מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לדון הלילה בהכרה האמריקאית בריבונות ישראל בגולן

הדיון ייערך בעקבות בקשה של סוריה ובתמיכת צרפת. שגריר ישראל באו"ם, דני דנון: "הגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תכיר בכך שהגולן יישאר בריבונות ישראלית לנצח". מדינות האיחוד האירופי הודיעו כי הן מתנגדות להכרה בריבונות ישראל

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמדה של האו"ם בגבול ישראל-סוריה, בשנה שעברה
נעה לנדאו
נעה לנדאו

מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לדון הלילה (רביעי) בהכרה האמריקאית בריבונות הישראלית ברמת הגולן. הדיון יתקיים בעקבות בקשה של סוריה ובתמיכת צרפת. הדיון יעסוק גם בפעילות אונדו"ף, כוח האו"ם שחוצץ בין ישראל לסוריה בגבול.

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, אמר בעקבות הבקשה: "במשך 19 שנים סוריה השתמשה בגולן כמוצב קדמי נגד מדינת ישראל והיום זו איראן שרוצה להציב את חייליה על גבול הכינרת. ישראל לא תאפשר מציאות כזו לעולם והגיע הזמן שהקהילה הבינלאומית תכיר בכך שהגולן יישאר בריבונות ישראלית לנצח. ארה"ב וישראל יעמדו כחזית אחת בדיון מול הצביעות והשקרים".

דנון בדיון באו"ם בניו יורק, אתמולצילום: Bebeto Matthews/אי־פי

הנשיא דונלד טראמפ חתם על ההצהרה הנשיאותית להכרה בריבונות ביום שני, במהלך ביקורו בארה"ב של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בהצהרה נכתב כי "מדינת ישראל השתלטה על רמת הגולן ב-1967 על מנת לבצר את ביטחונה מפני איומים חיצוניים. היום, פעולות אגרסיביות מצד איראן וארגוני טרור, בהם חיזבאללה, בדרום סוריה, ממשיכות להפוך את הגולן לאזור פוטנציאלי לשילוח טילים לעבר ישראל. כל הסכם שלום עתידי באזור מוכרח לענות על הצורך של ישראל להגן על עצמה מפני סוריה ואיומים אזוריים אחרים. בהתחשב בנסיבות הייחודיות הללו, ראוי להכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן".

28 המדינות החברות באיחוד האירופי הודיעו מוקדם יותר היום כי הן מתנגדות להכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן. ההודעה, שמסרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני, התקבלה פה אחד. "עמדת האיחוד האירופי בנוגע לרמת הגולן לא השתנתה", נכתב בהודעה, "לפי החוק הבינלאומי והחלטות מועצת הביטחון של האו"ם, האיחוד האירופי לא מכיר בריבונות ישראל בשטחי הגולן הכבושים".

סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות גינו אתמול את ההחלטה האמריקאית. בהודעה של סוכנות הידיעות הסעודית נכתב כי "ניסיונות לקבוע עובדות בשטח לא משנים את האמת". לפי ההודעה, רמת הגולן היא "שטח סורי-ערבי שנכבש" ולהכרה של ארה"ב "תהיה השפעה שלילית על תהליך השלום במזרח התיכון ועל ביטחון ויציבות האזור".  

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ