סוריה באו"ם: הכרת ארה"ב בגולן תשאיר אפשרות יחידה לסיום הכיבוש - שימוש בכוח

לבקשת דמשק, מועצת הביטחון של האו"ם דנה בהכרת טראמפ בריבונות ישראל בגולן. מדינות האיחוד האירופי כבר הודיעו כי הן מתנגדות למהלך. השגריר דנון בדיון: "הריבונות הכרחית למניעת תקיפות עתידיות ושמירה על יציבות אזורית"

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עמדה של האו"ם בגבול ישראל-סוריה, בשנה שעברה
נעה לנדאו

מועצת הביטחון של האו"ם דנה הלילה (חמישי) בהכרה האמריקאית בריבונות הישראלית ברמת הגולן. נציגי האו"ם שבו בפתח הדיון על עמדת הארגון על פי החלטות קודמות, שלפיה רמת הגולן הינה שטח כבוש, והביעו תקווה כי החלטת ארה"ב לא תסלים את המצב הביטחוני באזור. רוב המדינות החברות הוקיעו את ההחלטה, מלבד ארה"ב, ישראל וגרמניה. האחרונה גם מתחה ביקורת על בקשת סוריה לדון בהפרה של החלטות או"ם כאשר היא מפרה במשך שנים את החוק הבינלאומי ומתעללת באזרחיה.

שגריר סוריה אמר בדיון כי "מעשיה של ארה"ב יותירו את התושבים עם אפשרות יחידה לסיום הכיבוש - שימוש בכוח". הוא כינה את ההכרה "סטירה בפרצופו של העולם" ואמר כי החלטת הנשיא דונלד טראמפ סותרת התחייבויות של נשיאים קודמים. לדבריו, ההחלטה התקבלה כדי לזכות את טראמפ בתמיכת הלובי היהודי-אמריקאי. "תנו לישראל את צפון קרוליינה, למה לא. זו פיסת אדמה נהדרת. תנו להם כמה מדינות אצלכם אם הממשל הזה באמת רוצה תמיכה ישראלית", אמר השגריר.

דנון בדיון באו"ם בניו יורק, אתמולצילום: Bebeto Matthews/אי־פי

הדיון, שהתקיים לבקשת סוריה ובתמיכת צרפת, עסק גם בפעילות אונדו"ף - כוח האו"ם שחוצץ בין ישראל לסוריה בגבול. שגריר ארה"ב לאו"ם, ג'ונתן כהן, אמר בדיון כי ההצהרה אינה פוגעת בהסכמי ההפרדה מ-1974 המסדירים את אזור החיץ או בפעילות אונדו"ף.

שגריר ישראל לאו"ם דני דנון אמר בתגובה לדברי הנציג הסורי כי "המשטר הסורי אחראי לאחד המשברים ההומניטריים הגדולים של תקופתנו, רצחו המונים מבני עמם, והשגריר מדבר על רמת הגולן. תתבייש לך. איפה היית כשהממשלה שלך המיתה ילדים בגז? תתבייש על הזמנת האיראנים אל ארצך".

דנון קרא ליתר המדינות להכיר בריבונות ישראל בגולן גם כן. "ב-1967 סוריה יזמה מתקפה על ישראל, שנאלצה לנהל מלחמה להגנה עצמית", הבהיר. "רמת הגולן הוכחה כנחוצה להגנה מפני המתקפה. הריבונות הישראלית על הגולן הכרחית למניעת תקיפות עתידיות נגדה ושמירה על יציבות אזורית... ישראל תוודא ששטח זה לעולם לא ישמש עוד לתקיפת עמנו". בתגובה, הזכיר שגריר סוריה לדנון כי לאורך השנים התנהל בין המדינות משא ומתן על רמת הגולן, שבו הנציגים הישראלים הכירו בזכות ארצו על האזור.

במהלך הדיון התפתח ויכוח בין שגריר סוריה לשגריר גרמניה, לאחר שהאחרון מתח ביקורת על בקשת סוריה לדון בכך שארה"ב הפרה החלטות שהתקבלו במועצת הביטחון של האו"ם בזמן שהמשטר בסוריה הפר את החוק הבינלאומי וזכויות אדם באופן בוטה במלחמת האזרחים במדינה. בתגובה, האשים השגריר הסורי את עמיתו הגרמני בנאציזם.

שגריר רוסיה לאו"ם הביע חשש כי המהלך ידרדר את היציבות באזור. "כוחות האו"ם תמיד היו מנגנון אפקטיבי למניעת הידרדרות ותיווך. לא ייתכן שיחתרו תחת המנגנון הזה. למרות האזהרות, ארה"ב הכירה רשמית בריבונות הישראלית ואנו סבורים שצעד כזה לא רק מפר את הנורמות של החוק הבינלאומי, אלא גם את החלטות מועצת הביטחון, וכן נוגד את עיקרון ועידת מדריד, שנתמכה גם בידי ארה"ב, ואת היוזמה הערבית. אנו מודאגים שהחלטה חד צדדית תסבך את האפשרות לפתרון במזרח התיכון ותגרום להידרדרות אזורית".

שגרירת צרפת אמרה בדיון כי "הגולן היה ונשאר שטח כבוש. אסור להכיר במצב לא חוקי באמצעות החלטה חד צדדית". שגרירת בריטניה הוסיפה כי לישראל שמורה הזכות להגן על עצמה, אך הדגישה כי החלטות האו"ם הנוגעות לאזור אמורות להגן על היציבות בו. שגריר בלגיה אמר כי ההכרה האמריקאית מפרה את החוק הבינלאומי ואת החלטות האו"ם, וציין כי למהלך יהיו השלכות רחבות. נציגת פולין אמרה כי מדינתה מודאגת מהפעילות הצבאית באזור החיץ בין ישראל לסוריה, ובמיוחד מנוכחות גוברת של צבא סוריה באזור. 

טראמפ חתם על ההצהרה הנשיאותית להכרה בריבונות ביום שני, במהלך ביקורו בארה"ב של ראש הממשלה, בנימין נתניהו. בהצהרה נכתב כי "מדינת ישראל השתלטה על רמת הגולן ב-1967 על מנת לבצר את ביטחונה מפני איומים חיצוניים. היום, פעולות אגרסיביות מצד איראן וארגוני טרור, בהם חיזבאללה, בדרום סוריה, ממשיכות להפוך את הגולן לאזור פוטנציאלי לשילוח טילים לעבר ישראל. כל הסכם שלום עתידי באזור מוכרח לענות על הצורך של ישראל להגן על עצמה מפני סוריה ואיומים אזוריים אחרים. בהתחשב בנסיבות הייחודיות הללו, ראוי להכיר בריבונות הישראלית ברמת הגולן".

28 המדינות החברות באיחוד האירופי הודיעו אתמול כי הן מתנגדות להכרה בריבונות ישראל ברמת הגולן. ההודעה, שמסרה שרת החוץ של האיחוד פדריקה מוגריני, התקבלה פה אחד. "עמדת האיחוד האירופי בנוגע לרמת הגולן לא השתנתה", נכתב בהודעה, "לפי החוק הבינלאומי והחלטות מועצת הביטחון של האו"ם, האיחוד האירופי לא מכיר בריבונות ישראל בשטחי הגולן הכבושים".

סעודיה, בחריין ואיחוד האמירויות גינו שלשום את ההחלטה האמריקאית. בהודעה של סוכנות הידיעות הסעודית נכתב כי "ניסיונות לקבוע עובדות בשטח לא משנים את האמת". לפי ההודעה, רמת הגולן היא "שטח סורי-ערבי שנכבש" ולהכרה של ארה"ב "תהיה השפעה שלילית על תהליך השלום במזרח התיכון ועל ביטחון ויציבות האזור".  

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ