בעקבות ריסון ההפגנות בגבול עזה |

ישראל צפויה לפתוח מחר את המעברים לעזה ולאפשר מחדש דיג מול חופי הרצועה

ההחלטה הסופית תתקבל בבוקר ובהתאם לשימור השקט במהלך הלילה. מעבר כרם שלום ומעבר ארז ייפתחו לתנועת סחורות ובני אדם, ותותר פעילות במרחב הדיג מול חופי הרצועה

עמוס הראל
עמוס הראל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ההפגנות בגבול הרצועה, היום
עמוס הראל
עמוס הראל

בעקבות מאמצי חמאס לשמור על רגיעה בהפגנות ההמוניות שהיו היום (שבת) בגבול הרצועה, צפויה מחר ישראל לפתוח את המעברים ברצועת עזה ולאפשר מחדש דיג מול חופיה. ההחלטה תתקבל סופית מחר בשעות הבוקר המוקדמות, אם יישמר השקט לאורך הלילה.

בהנחיית הדרג המדיני, סגר צה"ל לחלוטין את המעברים ואסר על הדיג מול חופי הרצועה בעקבות הירי לעבר מושב משמרת בשרון בתחילת השבוע. אם תתקבל ההחלטה, מחר ייפתחו מעבר כרם שלום לתנועת סחורות ומעבר ארז לתנועת פלסטינים בעלי היתרי יציאה, ויותר הדיג. בהמשך ובהתאם להבנות עם המתווכים המצרים, צפויות הקלות נרחבות יותר אם השקט יישמר.

בישראל הביעו הערב שביעות רצון מההתמודדות עם ההפגנות בגבול רצועת עזה, לציון שנה לתחילת המחאה. צה"ל ייחס את מפלס האלימות הנמוך לשליטת חמאס במפגינים, וגורם מדיני מסר כי ישראל מביעה סיפוק ממאמצי הרגיעה של המצרים. רבבות הפגינו בחמישה מוקדים לאורך הגדר, ולפי משרד הבריאות הפלסטיני, שלושה בני 17, אדהם עמארה, תאמר אבו אל-חיר ובילאל מחמוד א-נג'אר, נורו למוות, וכ-60 פלסטינים נוספים נפצעו מירי חי. עוד נמסר כי בן 21 שנורה בלילה על ידי חיילי צה"ל, מת היום מפצעיו.

דובר צה"ל מסר כי מדובר באחד מהאירועים השקטים והמבוקרים ביותר של חמאס מאז שהחלו ההפגנות לפני כשנה. בצה"ל ייחסו את מפלס האלימות הנמוך לפריסה החריגה של מאות סדרנים, אנשי חמאס, שהצליחו ברוב המקרים למנוע מההמון להתקרב אל הגדר.

במערכת הביטחון סבורים כי בשלב זה המהלכים הצבאיים מוצו, ואין סיבה להיכנס למלחמה ברצועת עזה. לפי ההערכות במערכת הביטחון, חמאס החליט להגיע להסדרה ולא להסלים את המצב לאחר השיגור הלא מכוון לגוש דן ב-14 במארס. הארגון הובך בפני המתווכים המצרים ואז טעה פעם נוספת, עם שיגור הרקטה למושב בשרון. חמאס הגיע, לפי ההערכות, להחלטה שעליו לעשות כל שניתן כדי להביא לרגיעה ולייצב את שלטונו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ