בעקבות שורת תאונות, צה"ל יקים בסיס הכשרה ליחידות הקומנדו

הרמטכ"ל כוכבי אימץ את מסקנות הוועדה לבחינת ההתנהלות ביחידות המובחרות, ובהן פתיחת מסלול הכשרה ייעודי למפקדים ביחידות. בשנה שעברה נהרג חייל בדובדבן מפליטות כדור שנגרמה ממשחק בנשק

יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תאונת אימונים ברמת הגולן, ב-2017
יניב קובוביץ

הרמטכ"ל אביב כוכבי הורה אתמול (ראשון) לבצע שינויים במערך ההכשרה של יחידות הקומנדו, בעקבות שורת תאונות שאירעו בבסיסי היחידות. במרכז השינויים עומדים הקמת בסיס אימונים ליחידות הקומנדו החל מאוגוסט הקרוב ופתיחת מסלול הכשרה ייעודי לסגל מפקדי הצוותים. בנוסף, יוקם צוות לבחינת הנורמות, נהלי השגרה והתרבות הארגונית בצבא.

כוכבי אימץ את המלצת הוועדה לבחינת ההתנהלות הנורמטיבית בשגרה ביחידות המובחרות, בראשות האלוף איתי וירוב. הוועדה קבעה כי קיימים פערים בנורמות השגרה ביחידות של חטיבת הקומנדו, "הבאים לידי ביטוי בחלק מסדרות האימונים וההכשרה". הוועדה ייחסה חלק מהפערים לאופן הכשרת מפקדי הצוותים ביחידות. גם מבקר המדינה הורה על בדיקה של הנושא. 

את הוועדה הקים קודמו של כוכבי בתפקיד, גדי איזנקוט, לאחר התקרית שבה נהרג סמל-ראשון שחר סטרוג מפליטת כדור כתוצאה ממשחק בנשק של חברו לצוות ביחידת דובדבן באוגוסט האחרון. ועדת החקירה לבדיקת התאונה קבעה כי קיימת ביחידה נורמה של שימוש לקוי בנשק, וכי המפקדים ביחידה לא מתחו עליה ביקורת לאורך השנים. בעקבות התאונה, בוטל מינוי מפקד דובדבן למפקד חטיבה וקידומו הוקפא לשנתיים, ומפקד הפלגה של סטרוג ספג נזיפה חמורה ועיכוב קידום של שנתיים. 

עוד קודם לכן, נפגעו ביולי 2018 שני חיילים ביחידת מגלן: אחד נפצע בינוני באימון קרב מגע שנעשה בניגוד לנהלים ולא פונה לקבלת טיפול רפואי, ושני, עילי חיות, נפצע קשה כשקפץ מרכב בטקס חניכה שהיה מקובל ביחידה לאורך השנים ונשאר משותק כתוצאה מאותה פציעה. בשני המקרים הוחלט על הדחתם של קצינים זוטרים ביחידה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ