יאיר גולן: לא מתחרט על אמירותיי, כנראה שבגללן לא מינו אותי לרמטכ"ל

"לא יכולתי לשאת עוד נאום שואה סטנדרטי", אמר סגן הרמטכ"ל לשעבר על הנאום שבו אמר כי הוא מזהה בישראל תהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה. הוא התייחס גם לקמפיין נגד מפקדו לשעבר גנץ: "חלק מהשיח הציבורי הקלוקל שהתפתח במקומותינו"

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גולן במטולה, ב-2017
לוגו הארץ
הארץ

סגן הרמטכ"ל לשעבר יאיר גולן מעריך כי הנאום שבו אמר כי הוא מזהה בישראל תהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה ככל הנראה עלה לו בתפקיד הרמטכ"ל. "אני לא מצטער על מה שאמרתי", הבהיר בראיון בכאן 11. בראיון נוסף ששודר הערב בתוכנית עובדה בערוץ 12 אמר כי הוא חושב שהיה יכול ואף צריך להיות רמטכ"ל.

"אני מאמין בעצמי. אני חושב שיכולתי להיות, ואפילו אולי הייתי צריך להיות. זה לא יצא", אמר בשיחה עם אילנה דיין, ששאלה אותו אם היה נכנס לזירה הציבורית אם היה יכול. "אם רק יכולתי - בהחלט, לגמרי בוער בעצמותיי", ענה.

הראיון עם גולן

בראיון בכאן 11 אמר: "חשתי שאם אני כבר אני בא ומדבר אני לא יכול לשאת עוד נאום שואה סטנדרטי, 'כצאן לטבח', 'לעולם לא עוד', 'לעולם לא נשכח', וכן הלאה". כאשר נשאל אם איבד את סיכוייו להיות רמטכ"ל בגלל הנאום, ענה: "כנראה שכן. בסדר, זה החיים, אני לא מצטער על מה שאמרתי".

בתוכנית עובדה אמר גולן: "קורים פה דברים שהם דברים בעייתיים ואני חושב שבשלב מסוים גם אנשים שהם משרתי ציבור צריכים להגיד תפסיקו את הטירוף שקורה כאן. מסתבר שנגעתי בעצב חשוף והעצב החשוף הזה שיגר גלים כנראה כואבים במשך שלושה שבועות ברציפות". הוא הוסיף: "אני לא חוזר בי משום דבר שאמרתי אני חושב שהיה נכון וצריך להגיד את זה".

גולן, שהשתחרר לאחרונה משירות צבאי, התייחס גם לניסיון של הליכוד לצייר את יו"ר כחול לבן בני גנץ, תחתיו שירת תקופה ארוכה, כלוקה בנפשו. "אני חושב שזה דבר נורא. זה חלק מהשיח הציבורי הקלוקל שהתפתח במקומותינו שעליו צריך למחות", אמר גולן. "הוא בטח לא קדוש, הוא בטח לא חסין מביקורת, אבל להעליל עליו את מה שמעלילים עליו - איזה מין שטויות אלה?".

נאומו של גולן מיום השואה ב-2016 עורר ביקורת רבה, בעיקר מכיוונם של חברי כנסת מהימין. בטקס אמר גולן: "אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז - לפני 70, 80 ו-90 שנה - ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016". מאוחר יותר הוציא דובר צה"ל הבהרה מטעמו, שבה נכתב כי גולן לא התכוון להשוות בין ישראל למשטר הנאצי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ