קושנר: תוכנית השלום של טראמפ תפורסם לכל המוקדם ביוני

יועצו וחתנו של נשיא ארה"ב, אמר כי התוכנית תיחשף לאחר הרכבת הקואליציה בישראל וחודש הרמדאן. הוא ביקש משגרירים זרים "לשמור על ראש פתוח" בנוגע לתוכנית, שלדבריו תחייב ויתורים משני הצדדים

אמיר תיבון
אמיר תיבון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קושנר עם נתניהו, בשנה שעברה
קושנר עם נתניהו, בשנה שעברהצילום: מתי שטרן/שגרירות ארה"ב בישראל

תוכנית השלום של ממשל טראמפ תפורסם לכל המוקדם בחודש יוני - כך אמר היום (רביעי) חתנו ויועצו הבכיר של נשיא ארה"ב, ג'ארד קושנר. בשיחה עם קבוצת שגרירים זרים בוושינגטון אמר קושנר כי התוכנית תיחשף לאחר הקמת הקואליציה בישראל ואחרי חודש הרמדאן, שיסתיים בתחילת יוני.

קושנר ביקש מהשגרירים "לשמור על ראש פתוח" בנוגע לתוכנית, שלדבריו תדרוש משני הצדדים ויתורים. "כולנו נצטרך לחפש פשרות כדי להפוך את השלום לבר השגה", הוסיף. קושנר סיפר כי התוכנית מתפרשת על פני יותר מ-50 עמודים, וכוללת חלק מדיני וחלק כלכלי. 

אתמול אמר שגריר ישראל בארה"ב, רון דרמר, כי הוא משוכנע שהתוכנית האמריקאית תיקח בחשבון את "האינטרסים החיוניים" של ישראל. דרמר אמר את הדברים בשיחה עם בכירים בקהילה היהודית בארה"ב בבית הלבן, רובם אנשי הזרם האורתודוקסי וארגוני ימין שתומכים בנשיא טראמפ. לדברי דרמר, הציפיות הנמוכות סביב התוכנית השלום עשויות דווקא לסייע לממשל האמריקאי.

השבוע צוטטו ב"וושינגטון פוסט" מקורות שנחשפו לחלקים מתוכנית השלום של טראמפ, ואמרו כי היא תציע "דרכים מעשיות לשיפור חייהם של הפלסטינים", אך לא צפויה לקרוא להקמת מדינה פלסטינית. קושנר עצמו אמר בעבר כי התוכנית תעסוק בכל סוגיות הליבה בסכסוך הישראלי-פלסטיני, לרבות הגבולות, והוסיף שממשל טראמפ מעוניין בקיום ישות פלסטינית אחת מאוחדת. 

לאחר ניצחונו של בנימין נתניהו בבחירות בשבוע שעבר אמר דונלד טראמפ כי התוצאות מגדילות את את סיכויי ההצלחה של יוזמת השלום. בראיונות ערב הבחירות אמר נתניהו שיפעל לסיפוח בגדה המערבית, ידרוש להותיר בשליטת ישראל את כל ההתנחלויות ולא יסכים לפנות אף אחד מתושביהן. לדבריו, הוא הבהיר לנשיא ולחתנו כי יעמוד על שלושה תנאים: "לא עוקרים שום מתיישב, אנחנו שולטים בשטח ממערב לירדן ולא מחלקים את ירושלים".

בהנהגה הפלסטינית הבהירו בחודשים האחרונים כי לא קיבלו תוכנית שלא תכלול הקמת מדינה פלסטינית שבירתה במזרח ירושלים על בסיס גבולות 67'. שר ההסברה הפלסטיני ויועצו של יו"ר הרשות הפלסטינית, נביל אבו רודיינה, אמר אתמול כי "כל עוד ירושלים לא על השולחן, גם תוכנית טראמפ לא תהיה על השולחן".

שרת החוץ של האיחוד האירופי, פדריקה מוגריני, הזהירה אתמול כי נטישת פתרון שתי המדינות תוביל לתוהו ובוהו במזרח התיכון כולו. "פתרון שתי המדינות לא רק נמוג אלא מפורק חתיכה אחר חתיכה", אמרה. לדבריה, האיחוד מתואם בנושא עם הליגה הערבית. להצהרת מוגריני קדם מכתב שהעבירו לאיחוד ראשי ממשלה ושרי חוץ לשעבר ממדינות אירופה, שבו הביעו דאגה באשר לתוכנית טראמפ. לדבריהם, על האיחוד לדחות כל תוכנית שלא תתבסס על פתרון שתי המדינות.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ