סוהר נדקר בקציעות על ידי אסירי חמאס ונפצע בינוני; 11 אסירים פונו לבית החולים

מצבו של הסוהר הוגדר תחילה קשה, וסוהר נוסף נדקר ונפצע קל ■ שניים מהאסירים נפצעו קשה והיתר קל עד בינוני ■ לדברי גורם בשב"ס, המקרה אירע בעת העברת אסירים משני אגפים של חמאס ■ ארדן: זו הוכחה נוספת לכך ששירות בתי הסוהר נמצא כיום בחזית המאבק בטרור

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלא קציעות, הלילה

שני סוהרים של שב"ס נדקרו על ידי שני אסירי חמאס בבית הסוהר קציעות - כך הודיעו בשירות בתי הסוהר. מצבו של אחד מהם, קצין בדרגת רב-כלאי, הוגדר תחילה קשה. הוא נפגע באופן חמור בצוואר ופונה לבית החולים סורוקה במסוק, ולאחר מכן נמסר כי הוא בהכרה מלאה ומצבו בינוני. הסוהר השני נפצע קל וטופל במקום. בתקרית נפצעו עוד 11 אסירים, שפונו גם הם לסורוקה - שניים מהם במצב קשה והם מונשמים ומאושפזים בטיפול נמרץ. שאר האסירים פצועים קל עד בינוני.

לדברי גורם בשב"ס, המקרה אירע בעת העברת אסירים משני אגפים של חמאס, אז הצליחו השניים לדקור את הסוהרים, ככל הנראה באמצעות דוקרנים מאולתרים. לפי דובר שב"ס, "המצב בבית סוהר קציעות בשליטה מלאה של הסגל". בעקבות האירוע, נכנסו צוותים של יחידת ההשתלטות של שב"ס, מצדה, אל אגפי חמאס כדי למנוע הפרות סדר. 

כלא קציעות, הלילהצילום: אליהו הרשקוביץ

השר לביטחון הפנים גלעד ארדן גינה את המעשה. "תקיפת סוהרינו בכלא קציעות על ידי מחבלי חמאס חמורה מאוד ומוכיחה שוב ששירות בתי הסוהר נמצא כיום בחזית המאבק בטרור", אמר, "ההתקפות לא ירתיעו אותנו מלהפעיל את החסמים הסלולריים שמונעים טרור והן רק ממחישות את חשיבות הפרויקט".

האירוע מהווה שיא במתיחות בין אסירי חמאס לבין שב"ס, זאת על רקע התקנה של מערכות טכנולוגיות למניעת הוצאת שיחות טלפון מטלפונים סלולריים שברשות האסירים. בימים האחרונים החליטו בחמאס להחריף את צעדי המחאה ותיכננו להכריז על שביתת רעב המונית שתוכננה להתקיים ב-7 לאפריל, יומיים לפני הבחירות בישראל.

הג'יהאד האיסלאמי הודיע כי הארגון תומך באסירים. "עוקבים בדריכות אחרי מה שקורה בבתי הסוהר", נמסר, "מדובר בתוקפנות מסוכנת שישראל, ובמיוחד הטרוריסט גלעד ארדן ומנגנוני הביטחון שתחת שליטתו, נושאים באחריות ישירה למתרחש ופועלים לדיכוי האסירים. אנחנו תומכים במאבק האסירים הלגיטימי מול שב"ס ומציינים שהאסירים עשו זאת ובחרו בעימות לאחר שכל הארגונים הבינלאומיים וארגוני זכויות האדם לא עשו את המוטל עליהם כדי לסייע להם מול מסע הדיכוי של שב"ס". עוד נמסר מהג'יהאד: "אנו קוראים להמשך התמיכה באסירים בכל המישורים, לרבות התמיכה העממית באסירים, גם בתהלוכות ופעילות למענם בשטח".

בשבוע שעבר אסירים ביטחוניים הציתו מזרנים ב-14 תאים בכלא רמון במחאה על התקנת אמצעים לשיבוש קליטה סלולרית. בעקבות כך שב"ס העביר יותר ממאה אסירי חמאס בין האגפים הביטחוניים בבתי הסוהר, וכלא בהפרדה את הנהגת אסירי חמאס בכלא רמון. ממלא מקום נציב שב"ס, אשר וקנין, הורה להעביר את האסירים מבתי הכלא קציעות ומגידו ולפזר אותם בין האגפים הביטחוניים של חמאס. בעקבות ההחלטה העלו בשב"ס את הכוננות מחשש לעימותים, וראשי הארגון הועברו לתאים מופרדים בכלא. במינהלת האסירים של חמאס הזהירו כי פיזור האסירים יגביר את המתיחות בבתי הסוהר.

בשבועות האחרונים החל שב"ס בפיילוט של האמצעים לשיבוש אותות סלולריים, כדי למנוע מהאסירים לדבר בטלפון עם גורמים מחוץ לבית הכלא. משבשי הקליטה הותקנו באגפי חמאס בכלא רמון ובכלא קציעות. הפיילוט מתוכנן להימשך כמה חודשים, ובהמשך הוא צפוי להתרחב לכל האגפים שכלואים בהם אסירים ביטחוניים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ