הסתיימה שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים, טלפונים ציבוריים יותקנו באגפים

ישראל הסכימה להתקין טלפונים ציבוריים בתנאי שהניידים המוברחים יוצאו מהאגפים, והכחישה כי הסרת שבשי השיחות עומדת על הפרק. בשנים האחרונות התנגדו בשב"כ להתקנת הטלפונים, אך הפעם הם שהעלו את ההצעה ואמרו כי הם מסוגלים לפקח על השיחות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אסירים ביטחוניים בכלא נפחא, בינואר

שביתת הרעב של האסירים הביטחוניים הכלואים בבתי הכלא הישראליים הסתיימה היום (שני), לאחר שישראל הסכימה לבקשתם להתקין טלפונים ציבוריים באגפים ולאפשר להם לשוחח עם קרובי משפחתם בצורה מבוקרת. בישראל הבהירו כי סירבו לדרישת האסירים להסיר את האמצעים לשיבוש אותות סלולריים, מהלך שהיה מאפשר להם לערוך שיחות באמצעות טלפונים ניידים שהוברחו לאגפים. חרף סיום השביתה, האסירים ממשיכים לדרוש שאמצעי מיסוך השיחות לא יופעלו.

על פי מקורות בקרב האסירים, ישראל הסכימה שכל אסיר ישוחח עד שלוש פעמים בשבוע עם קרוב משפחה מדרגה ראשונה, שיאושר על ידי שב"כ, למשך 20-15 דקות. לדברי האסירים, קטינים וחולים יקבלו עדיפות בשיחות. הם הוסיפו כי הסנקציות שהוטלו עליהם יוסרו. בישראל אומרים כי על פי ההסכם, אמצעי המיסוך שהותקנו בבתי הכלא קציעות ורמון יופעלו, וכי הפרויקט אף צפוי להתרחב לאגפים נוספים בחודשים הקרובים.

כלא קציעות, במארס. שני סוהרים נדקרו על ידי אסירים ביטחוניים במחאה על הסנקציותצילום: אליהו הרשקוביץ

"הוכח שמי שמנהל את הכלא הוא מוחמד ערמאן (מוביל השביתה, ג"ב) ולא גלעד ארדן", אמר היום בכיר בקרב האסירים. לדבריו, "המסקנה מהאירוע הנוכחי היא שרק מי שדוקר ושורף תאים משיג את שלו". ערמאן נחשב לבכיר חמאס בכלא הישראלי, שבו נכלא ל-36 מאסרי עולם בגין חלקו בפיגועי חמאס בקפה מומנט בירושלים, קמפוס הר הצופים ומועדון שפילד בראשון לציון וכן במעורבות בניסיון פיגוע באתר הגז בפי גלילות. הוא הוביל את חמאס לשביתה שהחלה לפני שמונה ימים.

גורם ביטחוני ישראלי אמר ל"הארץ" כי האסירים התחייבו להחזיר את הטלפונים המוברחים לידי שירות בתי הסוהר בתמורה להתקנת הטלפונים הציבוריים. הוא הוסיף כי נציגי שב"ס הבהירו לאסירים כי הטלפונים הציבוריים יותקנו רק באגפים שבהם הותקנו שבשי אותות. כמו כן, אותו גורם אישר את דברי האסירים, לפיהם השימוש בטלפון הציבורי ייעשה רק כדי לשוחח עם קרובי משפחה מדרגה ראשונה, ורק לאחר קבלת אישור משב"כ.

בשב"ס התנגדו בשנים האחרונות להכנסת טלפונים ציבוריים לבתי הכלא בעקבות התנגדות שב"כ, אולם עתה מי שהעלו את ההצעה להכנסת הטלפונים הציבוריים היו דווקא נציגי שירות הביטחון הכללי. בדיונים הסגורים, נימקו נציגי השירות כי כיום הם מסוגלים לפקח על השיחות, ולמעשה להאזין להן. את המשא ומתן מול האסירים הוביל ראש חטיבת המודיעין של שב"ס, יובל ביטון, ויחד איתו בכיר בשב"כ ממרחב ירושלים.

כלא עופר, ינוארצילום: אוליבייה פיטוסי

ישראל לא קיבלה את הדרישה הפלסטינית להחזיר את ביקורי המשפחות של אסירים מרצועת עזה, כך על פי הגורם הביטחוני הישראלי. החזרת הביקורים, שבוטלה על ידי השר ארדן, היתה אחת הדרישות המרכזיות של הנהגת חמאס בכלא, אולם בישראל עמדו על כך שהדרישה לא תיענה. כמו כן, לא התקבלה דרישת חמאס להחזרת האסירים שהועברו לבתי סוהר שונים בעקבות המהומות שאירעו בכלא רמון ובקציעות לפני כחודש, במהלכן הציתו האסירים את התאים שבהם הותקנו החסמים. האסירים טוענים מצדם כי בניגוד להצהרות הישראליות, אסירים שהועברו באחרונה מכלא קציעות לכלא מגידו בשל המהומות צפויים לחזור לאגפי חמאס.

הפלסטינים מסרו שלשום כי בשביתה משתתפים כ-400 אסירים, אך על פי שב"ס, בפועל רק כמאה מהם הוגדרו "מחזירי ארוחות", ולמעשה לא קיימו שביתת רעב מלאה. עוד ציינו בשב"ס כי רק שניים מהאסירים בכלא אוהלי קידר נזקקו לטיפול רפואי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ