פוטין בפגישתו עם נתניהו: חיילינו מצאו עם הסורים את גופתו של באומל

בטקס חגיגי, במשרד ההגנה הרוסי במוסקבה, מסר רמטכ"ל צבא רוסיה לנתניהו את חפציו של באומל - סרבל ונעליים. נתניהו הודה לפוטין ואמר כי "החיילים הרוסים עשו פעולות מתוך סיכון עצמי"

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו ומפקד צבא רוסיה גרסימוב במוסקבה, היום
נתניהו ומפקד צבא רוסיה בטקס לזכרו של זכריה באומלצילום: קובי גדעון / לע"מ

נשיא רוסיה, ולדימיר פוטין, אמר היום (חמישי) כי אנשי צבא רוסיה והצבא הסורי מצאו את גופתו של זכריה באומל, מנעדרי קרב סולטאן יעקוב ב-1982. "חשוב שקרובי המשפחה שלו יוכלו להניח זר על קברו", אמר פוטין לפני פגישה עם ראש הממשלה בנימין נתניהו במוסקבה, ונתניהו הוסיף כי "החיילים הרוסים עשו פעולות מתוך סיכון עצמי".

זכריה באומל

בהצהרה משותפת לתקשורת הודה נתניהו לפוטין בשם משפחות הנעדרים ואמר: "לפני שנתיים פניתי אליך בבקשה אישית - שתעזור לנו למצוא את השרידים של החיילים, כולל זכריה באומל, מתוך השותפות הגדולה לערכי רעות לוחמים ואחוות לוחמים. אתה נענית מיד. אמרת שתפעל באופן אישי. הפעלת את אנשיך שעשו עבודה יוצאת מן הכלל, ולפני ימים אחדים הבאתם לנו את זכריה באומל ז"ל לארץ, והוא ייטמן בירושלים הלילה". עוד אמר רה"מ לפוטין: "ביטאת את הערך העליון שאתה והעם הרוסי מייחסים למציאת נעדרים, להחזרת חיילים לקברם. זה ערך משותף לכולנו".

לאחר פגישת המנהיגים נערך טקס חגיגי במוסקבה, ובמהלכו מסר לנתניהו רמטכ"ל צבא רוסיה, ולרי גרסימוב, ארון עטוף בדגל ישראל ובתוכו שרידי חפציו של באומל - סרבל ונעליים. נתניהו וגרסימוב צעדו על שטיח אדום, לצלילי תזמורת של משרד ההגנה הרוסי, והניחו זרי פרחים על הארון. 

נתניהו ופוטין, היום במוסקבהצילום: POOL/רויטרס

בפגישתם סיפר נתניהו לפוטין כיצד קיבלו בני משפחת באומל את הבשורה על איתור גופתו של זכריה. "הם התרגשו בדרך שאני לא יכול לתאר לך, אדוני הנשיא", אמר רה"מ, "האבא כבר נפטר, אבל האימא - עוד מעט בת 90 - היתה בסערת רגשות גדולה. האחות, האח והילדים שלהם באו לראות אותי, וכשסיפרתי להם על ההחלטה שלך ועל העובדה שחיילים רוסים עשו פעולות, לפעמים תוך סיכון עצמי, הם היו פעורי פה וביקשו ממני להביע את תודתם העמוקה - שהיא התודה של כל אזרחי ישראל".

אתמול הודיע צה"ל כי גופתו של באומל אותרה והובאה לישראל דרך מדינה שלישית. לפי צה"ל, הגופה הושבה בפעילות מבצעית ולא במסגרת עסקת שבויים. שני חיילי המילואים הנוספים שהשתתפו בקרב, יהודה כץ וצבי פלדמן, נחשבים עדיין לנעדרים.

ב-2016, מתוקף צו נשיאותי של פוטין, העבירה רוסיה לישראל אחד משני הטנקים שהשתתפו בקרב, שנלקח כשלל והוצג במוזיאון השריון במוסקבה. מלבד זאת פנתה ישראל לרוסיה בבקשה שתאתר את שרידי גופותיהם של חיילים ישראלים בנקודות מדויקות בסוריה, וחיילים רוסים חיפשו אותם באזור שבו שלט ארגון המדינה האיסלאמית (דאעש). דובר משרד ההגנה הרוסי התייחס למאמצים אלה בהצגת התחקיר על הפלת המטוס הרוסי מעל לטקיה אשתקד.

לפני המראתו למוסקבה אמר נתניהו לכתבים כי השניים ידונו "באירועים בסוריה - והם מצטברים - ובתיאום השוטף והמיוחד בין הצבאות שלנו", לצד "נושאים אחרים חשובים למדינת ישראל". בפברואר נפגשו השניים במוסקבה, ולפי נתניהו שוחחו בעיקר על ההתבססות האיראנית בסוריה ועל טילי ה-S-300 שרוסיה מספקת. לדבריו, המשלחת הישראלית הביאה עמה חומרים מודיעיניים לפגישה. עוד אמר רה"מ כי הוצאת האיראנים וכלל הכוחות הזרים מסוריה היא גם יעד מוצהר של רוסיה, שמעוניינת בהשבת סוריה למצב שהיה לפני מלחמת האזרחים.