נתניהו מגיב להכחשת היועמ"ש: אעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים

רה"מ אמר אתמול שמנדלבליט היה שותף סוד לסיבה שבגינה אישר את מכירת הצוללות למצרים. מנדלבליט סתר את הדברים - ולשכת נתניהו הודיעה בתגובה שהוא הזמין אותו הערב לפגישה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, בשבוע שעבר

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע הערב (ראשון) כי הזמין את היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט כדי לעדכן אותו ב"יתר הפרטים המסווגים" שהובילו להחלטה לאשר מכירת צוללות גרמניות למצרים. הדברים מגיעים בעקבות הכחשתו של מנדלבליט מוקדם יותר כי היה שותף סוד להחלטתו של נתניהו. ראש הממשלה טען בראיון אתמול לחברת החדשות, ובסרטון שפרסם ביום שישי, כי יידע את מנדלבליט בשיקולים הסודיים שעמדו מאחורי ההחלטה לאשר מכירת צוללות למצרים.

"היועץ המשפטי לממשלה מאשר שהוא קיבל את העובדה שנושא הצוללות המצריות הוא נושא ביטחוני רגיש ולא שום דבר אחר", נמסר מטעם לשכת רה"מ, "הוא גם מאשר את העובדה שראש הממשלה נתניהו הציע בשעתו לעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים, אך היועמ"ש לא ראה בכך צורך. ראש הממשלה נתניהו שוחח הערב עם היועמ"ש והזמין אותו לפגישה, יחד עם היועץ לביטחון לאומי, שבה יעדכן אותו ביתר הפרטים המסווגים".

בסרטון שפרסם ביום שישי אמר נתניהו: "יש קומץ אנשים במדינה שיודעים את כל הפרטים בנושא הרגיש הזה: זה כולל את היועץ לביטחון לאומי יעקב עמידרור, יעקב נגל שבא אחריו ועוד אדם שבקי בפרטים האלה ויודע את האמת: היועץ המשפטי לממשלה, ולכן הוא קבע נחרצות אחרי שבדק את כל החומרים ואת כל העדויות שההחלטה שלי בעניין הצוללות שלנו ושל המצרים היו ענייניות ומקצועיות שנעשו משיקולי ביטחון ישראל בלבד". עם זאת, נגל אמר בשבוע שעבר בראיון ל-103FM כי "מדובר על משהו שנעשה הרבה לפני תקופתי, אני לא יודע מה היה ולא מעורב".

בראיון לחברת החדשות אתמול אישר נתניהו כי מידר את שר הביטחון דאז משה יעלון והרמטכ"ל דאג בני גנץ מההחלטה לאפשר מכירה של צוללות גרמניות מתקדמות למצרים. הוא הסביר שהנימוקים להחלטתו הם סודיים. בראיון אמר: "גנץ ולפיד ובמיוחד בוגי וגם אשכנזי מכריחים אותי, רוצים להכריח אותי לחשוף סוד מדינה ולסכן את ביטחון המדינה...  אני לא יכול לחשוף את הדברים, מי שצריך לדעת יודע - היועץ המשפטי יודע, בדק את זה ולא סתם לא מצא שום רבב במה שעשיתי".

מנדלבליט, בחודש נובמברצילום: מגד גוזני

לפי הודעת הבהרה שהוציאה לשכת היועמ"ש מוקדם יותר, "במסגרת עדותו של ראש הממשלה בפרשה (פרשת הצוללות, ר"ח), שכידוע נגבתה שלא תחת אזהרה, הוא השיב בין השאר גם לשאלות בנושא מכירת צוללות מגרמניה למצרים והסביר בהקשר זה כי קיימת סיבה רגישה שבגינה הוא לא התנגד בשלב מסוים למכירת הצוללות".

עוד נמסר כי "ראש הממשלה הוסיף כי מפאת סודיות הסיבה הוא אינו יכול לפרטה בפני החוקרים, אך הוסיף כי הוא מוכן להשלים את עדותו בנושא בעדות מיוחדת שימסור ליועץ המשפטי לממשלה ולפרקליט המדינה בלבד. מאחר שנתון סודי זה לא היה דרוש באותו מועד לחקירה הפלילית, הוחלט בשעתו - על דעת כל גורמי החקירה והאכיפה הנוגעים בדבר - שלא נדרש להעמיק ולברר מהו הנתון הסודי האמור. למען הסר ספק נציין כי היועץ המשפטי לממשלה לא נחשף לנתון סודי זה בשום שלב". לשכת היועמ"ש הוסיפה כי "יובהר כי אין באמור לעיל כדי להביע עמדה בקשר לכל היבט או עובדה אחרים שעלו במסגרת דבריו של ראש הממשלה בראיון האמור".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ