משלחת מצרית נפגשה עם בכירי חמאס בעזה: שמרו על איפוק בהפגנות סוף השבוע

בכיר באחד הפלגים ציין כי חברי המשלחת העבירו מסרים מישראל כי תינתן הקלה במצור בתמורה להורדת רף האלימות בהפגנות. עם זאת, אמר: "כל עוד האזרחים בעזה לא ירגישו את ההקלה, המצב עלול להתפוצץ בכל רגע"

ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הנייה לצד בניין משרדים שנהרס על ידי חיל האוויר, היום
ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

משלחת ביטחונית מצרית הגיעה הערב (רביעי) לרצועת עזה ואנשיה נפגשו עם בכירים בחמאס, בהם ראש הלשכה המדינית איסמעיל הנייה, ובפלגים הפלסטיניים בניסיון למנוע הסלמה באזור. אנשי המשלחת העבירו לגורמים ברצועה מסר שלפיו עליהם לשמור על איפוק בהפגנות בגבול בסוף השבוע הקרוב, בו יצוין יום השנה לתהלוכות השיבה.

בכיר באחד הפלגים, שנפגש עם המתווכים, אמר כי ישראל העבירה דרכם מסרים כי תינתן הקלה במצור בתמורה להורדת רף האלימות בהפגנות, וקיבוע הנוסחה "שקט תמורת שקט". לדבריו, מדובר בינתיים רק בהבטחות, "אבל אין דברים מעשיים בשטח. כל עוד האזרחים בעזה לא ירגישו את ההקלה לא תהיה התקדמות ממשית ברגיעה והמצב עלול להתפוצץ בכל רגע".

כוחות צה"ל סמוך לגבול עזה, היוםצילום: אילן אסייג

הוא ציין עוד כי "המצרים לא יכולים לדרוש הקפאה מלאה או ביטול של כלל הפעילות, כי הם מבינים שהפלגים לא יכולים לקבל תכתיב כזה בלחץ ישראלי". לדבריו, "הם מדברים על קיום תהלוכות עממיות ולא אלימות שלא יתקרבו לגדר, באופן שיוביל לתגובה ישראלית ותגובת נגד מצד הפלגים".

ראשי המשלחת, הגנרלים המצרים אימן בדיע ואחמד עבד אל-חאלק, לחצו בימים האחרונים על חמאס להפחית את רמת החיכוך ליד הגדר ובאזור החוף הצפוני של עזה. הוועדה המארגנת של ההפגנות הפלסטיניות נענתה לבקשה, ובלילה שבין שלישי לרביעי הקפיאה את הפעילות הלילית ליד הגדר והשהתה את משטי המחאה השבועיים. על אף מאמצי המצרים, עשרות צעירים התקרבו הערב לגדר בצפון הרצועה לקראת חידוש הפעילות הלילית. 

גורמים בעזה מסרו כי השיחות הסתיימו היום ללא התקדמות ממשית וכי חמאס דחה את התנאים שהציבה ישראל.

הנייה הופיע היום לראשונה בפומבי מאז החלה הסלמה בעקבות פגיעת הרקטה במשמרות. בביקור במתחם משרדים שנהרס כתוצאה מתקיפת צה"ל, אמר הנייה כי ישראל הבינה את המסר וקרא להמונים להשתתף בשבת הקרובה בתהפגנות. לקראת ציון יום השנה לתהלוכות השיבה, הוועדה המארגנת הכריזה על שביתה כללית ברצועה בשבת וקראה לציבור להגיע בהמוניו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ