז משה יעלון והרמטכ"ל דאג בני גנץ מההחלטה לאפשר מכירה של צוללות גרמניות מתקדמות למצרים. הוא הסביר שהנימוקים להחלטתו הם סודיים. בראיון אמר: "גנץ ולפיד ובמיוחד בוגי וגם אשכנזי מכריחים אותי, רוצים להכריח אותי לחשוף סוד מדינה ולסכן את ביטחון המדינה... אני לא יכול לחשוף את הדברים, מי שצריך לדעת יודע - היועץ המשפטי יודע, בדק את זה ולא סתם לא מצא שום רבב במה שעשיתי".

מהתנועה לאיכות השלטון נמסר בתגובה: "התנועה רואה בחומרה רבה את הנסיון של ראש הממשלה לנסות ולהדביק ליועץ המשפטי ידיעה על מכירת הצוללות למצרים מבלי שהיועץ היה מעורב או לחליפין ידע על כך. אנו חוזרים ודורשים לפתוח בחקירה פלילית בנושא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ