פומפאו: ההכרה בריבונות ישראל בגולן תסייע לפתרון הסכסוך עם הפלסטינים

"זה הדבר הנכון לעשות", אמר שר החוץ של ארה"ב וציין כי המהלך יאפשר להפחית את חוסר הוודאות לגבי המשך הדרך. הלילה ייערך דיון במועצת הביטחון לאחר שכל המדינות האיחוד הצהירו כי הן לא מכירות בריבונות הישראלית ברמה

אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פומפאו, היום בבית הלבן
אמיר תיבון

שר החוץ של ארה"ב, מייק פומפאו, אמר הערב (רביעי) כי הכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן תסייע לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. "זה הדבר הנכון לעשות", אמר וציין כי המהלך יאפשר להפחית את חוסר הוודאות לגבי המשך הדרך.

מועצת הביטחון של האו"ם צפויה לדון הלילה בהכרה האמריקאית בריבונות הישראלית ברמת הגולן. הדיון יתקיים בעקבות בקשה של סוריה ובתמיכת צרפת. הדיון יעסוק גם בפעילות אונדו"ף, כוח האו"ם שחוצץ בין ישראל לסוריה בגבול.

ההחלטה לכנס את המועצה התקבלה שעות לאחר ש-28 המדינות החברות באיחוד האירופי הודיעו כי הן מתנגדות להכרה בריבונות ישראל בגולן. ההודעה, שמסרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני, התקבלה פה אחד. "עמדת האיחוד האירופי בנוגע לרמת הגולן לא השתנתה", נכתב בהודעה, "לפי החוק הבינלאומי והחלטות מועצת הביטחון של האו"ם, האיחוד האירופי לא מכיר בריבונות ישראל בשטחי הגולן הכבושים".

פומפאו הדגיש אתמול שההכרה האמריקאית לא קבעה תקדים שלפיו מדינות חזקות יכולות לכבוש שטחים ולעקוף את החוק הבינלאומי. "זהו מצב ייחודי", אמר פומפאו במסיבת עיתונאים בוושינגטון. לדבריו, "ישראל לחמה בקרב הגנתי כדי להציל את עצמה, ולא יכול להיות שהחלטת או"ם תהיה הסכם התאבדות. זה פשוט לא יכול להיות, וזו המציאות שהנשיא טראמפ הכיר בה בהצהרה הנשיאותית שלו".

גורם מדיני ישראלי בכיר התייחס בעצמו לאפשרות שארה"ב תכיר בריבונות הישראלית בגדה, ואמר כי ההכרה האמריקאית בריבונות בגולן חשובה כיוון שהיא קובעת עיקרון שלפיו ניתן להחזיק בשטח שנכבש ב"מלחמת מגן". לפי הגורם, ששוחח עם עיתונאים בטיסת ראש הממשלה בנימין נתניהו מארה"ב לישראל, "ההכרה בגולן חשובה מבחינה היסטורית ומדינית כי אנחנו בעימות עם איראן וארה"ב נותנת לנו גיבוי מוחלט. הדבר השני, זה קובע עיקרון שכולם אומרים שאי אפשר להחזיק בשטח כבוש, והנה, כן אפשר, אם ניצחת במלחמת מגן צודקת - זה שלנו".

הגורם יצר בדבריו השוואה בין שטחי הגולן לשטחי הגדה, שנכבשו יחד במלחמת ששת הימים שהיתה לדבריו "מלחמת מגן". הדברים תואמים קולות הנשמעים לאחרונה בימין ולפיהם ההכרה בריבונות בגולן עשויה להיות בסיס לקמפיין עתידי שיקרא לבית הלבן להכיר בריבונות ישראל בשטחי סי בגדה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ