אחרי 37 שנה: הושבה לישראל גופתו של זכריה באומל, מנעדרי קרב סולטאן יעקוב

לפי הודעת דובר צה"ל, גופתו של זכריה באומל הושבה בפעילות מבצעית ולא במסגרת עסקת שבויים, הועברה דרך מדינה שלישית והוטסה לישראל לפני כמה ימים. הלווייתו צפויה להתקיים בימים הקרובים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זכריה באומל

גופתו של זכריה באומל, מנעדרי קרב סולטאן יעקוב ב-1982, אותרה והובאה לישראל - כך הודיע היום (רביעי) צה"ל. לפי ההודעה הגופה הושבה בפעילות מבצעית ולא במסגרת עסקת שבויים. שני חיילי המילואים הנוספים שהשתתפו בקרב, יהודה כץ וצבי פלדמן, נחשבים עדיין לנעדרים.

המבצע להשבת גופתו של באומל, שבו השתתפו אגף המודיעין, שב"כ וגופי מודיעין נוספים, זכה לשם "זמר נוגה". הגופה הועברה דרך מדינה שלישית, והוטסה לישראל לפני כמה ימים. כן נמצא ציוד אישי של באומל שהעיד על זהותו. הרב הצבאי הראשי קבע את מותו של באומל לאחר שזוהה, והלווייתו צפויה להתקיים בימים הקרובים.

קרב סולטאן יעקוב התנהל בשבוע הראשון למלחמת לבנון ליד הכפר הלבנוני בשם זה בין צה"ל לבין הצבא הסורי. כוח שריון ישראלי נקלע למארב של צבא סוריה. 20 מאנשיו נהרגו, עשרות נפצעו ושניים נפלו בשבי. הקרב נחשב לאחד הקשים במלחמה. עד עתה לא היה ברור מה עלה בגורלם של שלושת חיילי המילואים הנעדרים. בעבר שקל הצבא להכריז עליהם כעל חללים, אבל חזר בו. אביו של באומל, יונה, שמת ב-2009, היה משוכנע שבנו נותר בחיים

ב-2016, מתוקף צו נשיאותי של ולדימיר פוטין, העבירה רוסיה לישראל את אחד משני הטנקים שהשתתפו בקרב, שנלקח שלל והוצג במוזיאון השריון במוסקבה. מלבד זאת, פנתה ישראל לרוסיה בבקשה שתאתר את שרידי גופותיהם של חיילים ישראלים בנקודות מדויקות בסוריה, וחיילים רוסים חיפשו אותם באזור שבו שלט ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). דובר משרד ההגנה הרוסי התייחס למאמצים אלה כשהציג את התחקיר על הפלת המטוס הרוסי מעל לטקיה בשנה שעברה.

יהודה כץ
צבי פלדמן

בכיר בארגון הפלסטיני "החזית העממית - המפקדה הכללית", הפועל במחנה הפליטים אל-ירמוכ הסמוך לדמשק ומזוהה עם המשטר הסורי, אמר לערוץ "אל-מיאדין" הלבנוני כי הגופה נמצאה בבית קברות במחנה הפליטים. לדברי הבכיר, אנואר רג'א, הגופה הוברחה לטורקיה ומשם לישראל.

הרמטכ"ל, אביב כוכבי, אמר היום: "על כתפיהם של מפקדי צה"ל מוטלת המחויבות לדאוג לכל חייל שמצטרף לצה"ל ונשבע לו אמונים. המחויבות היא לכל משפחה ולחברה הישראלית ששמה בנו את מבטחה. אנו מתחייבים להמשיך בכל דרך, שיטה ואמצעי לנסות ולאתר את יתר נעדרי צה"ל. הבאתו של באומל לקבורה בישראל היא עדות למחויבות העמוקה של צה"ל, מפקדיו וחייליו לעשות הכל להשבת הבנים לגבולם".

דובר צה"ל, תת-אלוף רונן מנליס, מסר: "לאורך השנים נעשו מאמצים מודיעיניים ומחקריים לאתר את הגופה. החזרת הטנק היתה חלק מהמאמצים, שנמשכו בחודשים האחרונים. מעולם לא עזבנו את העיסוק בתיק סולטאן יעקוב, היו הרבה מאוד פעולות לאורך השנים והמשפחות יודעות שאנחנו נעשה הכל כדי להחזיר את בניהן לישראל".

מפקד המבצע, אלוף-משנה א' מאמ"ן, אמר: "מדינת ישראל וצה"ל לא מוותרים על אף נעדר. לא אשכח לעולם את הזיהוי הראשוני של הסרבל והנעליים. ישר זיהינו שזה סרבל שריון. כשזיהינו את הכיתובים בעברית, שנשמרו בצורה אותנטית, ואת ההטבעה הצבאית בנעליים, זה היה רגע מרגש. לא יכולנו לעצור את הדמעות וידענו שסוף סוף, אחרי 37 שנים, השרידים נמצאים בידינו".

ראש מחלקת שבויים ונעדרים באמ"ן, סגן-אלוף אבי כאלו, הוסיף: "אני נרגש מהידיעה שזכריה ז"ל מובא לקבר ישראל ורואה באירוע המשמעותי הזה סגירת מעגל אישית אחרי 20 שנות עיסוק אינטנסיבי בפרשה הזאת. יחד עם זאת, לא תמה דרכנו. עלינו להשיב את שני הנעדרים הנוספים משדה הקרב, יהודה כץ וצבי פלדמן. צה"ל ימשיך ויפעל להשבת נעדריו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ