בכירים אירופאים לשעבר לאיחוד: דחו את תוכנית טראמפ אם לא יציע שתי מדינות

לקראת פרסום "עסקת המאה", קוראים מנהיגים אירופאים בעבר לאשר שוב את מחויבות האיחוד למדינה פלסטינית. לדעת החותמים, אירופה תצטרך לנקוט במסלול משלה אם האינטרסים שלה וערכיה יפגעו

נעה לנדאו
נעה לנדאו
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בבית הלבן, בפברואר
נעה לנדאו
נעה לנדאו

ראשי ממשלות ושרי חוץ לשעבר מאירופה, שכמה מהם גם כיהנו בתפקידים בכירים באו"ם, בנאט"ו ובאיחוד האירופי, קוראים לאיחוד לאשרר את תמיכתו בפתרון שתי המדינות לסכסוך הישראלי־פלסטיני לקראת פרסום תוכנית השלום של נשיא ארה"ב, דונלד טראמפ, וקוראים שלא לתמוך בתוכנית אם היא לא תכבד עיקרון זה ואת החוק הבינלאומי. בין 37 האישים החתומים על המכתב שהגיע לידי "הארץ" - ראש ממשלת צרפת לשעבר ז'אן־מארק ארו, שרי החוץ הבריטיים לשעבר דיוויד מיליבנד וג'ק סטרו, שר החוץ הגרמני לשעבר זיגמר גבריאל, הממונה על מדיניות החוץ והביטחון באיחוד לשעבר חוויאר סולאנה וראשי מדינות ושרים לשעבר נוספים.

"עמיתים מכובדים, אנו פונים אליכם ברגע קריטי במזרח במזרח התיכון, ובאירופה", כותבים הבכירים לשעבר בפנייה. "בשותפות עם ממשלים אמריקאים לשעבר, אירופה קידמה פתרון צודק לסכסוך הישראלי־פלסטיני במסגרת של פתרון שתי המדינות... למרבה הצער, הממשל האמריקאי הנוכחי עזב את המדיניות האמריקאית הוותיקה ומרחיק עצמו מהנורמות המשפטיות הבינלאומיות. עד כה הכיר רק בטענות של צד אחד על ירושלים והפגין אדישות מטרידה להתרחבות התנחלויות ישראליות. ארה"ב השהתה מימון לסוכנות האו"ם אונר"א ותוכניות אחרות המועילות לפלסטינים".

ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ז'אן-מארק ארו, ראש ממשלת צרפת לשעבר, ב-2016צילום: קובי גדעון / לע"מ

"אל מול היעדר מצער זה של מחויבות ברורה לחזון שתי המדינות", מציינים החותמים, "ממשל טראמפ הכריז כי הוא קרוב לסיים ולהציג תוכנית חדשה לשלום ישראלי־פלסטיני". לדבריהם, "למרות אי־הוודאות לגבי האם ומתי תפורסם, קריטי שאירופה תהיה עירנית ותפעל אסטרטגית".

בפנייה נאמר עוד: "אנו מאמינים כי אירופה צריכה לאמץ ולקדם תוכנית שמכבדת את העקרונות הבסיסיים של החוק הבינלאומי. העקרונות של האיחוד האירופי לפתרון הסכסוך שאושררו בעבר משקפים את הבנתנו המשותפת ששלום בר־קיימא מחייב הקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל בגבולות 67' עם חילופי שטחים מוסכמים מינמליים ושוויוניים וירושלים כבירת שתי המדינות, סידורי ביטחון שנענים לדאגות של שני הצדדים ומכבדים את הריבונות את הריבונות שלהם עם פתרון מוסכם וצודק לשאלת הפליטים".

הבכירים מדגישים כי "אירופה צריכה לדחות כל תוכנית שלא עומדת בסטנדרטים האלה". הם מסבירים כי אף שהם מבינים את התסכול בוושינגטון לנוכח כישלון תוכניות השלום האמריקאיות בעבר, כל תוכנית שתצמצם את עצמאות הפלסטינים למדינה ללא ריבונות ושטח רציף תכשל גם כן ותפגע במאמצים עתידיים. החותמים סבורים כי עדיף שאירופה תעבוד לצד ארה"ב, אולם במצב שבו אינטרסים וערכים אירופיים נפגעים אירופה צריכה לנקוט במסלול משלה. בעת ההמתנה לתוכנית של טראמפ, הם סבורים כי על אירופה לאשרר מחדש את מחויבותה לעקרונות שהוסכמו בעבר על בסיס פתרון שתי המדינות ואף לחזק אותה.

שליח האו״ם למזרח התיכון לשעבר רוברט סרי עם הנשיא הפלסטיני מחמוד עבאס ברמאללה, ב-2014צילום: AFP

החותמים מוסיפים כי באחרונה יש מאמצים להגביל את עבודתה של ארגוני חברה אזרחית ישראלים ופלסטיניים ולכן "חשוב מאי־פעם" לתמוך בהם. "בישראל ובשטחים הפלסטינים הכבושים גולשים למציאות של מדינה אחת ללא זכויות שוות. זה לא יכול להמשיך. עבור ישראלים, פלסטינים ועבורנו באירופה". אם ההזדמנות הזו תוחמץ, הם מזהירים, יהיו תוצאות שליליות מרחיקות לכת.

רשימת החותמים המלאה:

נשיאת אירלנד ונציבת האו״ם לזכויות אדם לשעבר מרי רובינסון; ראש ממשלת צרפת לשעבר ז'אן-מארק ארו ושר החוץ הצרפתי לשעבר היוברט ודרין; ראש ממשלת בלגיה לשעבר גי ורהופשטט ושרי החוץ הבלגיים לשעבר קרל דה גוכט, וילי קלאס, פרנק ואן דן ברוק ולואיס מישל; ראש ממשלת שבדיה לשעבר קארל בילדט ושרת החוץ השבדית לשעבר לנה הלם-וואלן; ראש ממשלת פולין לשעבר ולודז'ימייז' צ'ימושביץ'; ראש ממשלת רומניה לשעבר דאצ'יאן צ'ולוש; שרי החוץ הבריטיים לשעבר דיוויד מיליבנד וג׳ק סטרו, השר בריטי לענייני אירופה לשעבר דאגלס אלכסנדר והשר לפיתוח בינלאומי לשעבר דזמונד סווינה; שר החוץ הגרמני לשעבר זיגמר גבריאל; שר החוץ של ספרד והממונה על מדיניות החוץ והביטחון באיחוד האירופי לשעבר חוויאר סולאנה; שליח האו״ם למזרח התיכון לשעבר רוברט סרי; השליח האירופי לשעבר למזרח התיכון מארק אוטה; שרי החוץ האיטלקיים לשעבר מאסימו ד'אלמה ופרנקו פרטיני; שרי החוץ של דנמרק לשעבר אופה אלמן-ינסן, מרטין לידגארד, מוגנס ליקטוף, הולגר נילסן ופר סטיג מולר; שרי החוץ האוסטריים לשעבר בניטה פררו-ולדנר ומיכאל שפינדלגר; שרת החוץ של ספרד לשעבר אנה פלסיו; שר החוץ הסלובקי לשעבר אדוארד קוקאן; שר החוץ הסלובני לשעבר איבו ואג'ל; שרת החוץ הקרואטית לשעבר וסנה פוסיק; שר החוץ של לוקסמבורג לשעבר ז׳אק פוס; שר החוץ הפיני לשעבר ארקי טומיויה; שר החוץ ההולנדי לשעבר יוזיאס ואן ארטסן ושר החוץ הצ׳כי לשעבר לובומיר זאורלק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ