אחותו של הנעדר יהודה כץ מקרב סולטאן יעקוב: "חשה כאב עצום והקלה גדולה"

פרחיה היימן, אחותו של כץ, אמרה כי "זה הרגע להתחזק ולהאמין שיהודה חי". חזי שי, מפקד הטנק של באומל: "עכשיו לפחות יהיה מקום לבוא ולבכות עליו"

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זכריה באומל
בר פלג

גופתו של זכריה באומל, שנהרג בקרב סולטאן יעקוב בשבוע הראשון של מלחמת לבנון הראשונה, הושבה לישראל, אך שני חיילי מילואים שלחמו גם הם בקרב, יהודה כץ וצבי פלדמן, נחשבים עדיין לנעדרים. פרחיה היימן, אחותו של כץ, קיבלה היום (רביעי) את ההודעה על החזרת גופתו של באומל לישראל ברגשות מעורבים. "התחושות היום לא פשוטות", אמרה היימן, "זה כאב עצום והקלה גדולה, כי אין שמחה כהתרת הספקות".

היימן סיפרה כי ראש אכ"א שוחח עמה אחרי ביקור אצל משפחת באומל. "אני מאוד מעריכה את המהלך הזה, כי במשך שנים רבות התקשורת בין צה"ל לביננו עברה דרך התקשורת, והפעם זה היה אחרת וזה ראוי להערכה". 

יהודה כץ
צבי פלדמן

משפחות הנעדרים הצליחו לאורך השנים למנוע ניסיון של צה"ל להגדיר את בניהן כחללים שמקום קבורתם לא נודע. היום אמרה היימן, כי "זה הרגע להתחזק ולהאמין שיהודה חי. ברגעים האלה זה הזמן להוכיח שאפילו שחרב חדה מונחת על צווארו של אדם, אל לו להתייאש ואל לו לאבד את התקווה. אנחנו מאמינים".

"יונה באומל האמין כל הזמן שזכריה בחיים"

חזי שי היה מפקד הטנק של באומל ופלדמן. הוא נפל בשבי בידי הארגון הפלסטיני "החזית העממית - המפקדה הכללית", והוחזר לישראל כעבור שלוש שנים ב"עסקת ג'יבריל". קשר הטנק, אריק ליברמן, נשבה בידי צבא סוריה, והוחזר בחיים אף הוא. "זה היה קרב קשה", סיפר היום שי, "המג"ד נתן הוראה לסגת, ואני הייתי בטנק האחרון. בנסיגה הטנק עלה באש והתפוצץ. כל ארבעת אנשי הצוות יצאו החוצה. בזמן שהסתתרנו וחשבנו מה עושים הלאה, ירו בשניים מחברי הצוות".

יונה באומל, ב-2004. לא זכה לראות את בנו מובא לקבורה

את הבשורה על החזרת גופתו של באומל שמע בתקשורת. "הרגשות הם מעורבים, גם שמחה וגם באיזשהו מקום עצב. אבל אני חושב שמבחינת משפחת באומל בא לציון גואל. עכשיו יהיה לפחות מקום לבוא ולבכות עליו", אמר.

על הקרב סיפר: "גדוד מהחטיבה נקלע למארב נורא, ואנו עסקנו כל הלילה בניסיון חילוצו. שימשתי שם כממלא מקום המ"פ, שלא היה בארץ, ומאז אני נושא את המחויבות העמוקה להשיב את כולם הביתה. אריה ליברמן ואני ניסינו לחזור דרומה. הוא נפל בשבי בידי הסורים, ואני בידי ארגונו של אחמד ג'יבריל".

מימין: חזי שי, יוסי גרוף וניסים סאלם, ששוחררו בעסקת ג'יבריל ב-1985צילום: ASSOCIATED PRESS

הרב יובל שרלו השתתף בקרב החילוץ של סולטאן יעקוב. "מאז הקרב הנורא, אנו טוענים כי גם כשקיים שבריר סיכוי להבאת הנעדרים הביתה, בין חיים ובין לקבורה - ישנה חובה מוסרית ואנושית לעשות זאת", אמר, "הבאת באומל לקבר ישראל היא מילוי חובה של מדינת ישראל כלפיו, כלפי עצמנו, וכלפי כל חיילי צה"ל. אנו מאמצים את ידיהם של כל העוסקים במלאכת קודש זו ומודים להם, רואים בכך חשיבות עצומה ומסר מרכזי לחיילי הצבא, ומקווים ומתפללים שגם שאר נעדרי צה"ל יזכו לחזור הביתה".

מרים באומל על רקע תמונת בנה ורון ארד, ב-2011צילום: אלון רון

שלמה ארדניסט הכיר היטב את בני משפחת באומל. במשך שנים, ליווה אותם ואת משפחות יתר הנעדרים כיו"ר עמותת "ערים בלילה", וסייע להם לעורר מודעות ולנסות להשיב את יקיריהם. "היו הרבה מפגשים בארץ ובחו"ל, בכל מקום בו הצליחו לארגן מפגש ולדבר עם אנשים כדי שהנושא לא ירד מסדר היום", סיפר, "הרחקנו גם לפגוש את נלסון מנדלה בדרום אפריקה לפני מפגש שלו עם יאסר ערפאת, והשארנו אותו (את מנדלה) עם גברת באומל לבד כדי שזו, כאמא, תבקש רחמים ותתחנן שיעלה את הנושא בפני ערפאת. הם היו מקבלים המון מידע וידיעות, אבל כל פעם אחרי התלהבות מידיעה חדשה או הבטחה האכזבה היתה עצומה".

לדבריו, יונה באומל, אביו של זכריה שמת ב-2009, מעולם לא חדל להאמין כי בנו חי. "לא פעם יונה היה חוזר מפגישות מאוכזב, אבל הוא האמין כל הזמן שזכריה בחיים. הוא לא זכה לראות אותו מובל לקבר ישראל, לראות שיש סוף לפרשה. זה נורא. יש לי ניסיון עם משפחות שכולות, אבל אי אפשר להשוות את זה למשפחות חטופים ונעדרים שלא יודעות מה עלה בגורל יקיריהם". ארדניסט ליווה במשך השנים גם את המשפחות כץ ופלדמן. "ההורים נגמרים ומזדקנים מזה", אמר, וציין: "יש לנו מדינה לא מתייאשת, שעושה את המאמצים ומשקיעה ומקימה צוותים שמתחלפים כל הזמן כדי לרענן מוחות. זה מסר לכולנו, לכל מי ששולח את הילדים לצבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ