מבקר המדינה: ליקויים בהיערכות של פיקוד העורף למלחמה ומחסור באמצעי חילוץ

המבקר מצא שורת ליקויים בהיערכות לחילוץ והצלה בשעת חירום, ובהם כשירות נמוכה של גדודי המילואים, מחסור בכלים הנדסיים ופערים ביכולות החילוץ מבניינים גבוהים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כוחות חילוץ והצלה ליד בית שנפגע מרקטה בשדרות, השבוע

דו"ח מבקר המדינה על מוכנות כוחות פיקוד העורף לחילוץ והצלה בשעת חירום המתפרסם היום (רביעי) מצא שורת ליקויים בהיערכות הצבא לתרחישי מלחמה. המבקר מצא כי הפיקוד סובל ממחסור קשה באמצעים הדרושים לחילוץ והצלה יעילים בעתות מלחמה, וכי כשירותם של גדודי המילואים לחילוץ והצלה היא נמוכה עד בינונית. עוד נמצא שצה"ל לא ניתח את מצבת כוח האדם של גדודי החילוץ וההצלה של פיקוד העורף מאז 1992, על אף איומים חדשים שהצטברו בשנים אלה.

המבקר יוסף שפירא מצא כי ישנם פערים ביכולות חילוץ והצלה אל מול אתגרי הבנייה המודרנית, וכי לפיקוד העורף אין יכולת מספקת לחילוץ יעיל ומהיר של לכודים בקומות הגבוהות ובכמה אתרים בו-זמנית. זאת בייחוד נוכח האפשרות שהיחידה הארצית לחילוץ והצלה והגדודים הסדירים יבצעו בד בבד פעולות חילוץ באתרי הרס מורכבים. מצב זה, על פי דו"ח המבקר, מחמיר עקב אי-כשירותם של גדודי המילואים של פיקוד העורף לפעול במתארים כאלה, שכן הם לא תרגלו חילוץ מגובה.

עוד נקבע שבעת מלחמה אין לכוחות החילוץ וההצלה מספיק ציוד מכני הנדסי ועקב כך גדודי החילוץ וההצלה במילואים יתקשו לפעול באתרי הרס מורכבים. בשל המחסור באמבולנסים בפיקוד העורף - צה"ל יעמיד לרשותו רק כ-8% מהמספר הדרוש לו בהתאם לפקודות ולתוכניות העבודה.

המבקר מצא כי מאז 1992 לא ניתח פיקוד העורף את היקף כוח האדם של גדודי החילוץ וההצלה לנוכח האיומים המעודכנים על ישראל. עקב כך, מציין המבקר, לא ניתן לקבוע אם היקף הכוחות לחילוץ והצלה מסוגל להתמודד עם שלל התרחישים המאיימים על המדינה בעת מלחמה.

כוחות הצלה של פיקוד העורף בחניון שקרס בתל אביב ב-2016צילום: עופר וקנין

על פי הדו"ח, גדודי המילואים של פיקוד העורף האחראים על חילוץ והצלה נמצאים ברמת כשירות נמוכה עד בינונית. נכתב שבשנים האחרונות התאמנו גדודי המילואים  של החילוץ וההצלה במתכונת של שלושה ימי אימונים (ב-2017 המספר עלה לבין שלושה לתשעה ימי אימון), בתדירות של אחת לשלוש שנים או לשנתיים. מפקדים שונים בפיקוד העורף ציינו כי עובדה זו הביאה לכך שכשירותם לחילוץ והצלה נפגעה. עוד נכתב שאתרי ההרס שבהם מתאמנים גדודי החילוץ וההצלה הם קבועים ומוכרים, ומכאן שהאימון אינו אתגר מקצועי עבורם ובכך נפגעת כשירותם המקצועית. 

המבקר מתייחס לתוכנית הרב-שנתית למוכנות הצבא תר"ש גדעון, שבה הוצגו תוכניות עבודה של העורף על בסיס האיומים הקיימים והתרחישים פוטנציאליים נכון לשנת 2016. על פי הדו"ח, מפקד פיקוד העורף האלוף תמיר ידעי ציין כבר באוגוסט 2017 שתרחישי האיום שכתובים בתוכנית נותנים תמונה חלקית וחסרה. קצין המודיעין של פיקוד העורף מסר שהתרחיש מ-2016 לא כולל התייחסויות למרכיבים רבים ושיש צורך לבצע התאמות. בנובמבר 2018 מסר צה"ל למבקר כי ביולי הציג פיקוד העורף לקבינט משמעויות נוספות של האיומים המיוחסים, והם יעודכנו בפקודה.

מבקר המדינה שפירא ציין כי הליקויים המשמעותיים שעלו בדו"חות בנוגע למערך המסוקים בחיל האוויר ובנוגע למערך הכוחות בפיקוד העורף מחייבים מעורבות ישירה של שר הביטחון, הרמטכ"ל, מפקד חיל האוויר ומפקד פיקוד העורף לצורך תיקונם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ