גורם מדיני: רוסיה הבהירה כי פרסום המבצע לא יפגע בהמשך חיפוש נעדרי סולטאן יעקוב

הגורם אמר כי פוטין ביקש לערוך טקס במוסקבה, אך נתניהו ביקש לוודא שהדבר לא ימנע את המשך החיפושים. הגורם ציין כי ישראל ידעה על מציאת הגופה לפני כשבוע-עשרה ימים והבהיר כי לא שילמה על כך מחיר

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
תמונתו של זכריה באומל במטוס בדרכו ממוסקבה לישראל, היום
נעה לנדאו
נעה לנדאו

גורם מדיני אמר היום (חמישי) לכתבים במוסקבה כי רוסיה הבהירה שפרסום המבצע להשבת גופתו של זכריה באומל לא יפגע בהמשך המאמץ לאיתור נעדרי סולטאן יעקוב. "הרוסים הם אלה שביקשו שלא נספר את זה לפני שהגענו", אמר הגורם.

הגורם ציין כי ישראל ידעה על מציאת הגופה "לפני כשבוע-עשרה ימים". לדבריו, "עיתוי הפרסום הוא מובן מאליו, כשיש לך שיירים, עם אמא בת כ-90, לא מחזיקים את זה".

נתניהו ומפקד צבא רוסיה בטקס לזכרו של זכריה באומלצילום: קובי גדעון / לע"מ

הגורם הוסיף כי לאחר שערכו בדיקת דנ"א וגילו כי הגופה היא של באומל, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין רצה לערוך טקס במשרד ההגנה הרוסי. לפי הגורם, ראש הממשלה בנימין נתניהו ביקש לוודא כי הדבר לא ימנע את המשך המאמצים לחיפוש הנעדרים האחרים ואף ביקש מראש המועצה לביטחון לאומי לקבל הבהרה כזו.

"אמרנו שאנחנו לא נדבר בכלל על הנושא הזה אם הוא לא יאפשר את המשך הפעולה", הבהיר הגורם המדיני. הוא הוסיף והדגיש כי לא היה שום תג מחיר מדיני מצד ישראל בתמורה להשבת הגופה. "הם עושים הרבה מאוד דברים יותר משניתן לדבר", אמר בנוגע לסיוע הרוסי. "לנו יש אינטרסים ולהם יש, אבל הנכונות למצוא את המשותף זה דבר שהוא תוצאה ייחודית".

פוטין אמר היום לפני פגישתו עם נתניהו במוסקבה כי צבא רוסיה והצבא הסורי מצאו את גופתו של זכריה באומל. "חשוב שקרובי המשפחה שלו יוכלו להניח זר על קברו", אמר פוטין, ונתניהו הוסיף כי "החיילים הרוסים עשו פעולות מתוך סיכון עצמי".

לאחר פגישת המנהיגים, נערך טקס חגיגי במוסקבה שבמהלכו מסר רמטכ"ל צבא רוסיה, ולרי גרסימוב, לראש הממשלה נתניהו ארון עטוף בדגל ישראל ובתוכו שרידי חפציו של באומל - סרבל ונעליים. נתניהו וגרסימוב צעדו על שטיח אדום לצלילי תזמורת של משרד ההגנה הרוסי והניחו זרי פרחים על הארון. "מחמם את הלב לראות את השותפות של הערכים, של כיבוד ואחוות לוחמים, והעיקרון החשוב שלא משאירים אף אחד מאחור", אמר נתניהו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ