הארץ

עמוס גלעד, ראש האגף הביטחוני-מדיני במשרד הביטחון לשעבר, אמר היום (שבת) כי ההחלטה של ראש הממשלה בנימין נתניהו לאשר את מכירת הצוללות של מצרים ללא ידיעת שר הביטחון והרמטכ"ל דאז היא "תמונה מפחידה של איך שאנחנו מקבלים החלטות". גלעד העיד בעבר במשטרה כי נודע לו מגרמניה שנתניהו אישר את המהלך.

"ראש הממשלה אומר: 'אני מידרתי את מערכת הביטחון בגלל איזה סוד כמוס'. ברור שזה בלתי סביר לחלוטין. זה לא יעלה על הדעת", אמר גלעד בראיון לדב גיל-הר בכאן 11. "מדובר בתמונה מפחידה של איך אנחנו מקבלים החלטות". הוא הוסיף: "אני יודע שבבניין הכוח אין דבר כזה סוד ששר הביטחון או הרמטכ"ל לא יודעים. אני מאמין שמה שהוא אומר זה מה שהוא מתכוון, אבל זה לא סביר".

כשנשאל אם מדובר בהחלטה שסיכנה חיי אדם, השיב: "בוודאי. אני אמרתי שזה מזעזע, כי יש להם אחריות. הרמטכ"ל חייב לנקוט עמדה".

לפני כשבועיים דווח בחדשות 13 כי גלעד העיד במשטרה כי נתניהו אישר לגרמניה למכור צוללות למצרים. ימים אחדים לאחר מכן, בראיון לחדשות 12, הודה ראש הממשלה כי אישר את המכירה ללא ידיעתם של הרמטכ"ל ושר הביטחון דאז, בני גנץ ומשה יעלון.

לפי הדיווח בחדשות 13, גלעד העלה הסתייגויות ממכירת הצוללות למצרים ופנה ליועץ של קאנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל. בעדותו במשטרה סיפר גלעד כי היועץ כריסטוף אויסגן אמר כי נתניהו הוא שאישר את המהלך. גרמניה לא נזקקת באופן רשמי לאישור כזה, אבל בגלל למדינות סיכום מוקדם שלפיו גרמניה לא תמכור נשק מתקדם לשכנותיה של ישראל בלי אור ירוק של האחרונה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ