מאסר עולם ו-20 שנות מאסר נגזרו על רוצח החייל רון קוקיא בערד

חאלד אבו ג'ודה דקר למוות את קוקיא לפני כשנתיים כשירד מאוטובוס בעיר וגנב את נשקו. "הנאשם ביצע את העבירות על רקע אידיאולוגי מעוות ורצחני, המבטל כל ערך לחיי אדם", קבע השופט. משפטו של אחיו למחצה אבו ג'ודה עדיין מתנהל

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חאלד אבו ג'ודה בבית המשפט המחוזי בבאר שבע, היום
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

בית המשפט המחוזי בבאר שבע גזר היום (שני) מאסר עולם ו-20 שנות מאסר נוספות על חאלד אבו ג'ודה, שרצח את החייל רון קוקיא בערד לפני כשנתיים. אבו ג'ודה עקב אחרי קוקיא לאחר שירד מאוטובוס בעיר, דקר אותו למוות וגנב את הנשק שלו. השופט נתן זלוצ'ובר קבע בהחלטתו כי "חייו של רון קוקיא ז"ל קופדו... רק בשל היותו יהודי". עוד כתב: "החלטתו של הנאשם לבצע פיגוע רצחני היתה עם תכנון מוקדם. הנאשם הוא שהגה את הרעיון לבצע את הפיגוע והוא גם זה שהוציא את זה לפועל".

רון יצחק קוקיאצילום: דו"צ

השופט ציין שהרקע לרצח היה רצונו של אבו ג'ודה להביע תמיכה בחמאס. "הנאשם ביצע את העבירות על רקע אידיאולוגי מעוות ורצחני, המבטל כל ערך לחיי אדם. מעשיו אופיינו בתכנון מוקפד, חתירה למטרה ברורה, קור רוח ובעיקר הובילו לתוצאה קשה של קיפוח חייו של רון ז"ל באופן אכזרי ואלים עת דקר אותו בפלג גופו העליון שש דקירות קטלניות בסכין שהכין מבעוד מועד לשם כך", קבע השופט. "הנאשם גמר אומר להביא למותו של רון ז"ל ולקחת את נשקו. רון התנגד לנאשם בשאריות כוחותיו על מנת שהנאשם לא ייקח את נשקו, אך הנאשם לא הרפה ולא חדל מלדקור אותו עד אשר לקח את נשקו".

בתחילת החודש הורשע אבו ג'ודה ברצח אך זוכה מחמת הספק מניסיון רצח שבו הואשם מפני שתכנן לבצע פיגוע נגד חיילים או אזרחים. על כך הרשיע אותו השופט זלוצ'ובר בקשירת קשר לביצוע פשע. חאלד הורשע גם בעבירת החזקת סכין למעשה טרור והכנה לביצוע מעשה טרור. המשפט נגד הנאשם השני ברצח, זאהי אבו ג'ודה, אחיו למחצה של חאלד, עודנו מתנהל. הוא מואשם בניסיון לרצח, בהחזקת סכין ובשיבוש מהלכי משפט, סיוע לאחר מעשה והדחה בחקירה.

אביו של קוקיא, בועז, אמר לאחר הדיון כי אבו ג'ודה היה צריך לקבל גזר דין מוות. "הוא היה צריך לקבל עונש מוות,  גזר דין חד וברור. הוא בוגד ורוצח. הם נתנו את העונש המקסימלי, אנחנו נפעל לשלול את האזרחות שלו", אמר. "המשפט התנהל בצורה טובה, נעשה צדק - וזה לא מספיק. אני מקווה שהוא ימות שם".

חיילים מחפשים אחר רוצח רון קוקיא בערד, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

על פי כתב האישום, חאלד עבד כמתמחה בחדרי הניתוח בבית החולים סורוקה בבאר שבע. בשנה שלפני כתב האישום, הוא הושפע מסרטונים של הפצצות צה"ל ברצועת עזה שבהן נהרגו ילדים וכן מסרטוני תעמולה של חמאס. בעקבות כך, חאלד פרסם בפייסבוק מסרים בעלי רקע דתי-קנאי. בכתב האישום מתואר פוסט שפרסם ב-30 באוקטובר, שבו נכתב: "אלוהים, תשמור את ארץ המוסלמים ותעשה מאויבך אויבי הדת, בראשיתם תפיל אותם ותיתן לנו את הניצחון על שבט הכופרים".

בכתב האישום נכתב כי השניים סיירו ברכבם על מנת לאתר מיקום נוח בערד לביצוע התוכנית, וסיכמו ביניהם על מילת קוד לנשק שאותו תכננו לגנוב. במהלך הסיורים תצפתו האחים על תחנות אוטובוס ובתי קפה לצורך מציאת קורבן למימוש תוכניתם. בנוסף, חאלד משך 54 אלף שקל מחשבון הבנק שלו לצורך מימון מחייתו לאחר הפיגוע המתוכנן וכן רכש רכב שישמש להימלטות.

הזירה שבה נרצח רון קוקיא בערד, ב-2017צילום: אליהו הרשקוביץ

לפי כתב האישום, חאלד עבר ליד התחנה המרכזית בערד ב-30 בנובמבר והבחין בחיילים חמושים יורדים מאוטובוסים. חאלד עקב אחריהם, עד שמצא את סמ"ר רון יצחק קוקיא, שהלך לבדו כשהוא חמוש. חאלד התקשר לזאהי, מסר לו במילת הקוד שקבעו "יש פיצה" (כלומר, מצאתי נשק, אב"ז). לאחר השיחה, ירד חאלד מרכבו כשהוא חמוש בסכין, דקר את קוקיא כמה פעמים, חטף את נשקו ונמלט כשהוא מותיר את החייל פצוע במקום.

לאחר הדקירה התקשר חאלד פעם נוספת לזאהי ואמר לו מילת קוד נוספת. זאהי הבין כי חאלד השיג נשק והורה לו להגיע בדחיפות למתחם שבו הם מתגוררים. חאלד הגיע והציג את הנשק ואת הסכין המגואלת בדם לזאהי. השניים חפרו בור בחצר המתחם, עטפו את הנשק בבד והסתירו אותו בבור. בהמשך הערב יצאו השניים לאכול יחד פיצה בערד, שם סיכמו כי אם ייעצרו, יכחישו את המעשים ויאמרו כי היו בפיצרייה בזמן הרצח.

כפי שמתואר בכתב האישום, בהשפעת הסרטונים החליט חאלד "לעשות מעשה" למען העם הפלסטיני כדי להביע את תמיכתו בחמאס ולהאדיר את שמו בארגון. בשלב כלשהו, כך לפי האישום, שיתף חאלד את אחיו למחצה, זאהי, בתוכניותיו. בשיחות ביניהם, סיפר חאלד כי הוא רוצה להשיג נשק על מנת לעשות "פיגוע גדול" ושאל אם הוא מכיר סוחרי נשק, זאהי השיב בחיוב אך לבסוף לא מסר לו פרטים של סוחרים.

לאחר מכן סיפר חאלד לזאהי כי בכוונתו להרדים חייל עם חומרי הרדמה שישיג ממקום עבודתו בסורוקה וכך לחטוף ממנו את נשקו האישי. מאוחר יותר הוא שלח לזאהי תצלום של חומר ההרדמה ממקום עבודתו. לפי כתב האישום, באמצעות הנשק שתכנן לחטוף התכוון חאלד לבצע פיגוע ירי גדול נגד יהודים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ