בנט ליועמ"ש: נתניהו ממדר את שרי הקבינט מהאירועים בעזה; ישיבת קבינט בוטלה

יו"ר הימין החדש ביקש ממנדלבליט לחייב את נתניהו לכנס דיון בקבינט. "לא סביר כי ניהול אירועים ביטחוניים כה מהותיים מתבצע על ידי ראש הממשלה ומערכת הביטחון בלבד", כתב

נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בנט במושב משמרת, בשבוע שעבר
נעה לנדאו

יו"ר הימין החדש וחבר הקבינט המדיני-ביטחוני, השר נפתלי בנט, ביקש הבוקר (ראשון) מהיועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לחייב את ראש הממשלה בנימין נתניהו לכנס בהקדם את הקבינט כדי לדון על מדיניות ישראל כלפי עזה. "לא הגיוני שראש הממשלה מנהל את האירועים בעזה במידור שרי הקבינט", כתב בנט. ביום רביעי תוכננה להתקיים ישיבת קבינט, אולם השרים עודכנו כי הישיבה בוטלה ללא נימוק מסוים.

במכתב ששלח בנט למנדלבליט נכתב כי הוא ביקש מהמזכיר הצבאי של ראש הממשלה ומראש המועצה לביטחון לאומי לכנס דיון בקבינט, אך לא נענה. "לא סביר בעיניי כי ניהול אירועים ביטחוניים כה מהותיים, לרבות התקדמות להסדר קבע/זמני, מתבצע על ידי ראש הממשלה ומערכת הביטחון בלבד, מבלי ששרי הקבינט המדיני-ביטחוני, הנושאים באחריות על פי חוק, נותנים על כך את הדעת", כתב.

סחורות נכנסות לרצועה דרך מעבר כרם שלום, הבוקרצילום: אליהו ארשקוביץ

בנט התייחס במכתבו למאמצי הרגיעה שמנהלת ישראל עם חמאס, במסגרתה נפתחו הבוקר המעברים כרם שלום וארז לרצועת עזה. הלילה זיהה צה"ל חמישה שיגורים מרצועת עזה לשטח ישראל, כמה שעות לאחר שהסתיימו ההפגנות השקטות ביותר בגבול הרצועה מאז שהחלו לפני כשנה.

אביגדור ליברמן, כששימש שר הביטחון, תקף בעבר את בנט ואמר כי העמדות שהשמיע בדיוני הקבינט היו מנוגדות לדברים שאמר בפומבי. במקרים שבהם אכן הביע בנט עמדות תקיפות יותר בקבינט ביחס לעזה, הן היו בדעת מיעוט לפי עדותו.

נתניהו התייחס אתמול בערב למאמצי הרגיעה, ואמר בסרטון בעמוד הפייסבוק שלו: "אנחנו לא יודעים אם הרגיעה הזאת תימשך. אנחנו ערוכים לקראת כל התפתחות. זו הדרך שבה אנחנו מפעילים את העניינים. מפעילים את הכוח כשצריך ונמנעים אם אפשר ממלחמות מיותרות".

הפגנה בגבול רצועת עזה, אתמולצילום: אליהו הרשקוביץ

רבבות פלסטינים הפגינו אתמול בחמישה מוקדים בגבול הרצועה לציון שנה לתחילת הצעדות השבועיות ליד הגדר. לפי משרד הבריאות בעזה, שלושה נערים בני 17, אדהם עמארה, תאמר אבו אל-חיר ובילאל מחמוד א-נג'אר נהרגו מירי חי. מלבדם, הודיע משרד הבריאות בעזה כי 316 פלסטינים נפצעו ופונו לבתי החולים, כעשרה מהם במצב קשה עד אנוש. כ-60 מהפצועים נפגעו מירי חי. לפי הצבא, חיילים הגיבו להשלכת מטענים ורימונים בירי חי ובאמצעים לפיזור הפגנות.

בצה"ל ייחסו את מפלס האלימות הנמוך בהפגנות לפריסה החריגה של מאות סדרנים, אנשי חמאס, שהצליחו ברוב המקרים למנוע מההמון להתקרב אל הגדר. לאחר פתיחת המעברים לסחורות ולפלסטינים בעלי היתרי יציאה, ישראל צפויה להחליט הבוקר גם לאפשר מחדש דיג מול חופי עזה. בהנחיית הדרג המדיני, סגר צה"ל לחלוטין את המעברים ואסר על הדיג מול חופי הרצועה בעקבות הירי לעבר מושב משמרת בשרון בתחילת השבוע. בהמשך ובהתאם להבנות עם המתווכים המצרים, צפויות הקלות נרחבות יותר אם השקט יישמר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ