פלסטיני בן 15 נהרג מירי צה"ל בהפגנות ליד גדר המערכת מזרחית לג'באליה שבצפון הרצועה - כך הודיע היום (שישי) משרד הבריאות בעזה. הנער, מייסרה אבו שלוף, נפגע מירי חי בבטנו. עוד הודיע משרד הבריאות כי 48 פלסטינים נפגעו בהפגנות יום השישי, שהתקיימו בכמה מוקדים שונים.

מדובר צה"ל נמסר כי 7,500 פלסטינים הפגינו במספר מוקדים ליד גדר המערכת והתעמתו עם חיילי צה"ל. עוד נמסר כי נזרקו אבנים ומטענים לעבר כוחות הביטחון, ואירעו מספר נסיונות לפגוע בגדר. "צה"ל השיב בירי לעבר מתפרעים באש חיה ובאמצעים לפיזור הפגנות", הודיע הצבא. בתוך כך, כוחות הביטחון עצרו פלסטיני לא חמוש סמוך לגדר בצפון הרצועה, והעבירו אותו לחקירה.

פלסטינים מפגינים ליד גדר המערכת מזרחית לחאן יונס שבדרום הרצועה, היוםצילום: AFP

ביום שישי שעבר נפצע פלסטיני באורח אנוש מירי חי ליד גדר המערכת עם ישראל במזרח הרצועה. באותו יום נפגעו 83 פלסטינים נוספים בעימותים ליד הגבול, חלקם מירי חי של צה"ל. כעשרת אלפים פלסטינים הפגינו ביום שישי שעבר לאורך הגבול בעזה, זרקו מטענים ואבנים, וכי נעשו כמה ניסיונות לחצות את הגדר לשטח ישראל. צה"ל הגיב בירי חי ובאמצעים לפיזור הפגנות. 

בשבוע שעבר אמר חבר הוועדה המארגנת של ההפגנות ברצועה, טלאל אבו זריפה, ל"הארץ" כי מארגני ההפגנות צפויים להקפיא חלק מפעילויותיהם, בהן התקרבות המונית לגדר המערכת בהפגנות. לדבריו, הוועדה סיכמה להקפיא את ההפגנות הליליות סמוך לגדר הגבול ואת שיגור בלוני התבערה לישראל. אבו זריפה מסר כי הוועדה החליטה לסייע למאמצי התיווך המצרי ביישום מתווה הרגיעה בין חמאס לישראל. "הבהרנו כמה פעמים כי עוצמת המחאה תלויה ביישום ההבנות", הוסיף. 

לדברי אבו זריפה, ההפגנות אינן צפויות להיפסק באופן מוחלט, אך הוועדה תמנע גם בהמשך את העימותים בקרבת הגדר. "אין לנו אינטרס שבחורים צעירים יתקרבו לגדר וייהרגו מאש הצלפים", אמר, "אנחנו מעוניינים להגיע להישגים שיגבו כמה שפחות דם וקורבנות, ולכן, כל עוד יש התקדמות במגעים ויישום בשטח - אין לנו עניין בהסלמה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ