נתניהו בירך על נסיגת בית הדין בהאג מחקירת ארה"ב: "נטפלים לדמוקרטיות"

בית הדין הבינלאומי החליט שלא לחקור את ארצות הברית בעניין פשעי מלחמה שביצעה לכאורה באפגניסטאן, בין היתר, בגלל חוסר שיתוף פעולה מצדה. טראמפ: "כל ניסיון לפגוע באמריקאי, ישראלי או בעלי ברית ולהעמידם לדין ייתקל בתגובה מהירה ונחרצת"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה, היום
נתניהו בישיבת הממשלה, היוםצילום: Ronen Zvulun/אי־פי

ראש הממשלה בנימין נתניהו בירך היום (ראשון) בישיבת הממשלה על החלטת בית הדין הפלילי הבינלאומי בהאג שלא לחקור פשעי מלחמה שביצעה לכאורה ארצות הברית באפגניסטאן. הוא אמר כי בית הדין "נטפל" לארצות הברית ולישראל. בהודעת בית הדין נמסר כי הסיבה למהלך היא חוסר שיתוף פעולה מצד ארצות הברית וגורמים אחרים שמעורבים במלחמה.

"הם נטפלים לארה"ב ולישראל, לדמוקרטיות, שאגב לא חברות בבית הדין הבינלאומי, אבל ללא ספק יש לנו את מערכות המשפט הטובות ביותר בעולם, ושהן מאוד לא שגרתיות, משום שיש מעט מאוד כאלו. לבוא ולהעמיד את החיילים של ארה"ב או את החיילים של ישראל, או את מדינת ישראל או את ארה"ב למשפט זה אבסורד. זה היפוך של כל המטרה המקורית של בית הדין הבינלאומי", אמר נתניהו.

"לכן מה שיש כאן זה תיקון עוולה, וזה מעשה שיש לו השפעות מרחיקות לכת לגבי התנהלות המערכת הבינלאומית ביחס למדינת ישראל", הוסיף. "אני מברך את ארה"ב, את הנשיא טראמפ ואת ממשל טראמפ על עמידתם האיתנה לצד אזרחי ישראל וחיילי צה״ל. כמו גם בפעמים קודמות, הוכח שלישראל אין ידידה טובה יותר מארה"ב, ואנחנו מאוד מעריכים את התמיכה הזאת גם בתחום הזה".

בהודעה שפרסם דובר הבית הלבן הוא שיבח את ההחלטה שלא לחקור את ארה"ב ואמר שמדובר ב"ניצחון בינלאומי גדול, לא רק לפטריוטים הללו אלא גם לשלטון החוק". בנוסף, טראמפ הבטיח שלא להפסיק את הלחץ על בית המשפט בהאג ואמר ש"כל ניסיון לפגוע באמריקאי, ישראלי או בעלי ברית ולהעמידם לדין ייתקל בתגובה מהירה ונחרצת".

התובעת הראשית בהאג פאטו בנסודה, ב-2015צילום: AFP

"יום שחור לצדק"

התובעת הראשית בהאג פאטו בנסודה, מוסלמית ילידת גמביה, מבקשת זה תקופה ארוכה מעמיתיה רשות לפתוח בחקירה כדי לקבוע אם הצדדים שנלחמו באפגניסטאן - בהם טליבאן, כוחות הממשלה המקומית וצבא ארה"ב - ביצעו פשעי מלחמה. בין היתר, היא רצתה לבחון טענות לפיהן חיילים אמריקאים ואנשי CIA לקחו חלק במעשי אונס ועינויים. אלא שהרכב של שופטים ב-ICC החליט שהקושי להשיג ראיות ועדויות מפחית את סיכויי ההצלחה של התביעה ואת האפשרות להשיג הרשעות.

ההחלטה שקיבלו השופטים בהאג, לאחר כ-18 חודשים של דיונים, עוררה את זעמם של עורכי דין ופעילי זכויות אדם שטענו שבית המשפט נכנע לאיומים וללחץ מצד ממשלו של טראמפ שהחלישו את אמינותו. ארגון זכויות האדם Human Rights Watch מסר שמדובר ב"מכה הרסנית לקורבנות שסבלו מפשעים חמורים ללא פיצוי". פטריק בודווין, נשיא הפדרציה הבינלאומית לזכויות אדם, אמר שהחלטת בית המשפט היא "יום שחור לצדק" ו"החלטה שמבוססת על היגיון פגום מאוד".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ