המדינה חזרה בה, ותתיר למאות נוצרים מעזה לבקר בירושלים לרגל הפסחא

300 תושבי הרצועה יוכלו לצאת בשבוע הבא לגדה המערבית ולמזרח ירושלים, לאחר שבתחילה, ובניגוד לשנים קודמות, בקשתם נדחתה. 200 נוספים הורשו לצאת לירדן דרך מעבר אלנבי

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיסה בכנסיית המולד בבית לחם, ביום ראשון

ישראל תתיר למאות נוצרים מרצועת עזה לצאת למזרח ירושלים ולגדה המערבית לרגל חג הפסחא בסוף השבוע הקרוב. בתחילה אישרו במערכת הביטחון ל-200 בני אדם בלבד לצאת מהרצועה – מתוך כ-900 איש שהגישו בקשה - אך ללא אישור לבקר בגדה ובירושלים. מקור מדיני אמר בסוף השבוע ל"הארץ" כי בהתאם להמלצת מערכת הביטחון יורחב היקף ההיתרים, ואתמול (שני) הודיע המשרד לעניינים אזרחיים ברשות הפלסטינית על האישור ל-300 איש לצאת מעזה כדי לבקר בירושלים ובגדה.

ההחלטה שניתנה בשבוע שעבר גררה ביקורת בעקבות שינוי המדיניות שהיתה נהוגה עד כה, לפיה התאפשר ל-500 עד 600 נוצרים לצאת מן הרצועה לישראל בתקופות חג. 200 האישורים שניתנו בתחילה הוגבלו לבני 55 ומעלה שהורשו להגיע למעבר אלנבי בגבול ירדן, ולא לנוע בגדה או לבקר בירושלים. במשרד מתאם פעולות הממשלה בשטחים (מתפ"ש) הסבירו אז כי הם כפופים להחלטות גורמי ביטחון. בשיחה עם "הארץ" לא פירטו במתפ"ש מה גרם כעת לשינוי בהחלטה.

מעבר ארז בגבול רצועת עזה, במארסצילום: אליהו הרשקוביץ

בעולם הנוצרי חוגגים את הפסחא בשני מועדים שונים - לפי לוח השנה האורתודוקסי והקתולי. על פי הלוח הקתולי, הפסחא צוין בתחילת השבוע ועל פי האורתודוקסי הוא יצוין בתחילת השבוע הבא. רוב הנוצרים בעזה מציינים את הפסחא על פי הלוח האורתודוקסי, ומספרם נאמד בכ-1,200 בני אדם. הקהילות הנוצריות בעזה ובשטחי הרשות הפלסטינית מחו בשבוע שעבר על מה שכינו החלטה שרירותית, שנועדה לדבריהם לנתק את הרצועה מהגדה, גם בימי החג.

ראשי הקהילה בעזה טוענים כי אין שום מניעה לאפשר לכלל חבריה לצאת בחגים לבקר בירושלים ובבית לחם. לדבריהם, בשנים האחרונות הרשויות בישראל דיווחו על חלוקת מאות היתרי יציאה, אולם בפועל המספר היה נמוך בהרבה. עוד נטען כי במקרים מסוימים ניתנו היתרים לתושבים מסוימים, בעוד שבני משפחתם לא הורשו לצאת מן הרצועה. בעזה מתחו ביקורת על כך שהרשויות בישראל הותירו רבים בחוסר ודאות ויכלו מלכתחילה להתיר לכמות גדולה יותר של מאמינים לעזוב את הרצועה לרגל החג.

בארגון "גישה" פנו בתחילת החודש למתפ"ש כדי לקדם את נושא ההיתרים לפני מועד החג. לדברי הארגון, אין הצדקה למכסה השרירותית והנמוכה של ההיתרים, או למועד המאוחר שבו ישראל הודיעה עליה. "על ישראל לאפשר את יציאתם מעזה של כלל המבקשים לממש את זכותם לחופש דת ופולחן, בכפוף רק לבדיקות ביטחוניות פרטניות", נמסר מ"גישה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ